V op de valreep niet laten doorgaan ECONOMIE 15 4. Hebben de pensioen fondsen toen soms te veel 'weggegeven'? huidige kortingen zijn het gevolg van twee grootheden: de (hogere) levens verwachting en de (superlage) rente. We leven aantoonbaar langer, moeten wel iets later met pensioen, maar zijn per saldo een stuk beter uit dan pakweg 25 jaar geleden. De huidige pensionado's krijgen per saldo meer jaren pensioen dan vorige generaties (die gemiddeld eerder doodgingen). Maar voor die extra jaren hebben ze niet gespaard. Dat neemt een extra hap uit de pot. Toch is de belangrijkste reden voor de dreigende korting de rente. Een dalende rente pakt per saldo slecht uit voor de fondsen. En dat heeft te maken met de manier waarop de fondsen naar de toe komst moeten kijken. Pensioenfondsen zitten nu op een berg geld waarmee ze ook over pakweg dertig jaar de pensioe nen moeten kunnen betalen. Natuurlijk komt er jaarlijks premiegeld binnen, maar dat is niet genoeg om de pensioe nen van te blijven betalen. Er moet ook serieus worden belegd om toekomstige pensionado's niet teleur te stellen. 5. De huidige gepensioneerden hebben voor minder jaren pensioen gespaard dan ze nu daadwerkelijk krijgen. Wie betaalt dat? dood. We zeggen niet: je hebt maar zoveel gespaard en nu is het op, dus krijg je niets meer. Dat extra geld komt gewoon uit de gezamenlijke pensioen pot. Dat is deels het geld van de jonge ren die nog sparen voor het pensioen. De langere levensverwachting neemt dus een hap uit de pensioenpot. Aange zien ook in de toekomst de pensioen leeftijd minder snel zal stijgen dan de levensverwachting, blijven de jongeren de gepensioneerden subsidiëren. 6. Experts waarschuwen dat de pensioenfondsen in de toekomst minder hoge rendementen zullen halen dan in het verleden. Hoe ernstig is dat? deel van de premie beleggen in 'veilige' staatsleningen van bijvoorbeeld Neder land of Duitsland. Dat levert gegaran deerd verlies op. Nederlandse pensioen fondsen lopen daardoor al meer dan 7 miljard euro per jaar aan rendement mis, berekende pensioenbelegger PGGM eerder. Tot op heden leverde 1 euro premie 3 tot 4 euro pensioen op, maar in de toekomst is dat misschien nog maar 2 euro. Dus moet het pensi oenfonds veel meer geld in kas houden om de toekomstige pensioenen te kunnen blijven betalen. Inleg pensioenfonds €91 7. Dat is opnieuw slecht nieuws voor de jongeren. Inderdaad. Om het pensioen op peil te houden, moeten de premies met 10 tot wel 30 procent stijgen, waar schuwt de Pensioenfederatie. Als dat niet gebeurt, zal er minder pensioen worden opgebouwd dan eerder beloofd. 8. Een rentestijging zou een geschenk uit de hemel zijn. Voorstanders van pensioenverho gingen wijzen er op dat de ultralage rente het gevolg is van het beleid van de Europese Centrale Bank (ECB). Die houdt de rente bewust laag om de economie aan te jagen. Dat beleid wil de ECB voorlopig volhouden, maar op den duur zal de rente weer gaan stijgen. Daarmee kunnen ook de rendementen weer stijgen en is het dus niet nodig om nu zoveel geld vast te houden. 9. Maar dat is niet zeker, zeggen experts. De rente is al dertig jaar structureel aan het dalen en zal nog lang laag blij ven. Ook in Japan is de rente al lange tijd negatief en in de VS is die slechts 1,5 procent. De rendementen uit het verleden komen echt niet terug en dus moet je voorzichtig zijn en voldoende reserve aanhouden. De wet biedt Koolmees de mogelijkheid om kortingen uit te stellen als er^ s sprake is van uitzonderlijke economische omstandigheden. sioenstelsel voorgesteld, met als fundamentele verandering dat de hoogte van het pensioen niet langer wordt gegarandeerd. Juist die garantie zorgt er in het hui dige stelsel voor dat er heel veel geld achter de hand moet worden gehouden. Zonder garantie ziet de nabije toekomst er voor pensi- onado's een stuk zonniger uit. Het nieuwe pensioenstelsel kan snel worden ingevoerd, menen de pensioenfondsen. 31 december zou dan een dag worden als alle andere in plaats van 'bijltjesdag'. Als afstel niet direct lukt, kan er ook nog worden aangestuurd op uitstel. GroenLinks kwam vorig jaar al met een voorstel om de ter mijn twee jaar op te rekken. Ook de werkgevers hebben inmiddels opgeroepen om de kortingen ze ker twee jaar uit te stellen. De kritiek op deze oplossing is dat het probleem zo vooruit geschoven wordt en de rekening voor de jongeren alleen maar hoger dreigt te worden. De wet biedt Koolmees de moge lijkheid om kortingen uit te stel len als er sprake is van uitzonder lijke economische omstandighe den. Het huidige (rente)beleid van de Europese Centrale Bank kan als zo'n omstandigheid wor den gezien. zaterdag 21 september 2019 GO Nee dat kun je niet zo stellen. De In Nederland krijg je pensioen tot je Pensioenfondsen moeten nu al een J3 7s X In 1999 hoefde een pensioenfonds slechts 29 euro in kas te hebben om 20 jaar later 100 euro te kunnen uitkeren. Door strenge regelgeving en de dalende rente is dat tegenwoordig 91 euro. 20 €29 2000 2005 2010 2015 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15