DE WEEK VAN PHLIPPEN Minister Koolmees zal kortingen 14 1^ PENSIOENEN 9 VRAGEN Ondanks alles blijft Neder land een land van verstan dige compromissen in het brede midden, zei de koning afge lopen dinsdag in zijn troonrede. Donderdag werden deze woorden bekrachtigd tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. Het was een mooie en geruststellende bij eenkomst. Niet dat gebekvecht en die scoringsdrift, maar gezamen lijke plannen om 'de boel bij elkaar te houden'. De versplinterde poli tiek heeft elkaar nodig, de coalitie wil nog wat bereiken en er zijn voorlopig geen verkiezingen. Een cocktail die de politici doet schui len in het brede midden. nog een kracht die de politiek naar het brede midden drijft: het Neder landse grootbedrijf vraagt de poli tiek om een speelveld voor hen te creëren, waarin zij maatschappe lijke verantwoordelijkheid kunnen nemen zonder verlies van concur rentiekracht. De VVD heeft die vraag gehoord en daarop direct de draai gemaakt: weg van het vesti gingsklimaat richting de belangen van de middenklasse. De grote vraag is wat het be drijfsleven drijft in hun beweging naar het brede midden. Om te be ginnen is er een trend die al langer gaande is waarin het bedrijfsleven zelf aan de bel trekt dat het socialer en meer inclusief moet. Vorige maand stelden 185 ceo's van 's we relds grootste multinationals dat maatschappij en werknemers moe ten meeprofiteren van de winst. Ook in Nederland wees Frans van Houten van Philips op de maat schappelijke verantwoordelijkheid van grote bedrijven. Maar om die verantwoordelijk werkelijk te ne men, moet de politiek meewerken. de lonen te verhogen, de CO2-uit- stoot te verlagen en de mensen rechten te respecteren. Maar ze moeten wel concurrerend blijven. Wie te veel winst laat liggen op de korte termijn om de langetermijn- doelen te behalen, wordt wegge concurreerd of overgenomen. Aan een failliet bedrijf met geweldige intenties heeft de maatschappij niets. De grenzen van 'goed doen' wor den mede bepaald door consumen ten die voor duurzame keuzes willen betalen en door talenten die alleen bij bedrijven met een purpose willen werken. Voor het bereiken van maatschappelijke doelen die veel verder gaan dan dit - denk aan minder ongelijkheid en het tegen gaan van klimaatverandering - zijn beleid, wet- en regelgeving nodig. Aan een failliet bedrijf met geweldige intenties heeft de maatschappij niets En toch is er nog iets wat het be drijfsleven naar het brede midden drijft: bescherming. Het is namelijk behoorlijk koud daarbuiten op de wereldmarkt. Een combinatie van een onvoorspelbaar handelscon flict, een wankele toekomst van Groot-Brittannië en niet in de laatste plaats een 'winner takes all'- markt onder Amerikaanse en Chi nese techgiganten die de Europese grootbedrijven op achterstand zet. Deze techtrend neigt ernaar om alle winsten naar zich toe te trekken, arbeidsverhoudingen op scherp te zetten en lokale gemeenschappen uit te hollen. Dat laatste tegengaan is in het belang van politici en bedrijfsleven en dus schuilen die in het brede midden. Vopak KPN IMCD Signify Het dreigt helemaal mis te gaan met de pensioenen. Kortingen tot wel 8 procent zijn mogelijk, waarschuwt de Pensioenfederatie. Hoe kon het zo uit de hand lopen? 1. Hebben we niet genoeg op de centjes gelet? Op de keper beschouwd bulken de Nederlandse pensioenfondsen van het geld: samen beheren ze nu zo'n 1500 miljard euro aan bezittin gen. Dat is ruim twee keer zoveel als de fondsen in 2008 bezaten, vlak voordat de kredietcrisis uitbrak. Gouden tijden voor de gepensio neerden, zou je denken. Het aantal deelnemers van pensioenfondsen is immers niet verdubbeld de afgelo pen tien jaar. Dat betekent dat er per deelnemer dus veel meer geld in de pot zit dan in het recente verleden. 2. Hoe kan het dat de meeste pensioenen na de kredietcrisis van 2009 niet meer zijn verhoogd? pensioen de afgelopen jaren een stuk duurder is geworden. Om over twintig jaar 100 euro te kunnen uitkeren moet een pensioenfonds nu 91 euro in kas hebben. In 1999 was dat nog maar 29 euro, en tien jaar geleden zo'n 40 euro. Een pen sioen is de afgelopen tien jaar dus ruim twee keer zo duur geworden. Ook de premies zijn de afgelopen jaren gestegen, terwijl de meeste pensioenen gelijk zijn gebleven. De huidige werkenden betalen voor een groot deel de rekening. 3. Waarom kon er tien jaar geleden nog wél worden verhoogd? stegen de meeste pensioenen elk jaar met hetzelfde percentage als de inflatie. Op die manier werd de koopkracht op peil gehouden. En als het pensioenfonds ruim in de slappe was zat, werd het pensioen nog eens extra verhoogd. Dit gold niet alleen voor de uitkeringen, maar ook voor de pensioenen die werknemers nog aan het opbouwen waren. Hun toekomstige pensioen werd ook jaarlijks verhoogd met het inflatiepercentage en extra verhoogd als er voldoende geld in kas zat. Volgens de pensioenregels is een flinke renteverhoging vóór 31 decem ber de enige manier om kortingen te voorkomen. De kans daarop is nage noeg nul. Maar er zijn meer mogelijk heden om een verlaging van de pen sioenen te voorkomen. Politieke partijen, vakbonden, werkgevers en pensioenfondsen roepen de minister al weken op het noodlot af te wenden. Een list zit wellicht in het pensioenakkoord dat in juni werd afgesloten tussen politiek, werkgevers en werknemers. In dat akkoord wordt een nieuw pen- ^0 @sandraphlippen Waarom we in het midden schuilen Maar achter de schermen speelt Bedrijven kunnen ver gaan door II Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 21 september 2019 GO Jefferies ver hoogde zijn ad vies voor het tankopslagbe- drijf naar koop. Dominique Leroy, de toekomstige ceo van KPN wordt verdacht van handelen met voorkennis. UK De groothandel was de grootste daler bij de hoofdfondsen. Het verlichtings- bedrijf heeft alle banden met Phi lips doorgesne den. a> E o ut HOE KON HET ZO MISGAAN? Peet Vogels Nee, dat valt niet vol te houden. Het simpele antwoord is dat een Vóór de kredietcrisis van 2009 Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Wouter Kool mees beloofde zijn 'uiterste best te doen' om de pensioenkortingen te voorkomen. Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14