m Aanpak van vuurwerk in Sluiskil en Hoek Brug naar Vrijheid voor Poolse strijders 7 TITIA TOURNOIS ALZHEIMERDAG Op Wereld Alzheimer Dag presenteert Titia Tournois een bijzonder boek. Haar vader met dementie inspireerde haar. Hij maakte het grootste deel van de illustraties. Titia Tournois (44) woont al jaren met haar gezin in Duitsland maar is een ge boren Zeeuws-Vlaamse. De schrijfster groeide op in Bres- kens, in een creatieve familie. Haar moeder Anita Maas-Tournois is een bekende verhalenvertelster en vader Leendert Maas (72) maakte zijn leven lang tekeningen. Hij kreeg de ziekte van Alzheimer, maar bleef tekenen. Ook voor het boek van zijn dochter. Luidruchtige rupsen Titia werkte tweeënhalf jaar aan '42 - een onverwacht cadeau' en zette het project op crowdfun- dingwebsite Kickstarter. Het ver haal is bedoeld voor jong en oud en leest als een modern sprookje. Dat begint als Ida 42 jaar wordt. Ze krijgt een ongewoon cadeau en dat resulteert in een magische reis met haar zus Marie. Ida is er eerst huiverig voor, maar als de zussen op zoek gaan naar 'het ultieme antwoord' ontdekt Ida gaandeweg haar eigen moed. Onderweg zijn er allerlei ontmoetingen; van vriendelijke reuzen tot een hele horde vrolijke en luidruchtige rupsen. De illustraties zijn kleurrijke kunstwerken op zich. Een aantal bestaande tekeningen van haar va der inspireerde Titia tot het schrij ven van het boek. Andere tekenin gen maakte hij gaandeweg, aan de hand van het verhaal. Vraagteken Het werd een bijzondere samen werking. ,,Zo vroeg ik mijn vader om een vraagteken te maken, om dat ieder hoofdstuk begint met een vraag, 42 in totaal." Hij wist niet meer precies hoe een vraagte ken eruit zag, wat resulteerde in een vraagteken in spiegelbeeld. ,,Ik vind het prachtig. Wie bepaalt wat juist of onjuist is? In Spanje staat een vraagteken op zijn kop." Die insteek - dat alles goed is zoals het Je mag er zijn zoals je bent en iedereen verdient applaus is - komt ook terug in het boek. Op een bepaald moment werd het te kenen moeilijker. ,,Hij wilde het samen met iemand doen." Titia's dochter Maja bezit tekentalent en zij nam ook illustraties voor haar rekening. Het boek werd een familiepro ject: Titia's zus dacht mee over het visuele gedeelte en de crowdfun- ding en moeder Anita over de tekst. Zaterdag wordt het eerste exemplaar aan Titia's vader over handigd. Extra bijzonder, want het is dan niet alleen Wereld Alzhei mer Dag, maar ook zijn verjaardag. ,,Dan staat hij in het zonnetje." Blauwe roos Ook deelt Titia blauwe rozen uit. Aan het eind van het boek krijgt Ida een blauwe roos. ,,Die staat symbool voor 'je bent genoeg en je hebt genoeg.' Je mag er zijn zoals je bent en iedereen verdient ap plaus." De kleur blauw symboli seert 'een plek in je hart laten voor het onverwachte'. ,,Ik hoop dat de boodschap zich verspreidt, ieder een mag zaterdag een blauwe roos komen halen. Een voor jezelf en één om cadeau te doen." '42 - een onverwacht cadeau' wordt zaterdag om 16.30 uur ge presenteerd bij JOTA in Oostburg. Het boek is dan ook te bestellen in het Nederlands, Engels en Duits. Hoe Titia haar boek verder gaat verspreiden en langs welke kana len het te koop wordt aangeboden, wordt nog bekeken. Van elk boek dat wordt besteld, gaat 1 euro naar Alzheimer Nederland. Guido van der Heijden Axel Op de plek waar de Eerste Poolse pantserbrigade in september 1944 een beslissende overwinning be haalde op de Duitse bezetter, werd gisteren De Brug naar de Vrijheid onthuld. Axel heeft veel te danken aan de Polen die meestreden aan gealli eerde zijde. In het centrum van Axel, op het Szydlowskiplein, her innert al een monument aan de slachtoffers die bij de gevechten vielen. Het nieuwe monument, een initiatief van Mario Maas en Wim Kooijman van het Gdynia Oorlogs museum, viert de bevrijding door de Polen. Seppe Maas legde namens zijn familie bloemen bij het Gdyni- amonument. Voor de komende jaarwisseling worden in Sluiskil en Hoek extra maatregelen genomen tegen vuur- werkoverlast. Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, heeft hierover overleg gevoerd met de dorpsraden. De dorpsraad Sluiskil is het er mee eens dat het Kerkplein - waar onder meer de supermarkt is - tot vuur- werkvrije zone wordt uitgeroepen, laat secretaris Co van Schaik weten. Met oud en nieuw 2018-2019 was het daar erg onrustig. ,,Of een vuur- werkvrije zone helpt, weten we ui teraard niet", aldus Van Schaik. ,,Het hangt van het toezicht af. Het probleem kan zich ook verplaatsen, maar als je niks doet, weet je zeker dat je niks bereikt." Ontploffing In Hoek is nog niet duidelijk welke extra maatregelen worden getrof fen. Overleg is nog gaande, meldt dorpsraadvoorzitter Iwan de Groote. De dorpsraad is er alvast voorstander van dat het Molenplein een vuurwerkvrije zone wordt. Niet eens zo ver van de historische molen werden daar 31 december vorig jaar autobanden in brand ge stoken en een wc-pot tot ontplof fing gebracht, waarvan de stukken gevaarlijk in het rond vlogen. zaterdag 21 september 2019 VL Sprookje met bijzondere illustraties Sophie Stockman Oostburg Schrijfster Titia Tournois en haar vader Leendert Maas. foto privécollectie familie maastournois -Titia Tournois SEPTEM3ÉK EERSTE PANTSER DIVISIE Behalve Seppe Maas (links) onthulden ook Floor Vinke en Lars de Vetter het monument. foto camile schelstraete Harmen van der Werf Hoek/Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142