Ik erger me aan de reizigers met oordopjes in die hun neus ophalen Ben ik de enige die het huis van de buren bekijkt als ik op de vogel pas? JOOST MAG 'T WETEN Hulde voor u, mevrouw. Ik reageer al een jaar of twee op deze pagina op mensen die zich benadeeld voelen door buurman, vader, dochter, tante, (ex)vriend(in) en aanverwanten. In hun brieven zijn altijd die anderen de schurk en zijzelf het slachtoffer. Maar u bent de eerste die de schurkenrol voor eigen rekening neemt: bravo! Vraagje tussendoor: hebt u in de parkieten woning al iets aangetroffen dat de moeite van het onthouden waard was? Iets dat niet in uw eigen woning te vinden is: pistool, doodshoofd, staven goud? Of is alles net zo braaf als bij u: bestek, strijkbout, blikje doppertjes? Ik heb hier al vaker geschreven dat privacy een overschat begrip is en dat vind ik vooral omdat je overal bestek aantreft en nergens staven goud. Wie gluurt naar de buren, gluurt doorgaans naar zichzelf. En dat kun je thuis ook doen. Ja mevrouw, er zullen best meer mensen spieken als zij in het huis van de buren zijn om voor de parkiet te zorgen. En tot hun verdriet zullen zij net als u slechts één ding aantreffen dat ze zelf niet in huis hebben: een parkiet. Ik begrijp uw klacht volkomen. Ik beperk me hier tot de mensen met oordoppen, omdat anders mijn antwoord te wijdlopig wordt. De mensen dus die terwijl ze naar muziek luisteren - althans daar gaat u van uit, ze kun nen ook naar iets anders luisteren natuurlijk, een cursus Russisch of een gesproken brief van hun geliefde, ik noem maar wat - hun neus ophalen. Uw vraag: kunnen zij dat niet thuis doen? Mijn antwoord: zeker kunnen ze dat. En als zij op weg naar huis zijn, zou enig geduld hen sieren. Maar stel nu dat ze juist van huis vertrokken zijn. Dan is het lastig om, als ze in de trein hun neus moeten ophalen, te wachten tot de volgende halte, uit te stappen en op het tegen overliggende perron de trein terug naar hun woonplaats te nemen, daar aangekomen met fiets of bus naar huis te gaan, daar de neus op te halen en dan weer gauw naar de trein in de hoop dat ze nog op tijd zijn voor de praktijkles uitspraak Russische klinkers of de ontmoeting met de geliefde die zegt: 'Ik dacht dat je een trein eerder zou nemen.' Hebt u daar wel bij stilgestaan? Zo zie je maar dat het dagelijks leven ingewikkelder in elkaar kan steken dan een simpele treinreizi ger denkt. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Als forens reis ik dagelijks met de trein tussen Rotterdam en Utrecht. Het valt me op dat medereizigers, vaak diegenen met oordoppen in om muziek te luisteren, voortdurend hun neus lawaaiig ophalen. Anderen ontbijten in de trein of eten hun chips, patat of brood met pindakaas alsof ze thuis zitten. Kunnen ze niet gewoon wachten tot ze thuis zijn? Ik (vrouw, in de dertig) verzorg de parkiet van mijn buren als zij met vakantie zijn. Al spreek ik mezelf een hartig woordje toe, ik kan het niet laten - als ik er dan toch ben - in huis te spie ken. Ik zal niet zo snel laden opentrekken, maar nieuwsgierig ben ik wel. Doen andere mensen dit ook of ben alleen ik zo erg? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131