'Het is belangrijk om terug te keren naar de kern van wat mensen met elkaar verbindt' RECENSIE Een bikkelharde dochter ,,Ik denk dat ik gek op Rotterdam ben omdat het zo'n gemengde stad is. Laatst zijn er bij de Albert Heijn bij ons bankjes weggehaald waar vaak zwervers zitten. Dat vind ik jammer. Natuurlijk moet er iets aan overlast gebeuren, maar zwervers bestaan, dus het is beter om ze te zien. Ziekenhui zen, bejaardentehuizen, laat ze maar mid den in de stad staan! Laat de moeilijke kan ten van het leven maar zichtbaar zijn, zodat je beseft dat je er samen verantwoordelijk voor bent. Sorry als dat stichtelijk klinkt. Ik vind het fijn dat er in mijn eigen straat allerlei men sen door elkaar wonen. Als je alles wat je confronterend vindt buiten je hek zet, word je niet gedwongen om je in die ander te verplaatsen. En dan mis je best veel. Mijn vorige boek Stille Grond speelde zich gedeeltelijk af in een verslaafden- en dak- lozenopvang, daar ben ik vaak geweest. Als je je ook maar een beetje in hun problema tiek verdiept, blijken het altijd van die ver halen waarvan je denkt: wat een enorme tegenslag, in één jaar je vrouw en je baan kwijt. Of ze worstelen met psychische of lichamelijke aandoeningen. Als er geen mensen zijn om je op te vangen, kun je snel afglijden. Wij kijken op ze neer maar vaak zijn het juist echte overlevers.'' ,,Ik denk dat ik zo naar de werkelijkheid kijk. Als je plekken bezoekt, komen beelden uit je verleden terug. Al die herinneringen bij elkaar maken jou tot wie jij nu bent. Ik weet ook nog precies hoe het hier vroeger was. Café Engels had een jarenvijftiginteri- eur, alles was bekleed met tijgerprint en je kon er geweldige kroketten eten. Net zoals je foto's nodig hebt om je be paalde gebeurtenissen te herinneren, vind ik dat je plekken moet koesteren. Op een gebouw hier aan de zijkant staat: 'Don't try to make history, make the future'. Belachelijk, die verheerlijking van innovatie is zó leeg. Je maakt altijd geschiedenis, met wat je ook maar doet.'' ,,Ik vond het een mooi citaat, juist omdat ik denk dat veel mensen dit in de praktijk zo moeilijk vinden. Het is belangrijk om terug te keren naar de kern van wat mensen met elkaar verbindt. En wat mensen goed maakt. Bioloog Frans de Waal stelde toch ook dat apen niet echt vechters zijn; dan was het één grote chaos op de apenrots. Ze zorgen voor elkaar.'' 'Ik begon aan deze roman als gesjeesde student, bleef er tus sen mijn twintigste en dertig ste aan schaven en geloofde eigenlijk dat ik het boek nooit af zou maken.' Dat schrijft de Amerikaanse Tess Sharpe in het dankwoord van De onversneden waarheid (De Fontein, €20), haar sterke thrillerdebuut. Sharpe woonde met haar punkrocker-moeder in een afgelegen berghut in Californië. Voor haar thriller creëerde ze het karakter Harley McKenna, een vrouw met een hart omwikkeld met prikkeldraad. Harley is de dochter van Duke McKenna, wapenhande laar en keizer van een drugs imperium. Hij ziet in haar de opvolger van zijn 'business', leert haar vechten en met vuur wapens omgaan. Ze schiet bij wijze van spreken de noten uit de klauwtjes van een eekhoorn. Naast de meedogenloze hard heid van Duke bezit Harley ook de genen van haar moeder, die ze op haar achtste zag sterven. Zij geeft om de mensen in haar omgeving, zoals de vrouwen die ze bescherming biedt nadat ze door hun mannen zijn mishandeld. Om te overleven in de vete tussen Duke en een bende, moet ze uiteindelijk de strijd aangaan met haar vader. Een beeldend geschreven thriller met fraaie karakters, stevige krachtmetingen en een waarschuwing tegen het kwaad van extreemrechts. Maar soms laat Sharpe de teugels wat vieren en krijgt haar heldin trekken van een softe muts die zich te veel zorgen maakt om haar geliefden. —Peter Kuijt 34 Lezen In de verhalen lees je hoe het leven in de multiculturele samenleving ondanks de rommeligheid ervan toch in elkaar overvloeit. Je personages mijmeren over hun lieve lingsplekken. Hoe roep je zo'n bitterzoete melancholie op? Aan het begin van de bundel staat een citaat van Martin Luther King over de kwaliteit van een goede buur: die kijkt voorbij de verschillen en ziet die innerlijke kwaliteiten die alle mensen broeders maken. Nederzettingen van Sanneke van Hassel verschijnt bij de Bezige Bij, €22. SANNEKE VAN HASSEL Nederzettingen ...IERSNEDEN WAARHEID THRILLER Tess Sharpe, De onver sneden waarheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122