Ik heb nu bijvoorbeeld een puber in pyjama thuis, die aan de middelbare school begint. Hij wil graag dat ik thuis ben, maar als ik er ben, is de voorwaarde dat ik zo min moge lijk tegen hem praat. Eigenlijk heeft hij het liefst dat ik gewoon helemaal mijn mond houd.'' ,,Onder andere omdat mensen allemaal verschillende achtergronden hebben. Ze komen uit andere landen, andere culturen maar ook uit andere generaties of sociale milieus. De een groeit op in een druk gezin met vijf kinderen en de ander met één ouder. Je hebt andere gewoontes, wensen, gedrag. Ik denk dat samenleven een kunst is. Uit onderzoek blijkt dat als mensen aan het einde van hun leven terugblikken, alles uit eindelijk draaide om de mensen van wie ze hielden. Geliefden, familie en vrienden. Maar ook: een goede buur is beter dan een verre vriend. We onderhouden misschien te weinig onderling contact. Je moet er moeite voor doen.'' ,,We leven in een tijd waarin je zogenaamd alles zelf mag en kan bepalen. Mensen zijn druk het leven te verwezenlijken dat zij voor ogen hebben, ze willen ook vaak nog aan een bepaald verwachtingspatroon vol doen. Ze denken dat het moet en kan luk ken. Dat is een beetje de tijdgeest. Helaas is die maakbaarheid niet realis tisch. Als je denkt volledig de regie over je leven te hebben, bots je op een bepaald punt met de werkelijkheid. Die werkelijk heid bestaat voor een groot deel uit de anderen. Ik denk dat je in de praktijk veel minder in de hand hebt dan je denkt. Er zijn zo veel dingen die buiten ons omgaan.'' ,,Een aantal dingen komt iedereen tegen: liefde, dood, werk, overwinningen en tegenslagen. Daarom kunnen wij nog steeds de Odyssee lezen: er komen veel tijd loze thema's in terug. Je zou elkaar dus ook in een multiculturele samenleving voor een groot deel moeten kunnen begrijpen. En dat wordt weleens over het hoofd ge zien. In Rotterdam zijn grote problemen, zeker in sommige wijken, maar in principe denk ik wel: iedereen hoopt op een leuke baan en een goede toekomst voor zijn kinderen. Daarin zou je elkaar moeten kunnen vinden. Het is niet zo dat die buur man graag wil dat zijn huis een vuilnisbelt is. Als dat zo is, dan speelt er van alles in zijn leven waardóór dat zo is. Wat je moeilijk vindt aan een ander is vaak het probleem dat die ander heeft.'' Vergt samenleven zo veel acrobatiek? Waarom sluiten we ons voor elkaar af? In Nederzettingen beschrijf je totaal verschillende mensen bij wie toch dezelfde thema's terugkomen: het gemis van hun ouders, gekibbel met geliefden, de chaos van het leven met kinderen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121