'Ik wil dat mijn vaders naam wordt gezuiverd' HET SCHAPS ZWANGER HANDBOEK ,,Als ze vertelden over de chimpansee-ba by's die ze voor mijn geboorte in Tanzania onderzochten bij Jane Goodall, vond ik dat machtig interessant. Soms praatten ze over de sprongen in hun ontwikkeling. Rond mijn puberteit begon mijn moeder het boek te schrijven. Ik zie haar nog zitten in een hoek van de kamer, tussen de stapels papier. Ze was zo bevlogen. Mijn vader was de researcher, die moest je niet vragen om iets voor consumenten op papier te zet ten.'' ,,Ze waren er echt door aangedaan. Mijn vader heeft toen een fel persbericht de wereld ingestuurd dat haar beweringen on juist waren. Achteraf gezien was dat niet handig. Maar dat zijn jarenlange onderzoek in twijfel werd getrokken, vond hij ver schrikkelijk. Mijn ouders hebben de spron gen in ontwikkeling gezien bij chimpan sees en de Amerikaanse onderzoeker Hor- wich had ze daarvoor al gerapporteerd. Daarna hebben mijn ouders vijftien baby's anderhalfjaar direct geobserveerd, de log boeken van de ouders bestudeerd en diepte-interviews met hen gehouden. Bo vendien hebben ze nog eens 34 baby's via de logboeken van de ouders onderzocht. Carolina de Weerth heeft één onderzoek gedaan in vier gezinnen en iedereen in de media gelooft dat zij gelijk heeft. Dat vind ik vreemd. Later hebben de onderzoeks groepen van Mikael Heimann aan de Uni versiteit van Bergen, John Richer van Ox ford Radcliffe Hospital en Marta Sadurni van de Universiteit van Girona bewijzen gevonden voor de sprongentheorie.'' ,,Mijn moeder overleed in 2003 en het is nog niet rechtgezet. Ik vind dat erg ver drietig. Mijn vader is nu 73. Zijn naam moet wat mij betreft voor zijn overlijden zijn gezuiverd.'' ,,Dat was hard werken. Mijn dochter Saar - ze is nu 10 - was net geboren. Overdag zorgde ik voor haar en 's nachts was ik aan het werk. Een heftige tijd, maar ik kon het aan omdat ik het succes zag groeien. Ik heb contact proberen te leggen met zo'n beetje elke blogger en zwangere beroemdheid in Amerika. De eerste die iets over ons postte was pornoster Jenna Jameson in 2017. Op Instagram liet ze weten helemaal gek te zijn van The Wonder Weeks. Hilarisch toch? Toen ging het hard. Later dat jaar stonden we op de lijst van meest verkochte babyboeken in Amerika.'' ,,Hij is erg trots. Ik heb het alleen kunnen doen omdat hij het auteursrecht in eigen hand heeft gehouden. Daardoor kon ik de nieuwe vertaling van Oei ik groei! in Ame rika uitbrengen zonder uitgever. Financieel plukken we daar nu de vruchten van. D oor het succes hoef ik voor het geld niet meer te werken, maar het is mijn missie is om het werk van mijn ouders door te geven.'' ,,Er staat 234 keer in het boek dat je kind na de sprong niet meteen aan alle kenmerken voldoet, maar dat hadden mijn ouders in hun eerste versie pas vermeld na een lijst met kenmerken. Dat was niet slim. Mensen lezen zo'n lijst en niet wat daaronder staat. Bij de heruitgave heb ik met mijn bedrijf nog duidelijker gemaakt dat niet elk kind op precies hetzelfde moment nieuw gedrag laat zien. We blijven kritisch naar onszelf en brengen verbeteringen aan als dat nodig is. Zodat we ouders kunnen geruststellen en vertellen dat het leven met een baby niet alleen bestaat uit Instaglory-days" 28 Het boek werd een bestseller en kreeg ook commentaar. Zo stelde biologe Carolina de Weerth in haar promotie onderzoek in 1997 dat de sprongen- theorie niet klopt. Hoe was dat voor je ouders? Je reageert fel. IIBT BOEK DATJE AU.KS VERTEI.T OVER CONCBI'TIK. /.WA N l"RS(11A P EN REVALUING XAVIERA ri-VS-m-OOU Hoe wordt een Nederlands boek een succes in Amerika? Wat vind je vader daar van? Niet iedereen vindt Oei, ik groei gerust stellend. Ik herinner me een kennis die totaal in paniek raakte, omdat haar baby niet volgens het tijdschema begon te praten. Oei, ik Groei! Het Zwangerschapshandboek ligt nu in de winkels (€29,99)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 116