Cavia-collega MONICA Monica's dochters willen heel erg graag een huisdier. De opluchting over de niet aangeschafte kat is echter van korte duur. als het niet echt hoeft...'', zeg ik. We komen tot de voorlopige conclusie dat het wel moet kunnen, als ze maar niet te veel voor raad hebben, want dan willen ze zeker geen drie a vier instrumenten inruilen op een gitaar. Johan en ik hebben samen precies genoeg handen om al het inruilmateriaal uit de kinderzitjes te wurmen en ermee naar bin nen te lopen. Meestal drinken we eerst een kop koffie en praten even bij met de familie Bults, maar nu kan ik niet wachten. Mijn, of beter gezegd, nog-niet-mijn Atkin ligt klaar in zijn koffer. Op het prijskaartje staat 3499 euro en de enige reden dat ik daar geen hartverzakking van krijg, is dat ik dat vooraf al wist. D e koffer gaat open en daar ligt hij dof te glanzen. Zoals met elk verlan gen dat opeens vervuld voor je ligt, is er, naast de verrukking, meteen een ander gevoel: is dit het nou? Waar ben ik mee bezig? Ben ik het wel waard? Dan pak ik de gitaar uit de koffer, speel een G-akkoord en de calvinist in mij is op slag ontwapend: dit is niets minder dan het linkshandige broertje van de gitaar van Johan, en ik heb er geen enkele moeite mee om alles wat ik bij me heb ervoor in te rui len, want beter dan dit wordt het niet. Het lukt nog ook de deal rond te krijgen zoals ik hoopte. Ja, het is een totaal onverantwoorde aanschaf voor een matige amateur als ik, maar dit instrument is zo goed dat ik het altijd om me heen zal willen hebben. Zo goed dat ik er nieuwe gedichten in hoor. Zo goed, zeg ik tegen mezelf- als ik nog even kijk naar de spullen die ik achterlaat en groen geef op het pin-apparaat - dat ik klaar ben om aan boord te gaan. Want als ik een gitaartoerist ben, dan is deze gitaar mijn wereldreis. Mijn Atkin is de afgelopen tien weken alleen maar mooier gaan klinken. Het ge luid is perfect uitgebalanceerd. Het instru ment is vederlicht om op te pakken, ontzet tend mooi gebouwd en prachtig om te zien. De lak oogt verweerd, met een beginnend craquelé, alsof hij al een leven achter de rug heeft. Maar er zitten ook weer stukken hout in waaraan je kunt zien dat het een vers gebouwd instrument moet zijn. Alles bij elkaar is het een gitaar die eigenlijk niet kan bestaan in dit universum. Toch heb ik hem in mijn handen, ik zit al uren te spelen en ik kan hem maar niet neerleggen om nu eindelijk dit stuk te schrijven. ik oefen de 32-20 Blues van Robert Johnson - een num mer dat eenvoudig klinkt, maar het niet is, en eigenlijk is het te moeilijk voor me - en neem de eerste slok van een vroeg glas rode wijn. Wie er ook ongelukkig is, ik niet. De roep om een huisdier klonk zo luid, ik kon de druk niet langer weerstaan. Dus beloofde ik de meisjes een kat. Ik houd van katten, alleen heb ik een wat traumatische ervaring met een piesende logeerpoes. Omdat ik wilde horen dat deze huisplasser een uitzondering was, bevroeg ik alle kateigenaren die ik ken over hun huisgenoot. Nee hoor, buiten de bak werd niet gepiest, was het terug kerende antwoord. Die ene keer daargelaten, of misschien waren het wel twee of drie keer. Tegen de gordijnen, op de schone was, in de bank. Een katminnende buurvrouw biechtte op dat ze een bureau opnieuw had moeten verven omdat haar poes er tegen aan had gesprietst. Ze kreeg de lucht er niet uit. Dus werden het cavia's. De meisjes maakten van de switch geen halszaak - halleluja - als er maar iets aaibaars aan onze fami lie zou worden toegevoegd. Ook een aanslag op je huis trouwens, cavia's. In ruimte dan. De caviaflat is een meter breed en heeft twee verdiepingen. De beestjes mogen niet op de tocht staan, dus huizen ze naast de bank in de toch al krappe televi siekamer, met een maandvoor- raad hooi en zaagsel in de ven sterbank. Het ruikt er nu naar kinderboerderij. Maar hé, alles beter dan zure pies. Na de aankoop blijkt een van mijn collega's een cavia-expert te zijn. Tijdens de lunch wijst hij mij fijntjes op grove beginners- fouten. Gekocht bij de dieren winkel: dat zijn doorgefokte Roemeense exemplaren met ziektes. Leuk, een trappetje in de flat, maar zo atletisch zijn cavia's niet; je moet er leuningen(!) langs maken. En twee mannetjes van een paar maanden oud samen in een hok stoppen: die beginnen een machtsstrijd die kan eindigen in de dood. Ik moet toegeven dat het deze eerste dagen inderdaad niet echt lekker loopt met de gezinsuit breiding. De twee haarballen lijken elkaar niet te verdragen en ze willen ook niet worden geaaid. ,,Mijn cavia houdt niet van mij'', jammert Jongste Dochter. Misschien moet er een boedel scheiding plaatsvinden; de bovenwoning voor de een, de benedenwoning voor de ander? Nee, nee, vetoot de cavia-collega. Het zijn groepsdieren, die mag je niet alleen laten leven. En oh ja, hij zit om de drie weken bij de dierenarts met die bees ten, had hij dat al ver teld? rn Ze H worden acht jaar oud. Gemid deld. Monica Beek (42) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 8 en heeft een vriend. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113