Wie, wat en hoe? gespecialiseerd in documentairefotografie met een relativerende, soms ronduit komische toets. Met columnist en beroepscynicus Marcel van Roosmalen maakt Van der Burg al tien jaar fotorepor tages. Van Roosmalen op zijn beurt maakt al jaren podcasts met Radio 1- presentator en winnaar van De Slimste Mens Roelof de Vries. Van Roosmalen: ,,Jan Dirk is een geweldige foto graaf met oog voor mense lijke gebreken, Roelof is de beste radiomaker die nog niet is ontdekt bij het grote publiek. Het leek me een goed idee ze eens aan elkaar voor te stellen.'' Tot en met 16 februari gaan Van der Burg, Van Roosma len en De Vries de theaters in met de voorstelling Dit is Nederland. In tekst en beeld buigen de drie zich over de volkomenheden - en vooral onvolkomen heden - van de Nederlan der en de Nederlandse volksaard. Van Roosmalen: ,,Ik lees stukjes voor over het menselijk tekort, Roelof is de aimabele gastheer met de warme, bulderende theaterstem, die grappen uit zijn mouw schudt alsof het dode hamsters zijn. Voeg daar nog muziek aan toe, interactie met het pu bliek, scherpe observaties over de zwarte kant van Nederland, en je begrijpt dat menig cabaretier zijn vingers zou aflikken bij zo'n voorstelling. Ook leuk: we nodigen in elke schouw burg lokale artiesten uit. En Marga van Praag, die een groot deel van haar leven tegen haar zin in Ankeveen heeft gewoond.'' Zoek de cursusleider Van Roosmalen: ,,Deze foto is genomen tijdens een cursus 'Excel volgens de Vlootman methode' in het Efteling Hotel. De cursusleider vond het een goed idee om een dwaas hoofddeksel op te zetten. Voor de herkenbaarheid. Zijn laptop zou verbonden moeten zijn met een groot scherm, maar dat deed het natuurlijk niet, wat zorgde voor een hoop vertwij feling.'' De Vries: ,,Jij houdt wel van de Efteling, toch? Wat is eigenlijk je favoriete attractie?'' Van Roosmalen: ,,Even naden- Dit is een tuin Fotograaf des Vaderlands Jan Dirk van der Burg is Speellijst op ditisnederland.com ken. Ik denk Holle Bolle Gijs.'' De Vries: ,,Uit al die prachtige attracties in de Efteling kies je een prullenbak die 'papier hier' roept als favoriet?'' Van Roosmalen: ,,Ik vind Holle Bolle Gijs lief. En ongevaarlijk. Mooi meegenomen ook dat kindjes er hun snoeppapiertjes ingooien.'' De Vries: ,,Obese kindjes, be doel je.'' Van Roosmalen: ,,En uitgere kend jij begint over kindjes met obesitas?'' De Vries: ,,Als kind was ik anders helemaal niet obees.'' Jan Dirk van der Burg, Marcel van Roosma len en Roelof de Vries. FOTO'S RENATE BEENSE Van Roosmalen: ,,Dit vindt Jan Dirk mooi. Geen idee waarom. Dit noemen ze een tuin. Het lijkt meer op een grafveld met een urn erop.'' -fw "5 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106