meer voor ons dan toen hij leefde' 'Thijs is er nu BV DE LIEFDE Dichtbij' dat ze gelukkig zou worden. Maar door haar liefde voor hem zit er een slot op haar hart. lift [<an yeen ku/atil om te cyelovtn oldt hi) ten teken yeeft V<xr\ doQt boven „Thijs was mijn eerste grote liefde en vooralsnog ook mijn enige. We waren dertig jaar samen, kregen een prachtige dochter en hadden een leven met veel pie ken en ook veel dalen. Hij was geen stan daard man, geen 9 tot 5-type, maar een cre atieve, vaak grenzeloze persoonlijkheid. Daar viel ik op. Of misschien probeerde ik hem wel te redden. Hij had namelijk last van depressieve buien en die namen toe naarmate hij ouder werd. In zijn sombere perioden lag hij de hele dag in bed en kon nergens van genieten. Al waren we op vakantie in een prachtig huis met zwem bad, hij had er geen oog voor. Hoe goed onze dochter het deed, Thijs zag het niet. Alles was slecht, inclusief hijzelf; hij vond zichzelf een waardeloze man, vader, echt genoot. Wat ik ook zei, niets hielp. De depressies werden afgewisseld met perioden van extreme uitbundigheid. Het hele huis verbouwen, veel geld uitgeven, vuren stoken in de tuin: als Thijs zich goed voelde, was het feest. Het zou nog jaren duren voordat hij de diagnose manisch- depressief kreeg, want dat was natuurlijk waaraan hij leed. Daar hoorden ook onaan gename dingen bij: verliefdheden, overspe ligheid, je niet houden aan afspraken. Maar hoe vaak hij me ook heeft bedonderd, ik ben altijd van hem blijven houden. Ik wist: het is zijn ziekte die dit gedrag veroorzaakt. Ik verliet hem niet, mede uit angst dat het verkeerd met hem zou aflopen. En ik was ook niet bang dat hij bij mij zou weggaan. Vijfjaar geleden gebeurde dat toch. In korte tijd ging het bergafwaarts. Hij kwam Miriams (53) man stapte uit het leven. Hij hoopte niet meer uit zijn depressie, het leven viel hem steeds zwaarder en hij zag geen licht puntjes meer. Na een lange lijdensweg is hij eruit gestapt. Hij kon zo niet verder leven. Natuurlijk was ik diep in de rouw; ik moest mijn man immers missen. Maar dat hij nu eindelijk rust had, gaf me veel troost. En meer dan gemis voelde ik liefde. Tot op de dag van vandaag voel ik hem om me heen, alsof hij er nog gewoon is. Voor hij stierf, beloofde hij me tekens te geven. Dat doet hij vaak op de momenten dat mijn dochter en ik het fijn hebben. Dan wil hij laten zien dat hij erbij is - althans, zo inter preteer ik het. Onverklaarbaar knipperende lichten, een deur die vanzelf opengaat, boeken die uit de kast vallen - allemaal blij ken van Thijs' aanwezigheid. Alsof zijn ziel nog rondwaart. Misschien is het onzin en beeld ik het me in, maar wat kan het voor kwaad om er wél in te geloven? Ik vind het een prettig idee dat hij nu doet wat hij bij leven niet kon: er voor ons zijn. Dat ik Thijs nog zo dichtbij voel, maakt dat ik geen ruimte heb voor een nieuwe partner. Vlak voor zijn overlijden zei hij tegen onze dochter: ,,Ik gun mama een le ven met een andere man en ik hoop dat ze gelukkig wordt." Maar door mijn liefde voor hem zit mijn hart op slot. Ik ben Thijs altijd trouw gebleven en dat ben ik nog steeds. Ik kan hem niet loslaten, uit respect voor de strijd die hij heeft geleverd, voor hoe hij geknokt heeft tegen zijn ziekte en voor ons gezin. Ik heb zó geprobeerd om hem erbij te houden, ons hele huwelijk lang is dat mijn levensdoel geweest. En mijn gevoelens voor hem zijn nog even intens, al zijn we nu vijf jaar verder. Mis schien is het gewoon onverwerkte rouw, maar ik krijg hem niet uit mijn systeem. Thijs was mijn eerste, mijn enige en wel licht ook mijn laatste liefde.' TEKST PAM VAN DER VEEN ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte namen van Miriam en Thijs zijn bekend bij de redactie. Wil je ook praten over je relatie? magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 21 SEPTEMBER 2019 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 103