II Verzetsheld Corstanje krijgt eigen straat 7 Bergen werk moeten ze nog verzetten, de circa twintig vrijwilligers van klipper De Avontuur. En dan zijn er ook nog wat geldzorgen. Toch houdt Jaap Baaijens de moed erin. ,,In april varen we weer!'' DE AVONTUUR OPKNAPBEURT ELKE DAG HET NIEUWS TUSSEN JE OREN De ruim honderd jaar oude Zeeuwse tweemastklipper werd in het verleden gebruikt voor onder meer het vervoeren van basalt blokken voor de dijkversterking. Tegenwoordig heeft De Avon tuur Goes als thuishaven en wordt het schip onderhouden door een stichting. Om inkom sten te genereren maakt die er vaartochten mee, bijvoorbeeld voor feestjes of schooluitjes. Veiligheidskeurmerk Maar het vaartuig was dringend aan renovatie toe. Sterker nog: als die niet zou zijn uitgevoerd, had de stichting nooit meer het be nodigde veiligheidskeurmerk ge kregen. Dan was het einde ver haal geweest. Door subsidies van de gemeente Goes, de provincie en enkele fondsen werd een kleine twee ton binnengehaald. De historische klipper heeft een halfjaar in Harlingen gelegen, waar een volledig nieuwe bodem is aangebracht. Nu het schip weer in Goes ligt, is het aan de vrijwil ligers om het hele interieur terug aan te brengen. Denk aan vloe- ren, wanden, toiletten, een bar, een keuken en slaapvertrek ken. ,,We hebben het schip com pleet moeten strippen vóór het naar Harlingen ging'', legt vrij williger Jaap Baaijens uit. Hoewel de vrijwilligers vol goede moed zijn, liggen er nog wel wat uitdagingen. De bodem van het geldkistje is in zicht, mede omdat er door de renovatie een jaar lang geen inkomsten zijn We hebben het schip compleet moeten strippen vóór het naar Harlingen ging geweest uit vaartochten. Op dit moment is er nog geen geld om de vijf gewenste slaaphutten met in totaal twintig bedden te ma ken. ,,Dat geld moeten we de ko mende maanden bij elkaar zien te sprokkelen'', zegt Baaijens. ,,Daar zit wel enige druk achter, want we hebben al een boeking staan voor een vaartocht van vijf dagen in juni met een school uit Rotterdam. Die kinderen en leer- krachten moeten kunnen slapen op De Avontuur.'' De stichting heeft ook drin gend behoefte aan een paar extra schippers. ,,We hebben er nu vijf, maar een paar van hen hebben ook nog een reguliere baan, waardoor hun beschikbaarheid beperkt is'', zegt bestuurslid Vin cent Evers. Timmermannen en elektriciens zijn ook meer dan welkom om het vrijwilligersteam te komen versterken. Gisteroch tend bereikten de vrijwilligers een mijlpaal. De masten van De Avontuur werden rechtop gezet. Binnenkort hangen ook de zeilen daar weer aan. Het is de bedoe ling dat er vanaf april weer met gezelschappen wordt gevaren. De eerste vijf boekingen zijn al bin nen. Gered Evers is blij dat De Avontuur is gered. Zeeland is volgens hem nooit bijster zuinig omgegaan met zijn varend erfgoed. ,,Het zou onverantwoord zijn geweest als ook dit schip zou zijn verdwe nen'', vindt hij. Voor de toekomst zou de stichting het nog leuk vinden om de ruimte die vroeger als het ware de woning van het schippersgezin was in oude luis ter te herstellen, inclusief de de tails. ,,We hebben oude foto's, dus weten exact hoe het er heeft uitgezien'', zegt Evers. ,,Maar goed, dat is iets voor later. Laten we eerst deze klus maar eens af ronden.'' Het idee om Corstanje een eigen straat te ge ven in het buurtje in Goes-Oost komt van de Heemkundige Kring. Ze zag haar kans schoon nu de buurt op de schop gaat. Tientallen huizen worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Daarbij zal het stra- tenpatroon veranderen. Het idee om een straat naar Cor- stanje te vernoemen, leefde al toen het huidige buurtje eind jaren 40 ontstond, maar zijn ouders wilden dat toen niet. De beoogde straat is toen de Marijkestraat genoemd, naar de toen net geboren dochter van prinses Juliana en prins Bern- hard. De drie nog levende zussen van Corstanje vinden het nu wel een goed idee om hun broer te eren met een straatnaam. Eigenlijk wordt het een pad: het Nicolaas Corstanje- pad. De Goesenaar werd op 28 ok tober 1944 gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Hij was toen 25 jaar oud. Kloostermanpad Omdat de vernieuwde wijk niet één, maar twee extra straatjes krijgt, mocht de heem kundekring meedenken over nog een naam. Ge kozen is voor het Klooster manpad. Daarmee worden Daan Kloosterman (1905-1999) uit Goes, zijn vrouw Maatje (1908 1995) en neef Piet Kloosterman (1893-1985) uit Nisse geëerd. Daan had de leiding over een verzets groep in Goes, terwijl Maatje hand en spandiensten verleende voor het verzet. Piet had de leiding over het verzet op Zuid-Beveland. pzc.nl/OchtendPod vrijdag 20 september 2019 In de haven van Goes werden gisteren voorbereidingen getroffen om de masten weer rechtop te zetten. foto marcelle davidse Rob Paardekam Goes - Jaap Baaijens ®Kijk op de site bij /video De Avontuur moet in april weer varen De Goese verzetsstrijder Nico- laas Corstanje krijgt een straat naar zich vernoemd in de ver- zetsheldenbuurt in Goes-Oost. Dat meldt de Heemkundige Kring de Bevelanden. De familie Kloosterman, die in de Tweede Wereldoorlog ook een grote rol speelde binnen het verzet, krijgt ook een 'eigen' straat. Rob Paardekam Goes Eerste boekingen zijn alweer binnen OchtendPod is te beluisteren via PZC.nl, Spotify, iTunes, Apple Podcast, Google Podcast en The Podcast app Nieuw! OchtendPod, dé podcast voor wie graag opstaat met het laatste nieuws. Luuk Ikink en zijn vrouw Simone Wijnands praten je in 20 minuten bij over de belangrijkste onderwerpen uit de ochtendkranten. Direct luisteren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68