Cultuurhuis ZierikC Vlissings VVV-kantoor moet de deuren sluiten houdt open huis 7 ELKE DAG HET NIEUWS TUSSEN JE OREN ROTJEKNOR BROUWSE BRUIS Luc Oggel Vlissingen Het VVV-kantoor aan de Spui straat in Vlissingen sluit volgende week donderdag definitief haar deuren. Dat is het gevolg van het stopzetten van subsidie door de gemeente. Het personeel van de vestiging in Vlissingen wordt in gezet bij de andere vestigingen van VVV Zeeland. In 2017 is de afbouw van subsidie al in gang gezet, waardoor het openhouden van een VVV Inspi- ratiepunt in het centrum van Vlis- singen niet meer haalbaar is. De promotie van Vlissingen, via de online kanalen en marketingac tiviteiten, blijft VVV Zeeland dit jaar in opdracht van de gemeente uitvoeren. VVV Zeeland praat met de gemeente over de toekomstige dienstverlening. Esme Soesman Zierikzee Cultuurhuis ZierikC in Zierikzee houdt morgen open huis. Belang stellenden zijn welkom van 12.00 tot 15.00 uur om een indruk te krij gen van de ontwikkeling van het gebouw aan het Jannewekkken 19 tot een pand vol passie voor cul tuur, kunst en educatie. De verbouwing voor Balletschool Elly Geelhoed is nog in volle gang. Ook zijn gesprekken gaande met toekomstige andere gebruikers. Alle vaste huurders verzorgen tij dens het open huis presentaties. Naast Elly Geelhoed zijn dat nu Theatergroep Zierik en Yogastudio Yogamundo. In de ochtenduren verzamelen betrokkenen en andere genodigden zich in het geïmprovi seerde Cultuurcafé om ideeën uit te wisselen over de verdere ontwikke ling van ZierikC. Het cultuurhuis kwam met bloed, zweet en tranen tot stand. De mensen achter het initiatiefwil den Theater de Verdieping in het voormalige schoolgebouw behou den. Maar droomden er ook van meerdere initiatieven op het gebied van kunst, cultuur en educatie in één pand samen te brengen. Het Cultuurhuis is te bereiken via het Lange Pad. Kom in Brouwershaven met een goed idee op de proppen en grote kans dat dat idee tot uitvoer wordt gebracht. Met Rotjeknor Brouwse Bruis herleeft de tijd dat het stadje, als voorhaven van Rotterdam, zinderde van het leven. Bij Hotel Bouwman in Brouwers haven wisten ze van wanten toen in 1878 de kermis neerstreek in de stad. Met een dwergenvoor stelling en een rits aan muzikale optredens gold het hotel als één van de 'plekken van plezier' van Brouwershaven. Nu staat er weer een nostalgische kermis op de Markt. Bordelen Hotel Bouwman is weg, maar de plekken van plezier zijn geble ven. Niet meer in de vorm van ontelbare kroegen, logementen, hotels en zelfs bordelen die er in de negentiende eeuw hebben ge zeten. Regina op de Beek van het Brouws Museum telde, na een duik in de archieven en Kranten bank, rond 1840 een stuk of 25 etablissementen aan Haven, Markt en Molenstraat. Samen met de stichting Cultuur Erf goed Brouwershaven is het Brouws Museum organisator van Rotjeknor Brouwse Bruis. Het was de tijd dat Brouwers haven, na de Gouden Eeuw, een tweede bloeiperiode beleefde. De Maasmond verzandde en scheep vaart maakte voortaan een om metje via het Goereese Gat en het zeegat van Brouwershaven. Daar werden goederen overgeladen op kleine schepen, die vervolgens doorvoeren naar Rotterdam en Dordrecht. Het stikte destijds van het volk in de stad en er werd hard gewerkt. Je merkt dat erfgoed leeft. Dat moet je koesteren ,,Maar dit is de andere kant van de economie van Brouw", wijst Op de Beek op de verzameling advertenties, foto's en omschrij vingen die in de Grote Kerk van Brouwershaven is te zien. Plek ken van Plezier, een thema dat aanhaakt bij het thema van Mo numentendag, laat zien hoe ook vertier aan trends onderhevig is. Een reus, een als paard verkleed meisje en een slangenmens. Niet echt meer naar de smaak van nu. ,,Maar het moet hier wel een plaats zijn geweest waar heel veel gebeurde." Tram Net als in de Grote Kerk zelf op dit moment. Behalve de Plekken van Plezier is er ook een expositie over de RTM te zien; de Rotter damse Tram Maatschappij die tot de Watersnoodramp zorgde voor een verbinding tussen Brouwers haven en Rotterdam. Op de foto's die samensteller Corina Jansen bij elkaar wist te krijgen, is goed te zien hoe an ders het er tussen 1900 en 1954 (de tijd dat de tram dwars door Brouwershaven reed) bij lag. Waar nu jachtjes liggen, mensen wandelen of waar je een drankje op het terras van 't Swarte Schaep kunt doen, werden toen de han den uit de mouwen gestoken. Via een lopende band gingen de sui kerbieten zo vanuit de wagens van RTM het in de haven gelegen binnenschip in. Het is de tweede keer dat de Stichting Cultuur Erfgoed Brouwershaven, nu samen met het Brouws Museum, een mani festatie optuigt rondom het rijke verleden van Brouwershaven. Op de Beek: „Erfgoed en culi nair zijn twee belangrijke pijlers. Je merkt dat erfgoed leeft. Dat moet je koesteren. Dat geldt niet alleen voor Brouwershaven, maar voor het hele eiland." pzc.nl/OchtendPod vrijdag 20 september 2019 Op de Markt staat een kleine historische kermis waar je ouderwets touwtje kunt trekken of in een bootjesmolen rond kan zweven. foto dirkjan gjeltema In Brouw vind je plekken van plezier Esme Soesman Brouwershaven - Regina op de Beek, Brouws Museum De kermis is tot en met zater dag geopend van 11.00 tot 20.00 uur. Nieuw! OchtendPod, dé podcast voor wie graag opstaat met het Laatste nieuws. Luuk Ikink en zijn vrouw Simone Wijnands praten je in 20 minuten bij over de belangrijkste onderwerpen uit de ochtendkranten. Direct luisteren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66