13 '67 verschil lende nationa liteiten' 1 a v- 'v K1' arbeidsmarkt. Als vrij nieuwe speler - we zijn een jong Nederlands bedrijf - kost het simpelweg meer tijd voordat werkzoekenden bij je aankloppen. Ze kennen Vlaeynatie niet en hebben koudwatervrees. Pas nu, na vier jaar, verandert dat." Desondanks heeft Van den Broeck geen spijt van zijn keuze voor Zeeuws- Vlaanderen. „Hoewel je in Nederland meer regeltjes hebt, die soms vertra gend werken, geeft de overheid ook meer duidelijkheid. Daar komt bij dat ik zowel goede contacten heb met de gemeente Terneuzen als met het ha venschap. ,,We weten elkaar hier snel en goed te vinden. De lijnen zijn kort." Symach Even verderop, bij machinefabrikant Symach in Terneuzen, dat afzak- en palletiseersystemen ontwerpt en bouwt, merken ze ook dat het vinden van geschikt personeel meer moeite kost. Toch weet het bedrijf voortdu rend nieuwe mensen aan te trekken. ,,De verhuizing vanuit Breskens naar Terneuzen is destijds een gouden zet geweest", zegt hr-manager Ankie de Munter. Nu het bedrijf in het hart van Zeeuws-Vlaanderen zit, trekt het ook personeel uit Walcheren en de Bevelanden aan. ,,Toch bleef onze naamsbekendheid achter. Ik merkte het als ik de vraag kreeg waar ik werkte. Niemand had ooit van Symach gehoord. Laat staan over het feit dat onze verpakkings- en palleti- seermachines heel de wereld over gaan." Het bedrijf is gaan investeren in naamsbekendheid. Is open dagen gaan houden, heeft lokale initiatieven ter bevordering van de techniek omarmd en contacten met het onderwijs gelegd. Met als resultaat: nieuwe aanwas. De Munter ziet steeds meer jonge Zeeuws-Vlamingen bij het bedrijf aankloppen. „Wie een techni sche achtergrond heeft, kan hier aan de slag." Expat Center Zeeland Hoe specifieker de werkzaamheden, hoe uitdagender het vinden van geschikt personeel. Daar weten ze bij Dow Chemical alles van. Het bedrijf laat jaarlijks honderden vaklieden vanuit heel de wereld overkomen. Zeeuws-Vlaanderen legt nu voor kennis- en arbeidsmigranten de rode loper uit met de oprichting van Expat Center Zeeland. Dat is onderdeel van Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen, een initiatief van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis en het bedrijfsleven. Met als doel expats hel pen bij het vinden van hun weg door de papierwinkel die er bij komt kijken als je als buitenlander in Nederland aan de slag wilt. Maar het Expat Center doet meer dan de papierkraam regelen. Zo helpt het bij het vinden van een geschikte woning, een sportschool en weet het de weg te vinden naar taallessen. ,,Door de aantrekkende economie zoeken steeds meer bedrij ven werknemers in het buitenland. Dat vraagt om goede begeleiding", zegt Lian Heller van Expat Center Zeeland, die zelf jarenlang werkte voor Dow Chemical en recentelijk voor een bouwproject bij Yara; bedrijven die internationaal actief zijn. Hoeveel expats er jaarlijks naar Zeeuws-Vlaanderen komen voor werk weet Heller nog niet. ,,Daar willen we de komende jaren achter komen. Wel weet ik dat Terneuzen het afgelopen anderhalf jaar 67 verschillende natio naliteiten heeft ingeschreven. Zo haalt een zorginstelling als Tragelzorg zelfs al personeel uit Spanje." Essentieel voor het welslagen van het Expat Center is de samenwerking met burgerzaken van de gemeente Terneuzen en de IND, de Immigratie- en Naturalisatiedienst. ,,In de toe komst willen we doorgroeien naar een one-stop-shop, waarbij we met de IND tot één registratiepunt van nieuwko mers willen komen." Het Expat Center wil een verbinder zijn. ,,Wij weten ook de weg op het ge bied van onderwijs en ondersteunen bij het vinden van werk voor bijvoor beeld de partner." Het Expat Center start als proef in Zeeuws-Vlaanderen. Bij succes wil ze het platform uitrollen over de provincie. Daarover zijn al gesprekken gaande. Want voor toe komstige groei zijn werknemers van buitenaf nodig. o VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2019 '.V- r (#1 O *- - 5 L, 1 ft Lian Heller, Paul van den Broeck en Ankie de Munter bij de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen Dit artikel kwam tot stand in samen werking met de gemeente Terneuzen. Meer informatie: terneuzen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61