12 KANAALZONE TERNEUZEN 'Terneuzen timmert aan de weg' De Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone groeit als kool. Vracht wagens en cementauto's rijden af en aan bij de bouw van een nieuwe sluis. Loodsen schieten als paddenstoelen uit de grond. Voorlopig stoppen de ontwikkelingen niet. De provincie investeert fors in de streek. e bedrijvigheid rond het Kanaal van Gent naar Terneuzen is de afgelopen tien jaar explosief gestegen. Met tal van nieuwe bedrijven rondom het havengebied, dat in beheer is van havenschap North Sea Ports Nether lands. Inmiddels telt het gebied 5.000 bedrijven, waarvan Dow Chemicals, met 17 fabrieken en ruim 1.700 mede werkers, beeldbepalend is. Aan de uitbreiding en verdere ontwikkeling van het havengebied komt nog lang geen eind. Sterker nog, de gemeente Terneuzen, North Sea Ports Netherlands, de provincie en het Rijksvastgoed- en ontwikkelings bedrijf zien volop kansen en hebben grote ambities. Die liggen vooral in de agro- en voedingsindustrie, bio based economy, fijnchemie, logistiek en assemblage. Potentie Steeds meer bedrijven zien de potentie in van de Kanaalzone als knooppunt in de West-Europese vervoersketen. Om die kansen optimaal te kunnen benutten, wordt fors geïnvesteerd in het verbeteren van de infrastructuur en daarmee van de bereikbaarheid met nieuwe wegen, tunnels en de bouw van een nieuwe, grotere sluis voor het scheepvaart verkeer. Ook daar blijft het niet bij. De komende twintig jaar zijn forse investeringen nodig wil de Kanaal zone zich kunnen ontwikkelen als economische motor van Zeeland. Dat blijkt uit het strategisch plan Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Vlaeynatie Het op- en overslagbedrijf Vlaeynatie, gevestigd op de Axelse Vlakte bij Westdorpe, heeft vroeg de potentie van de Kanaalzone gezien. Vier jaar geleden opende het bedrijf, nadat het uit de haven van Antwerpen en Gent was vertrokken, een eerste opslag loods voor kunstmeststoffen. Inmiddels is het uitgebreid met twee suikersilo's én een tweede opslagloods. ,,Het vestigingsklimaat in Terneuzen is gunstig", zegt directeur Paul Van den Broeck van Vlaeynatie. ,,Eén van de voornaamste redenen waarom we hier zijn gevestigd is de aanwezigheid van een diepzeekade. Dat was een absolute vereiste. Bijna de helft van wat wij vervoeren gaat over het water." Van den Broeck heeft ook gekeken naar havens in Gent, Vlissingen en Moerdijk. ,,De centrale ligging tussen Antwerpen en Gent, de verdere uit breidingsmogelijkheden én de moge lijkheid voor langdurige erfpacht, gaven de doorslag in het voordeel van Terneuzen." Inmiddels groeit het bedrijf, met momenteel 65 medewer kers, nog steeds. Hoewel Terneuzen hard aan de weg timmert in de ontwikkeling van nieuwe bedrijventerreinen, ziet Van den Broeck ook bedreigingen. Het dreigende personeelstekort is de belangrijkste. ,,Hoewel een groot deel van onze processen geautomatiseerd is, hebben we mensen nodig: toezicht houders, operators, techniekers en heftruckchauffeurs." Daar schort het aan. Personeel. ,,Het is niet alleen de krapte op de VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2019 Nog geen grenzen aan groei Tekst Timo van de Kasteele Fotografie Boaz Timmermans Paul van den Broeck (61) uit Kapellen (België) is vanaf de verhuizing van Vlaeynatie naar Westdorpe betrokken bij het Vlaamse overslagbedrijf. Voor heen was hij operationeel direc teur voor alle terminalactiviteiten van Vlaeynatie in Antwerpen en Gent. Van den Broeck heeft een achtergrond in de accountancy. Lian Heller (64) uit Terneuzen (vanaf 11 oktober Axel) is met ingang van 1 april adviseur Expat Center Zeeland. Eerder werkte Heller op project basis voor kunstmestfabrikant Yara in Sluiskil, waar ze als projectassistent betrokken was bij de bouw van een nieuwe fabriek. Affiniteit met expats deed ze vooral op tijdens haar werk voor Dow Europe in Zwitserland. Ankie de Munter (48) uit Zuiddorpe werkt sinds 2014 als HR-manager bij machine fabrikant Symach in Terneuzen. Eerder was ze personeelsfunctio naris bij stichting ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Ze volgde een Human Resource Manage ment (HRM) opleiding aan de Hogeschool Zeeland (HZ) in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60