'Aanslag op advocaat is een waarschuwing, maar ook een teken van zwakte' 5 voor tips en een antidrugsbrigade AmsterHor jaren wellicht te weinig is gedaan. ,,Leest u het rapport van meneer Tops van vorig jaar over synthetische drugs. Daaruit blijkt dat we het in 2004, 2005 zeer goed onder con trole hadden. Je kunt het nooit 100 procent uitbannen, maar het was klein. Daarna hebben we het als samenleving gewoon tien jaar lang, misschien wel door de fi nanciële crisis, niet opgepakt zoals we het hadden moeten doen.'' Grapperhaus hekelt het idee - eerder ge- Ik begrijp dat er angst is, vooral onder advocaten. Maar we moeten door. Allemaal. Ik voorop opperd door bijvoorbeeld GroenLinks - om xtc te legaliseren. ,,Ik hoorde dat giste ren ook weer even voorbijkomen. Dat is géén optie. Nul procent kans. Doe ik niet. Ik ben ervan overtuigd dat zoiets ont wrichtend is voor de samenleving. Dan krijgen we alle Mexicaanse drugsbaron nen hiernaartoe. Als we dat doen, hebben we binnen een paar jaar een gigantisch probleem.'' Op zijn ministerie ontving Grapper- haus gisteren advocaten, rechters en aan klagers. Zijn boodschap aan hen was: ga door met uw werk. ,,Ik begrijp dat er angst is, vooral onder advocaten. Ook gemengde gevoelens onder advocaten over hoe het verder moet. Dit zijn de hoeders van de rechtspraak, maar ze zijn hard geraakt. Dat is kwalijk. De schok van deze laffe daad zal vandaag en morgen nog gevoeld worden. Het is letterlijk en figuurlijk een schot in de rug geweest. Maar ik zeg wel: we moe ten door. Allemaal. Ik voorop, maar de an deren ook.'' De moord op Derk Wiersum, advocaat van kroongetuige Nabil B., is de tweede aanslag die het Openbaar Ministerie (OM) heeft overrompeld. Paniek was er ook toen Nabils broer Reduan B. in januari 2018 werd dood geschoten in zijn bedrijfspand in Amster dam. Het OM belde toen met collega's in Italië, waar justitie al tientallen jaren werkt met spijtoptanten van de maffia. Hoe wa ken ze daar over de spijtoptant en zijn om geving? Eén van de mensen die de Nederlanders advies gaf, is Nicola Gratteri, een zeer voor aanstaand maffiabestrijder in Italië. Grat- teri, die zich richt op processen tegen de machtige maffiatak 'Ndrangheta, kan zelf geen meter onbeschermd over straat lopen. Hij heeft altijd beveiligers om zich heen en verplaatst zich in een gepantserde auto. Op zijn gemak voelt hij zich alleen in de tuin van zijn zwaarbeveiligde huis, als hij de to matenplanten verzorgt. Hij is een realist. Criminelen die uit de school klappen tegen justitie lopen risico en hun families ook. ,,Het is helaas onderdeel van het systeem'', zegt Gratteri. Toch pro beert de aanklager de risico's bij kroonge tuigedeals zo veel mogelijk te minimalise ren. Voordat de deal bekend wordt gemaakt, stelt de spijtoptant een lijst van familiele den op die risico lopen. Zij worden eerst uit de omgeving van de getuige weggehaald voordat de deal kan beginnen. Ook belang rijk: wie bescherming krijgt, mag dat niet weigeren. Infiltratie Gratteri maande Nederland vorig jaar om het Italiaanse strafrechtsysteem zo veel mo gelijk over te nemen, dat veel meer moge lijkheden biedt voor infiltratie en stelsel matig tappen. Nederland moet daarmee haast maken, voegde Gratteri er nog aan toe, voordat de situatie met de georganiseerde misdaad verder uit de hand loopt. Misdaadbestrijders uit Italië weten waar over ze het hebben. In de jaren 80 en 90 werden meerdere officieren van justitie, rechters en burgemeesters vermoord. De dood van de legendarische Siciliaanse on derzoeksrechters Giovanni Falcone en Pa olo Borsellino, die in 1992 met zware bom men werden opgeblazen, bracht een omslag teweeg. Door de inzet van spijtoptanten werd de top van de Siciliaanse maffia ten val gebracht, al moest daar een hoge prijs voor worden betaald. Als wraak doodde de maf fia elf familieleden van de belangrijkste spijtoptant Tommaso Buscetta. Maar zelfs in misdaadland Italië is de moord op een advocaat van een kroonge tuige uniek, zegt officier van justitie Anto nio de Bernardo. ,,Voor zover ik weet heeft een vergelijkbare zaak zich bij ons niet voorgedaan.'' Advocaten van spijtoptanten worden in Italië niet standaard beveiligd, zegt de aanklager. ,,Dat gebeurt alleen wan neer er specifiek gevaar dreigt.'' Volgens advocate Emanuele Capparelli, die sinds 2015 al vijftien kroongetuigen bij stond, verdienen advocaten als zij meer be scherming. Ze werd dit jaar nog buiten de rechtszaal opgewacht door een maffiafami lie, nadat een verdachte in de rechtszaal al tegen haar was uitgevallen. ,,De officieren van justitie hebben me toen meegenomen naar kantoor. Maar daarna kreeg ik geen en kele bescherming. We worden beschouwd als assistenten van spijtoptanten, niet als belangrijk onderdeel van de rechtspraak. Terwijl we het vaak moeilijk hebben." Zeldzaamheid Toch zal de moord op een advocaat volgens haar een zeldzaamheid blijven. Ze vindt het daarom niet vreemd dat het Openbaar Mi nisterie in Nederland deze liquidatie niet zag aankomen. ,,Wie een kroongetuige bij staat, loopt normaal gesproken weinig ri sico. Moord is niet effectief. Als je de advo caat van een spijtoptant vermoordt, kan hij een nieuwe nemen. Als je de spijtoptant zelf vermoordt, zwijgt hij voor altijd.'' Een gedegen bescherming van kroonge tuigen en hun omgeving, inclusief advoca ten, is van fundamenteel belang voor de strijd tegen de georganiseerde misdaad, zegt aanklager De Bernardo. ,,Elke keer als een kroongetuige stopt omdat hij zich on veilig voelt, is dat een nederlaag in de strijd tegen de georganiseerde misdaad.'' Journalist Maria Grazia Mazzola volgt de maffia al meer dan dertig jaar. Ze groeide op in Palermo, waar ze de legendarische rech ters Falcone en Borsellino leerde kennen. Ze heeft een heilig geloof in het systeem van spijtoptanten. ,,Het is de enige manier om gesloten organisaties als de maffia of de mo- cromaffia te raken.'' Zelfs de moord op Derk Wiersum laat volgens haar zien dat de geor ganiseerde misdaad bang is voor spijtoptan ten als Nabil B. ,,Je kunt deze aanslag zien als een waarschuwing, maar ook als een te ken van zwakte.'' vrijdag 20 september 2019 GO M Vanuit het hele land kwa men gisteren mensen om bloemen te leg gen bij het Am sterdamse kan toor van Derk Wiersum. foto ROBIN UTRECHT ANP -Ferd Grapperhaus, minister van Justitie 'Italiaanse toestanden', werd er geroe pen na de gewetenloze moord op advo caat Derk Wiersum. Hoe gaat het moe derland van de maffia om met de beveili ging van advocaten en magistraten, en wat kan Nederland daarvan opsteken? Koen Voskuil Rotterdam M De Siciliaanse onderzoeksrechter Giovanni Falcone (tweede van links), vijand nummer 1 van de maffia, was altijd omringd door bewapende bevei ligers. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5