375.000 11 ONDERNEMEN IN ZEELAND, DOEN OF NIET? '2,6 miljoen tijdelijke inwoners die in een jaar 1,8 miljard uitgeven' BEDRIJVIGHEID IN ZEELAND Zeeland is de leegste provincie van ons land. Alles is er: ruimte, aantrekkelijke steden en dorpen, consumen ten, infrastructuur en business. Alleen wat minder dan in de drukke Randstad. Is dat voor ondernemers een voor- of juist een nadeel? Is het glas halfvol of halfleeg? Toerisme en retail O - O Een mooi verhaal over ondernemen: een Brabantse schoenenfa brikant wil aan het begin van de vorige eeuw nieuwe markten ontginnen. Noord- Afrika lijkt hem wel wat. Hij stuurt twee verkenners op pad. De ene komt terug met de waarschuwing 'niet aan beginnen, geen mens draagt er schoenen'. De andere zegt enthousiast 'doen! Ze hebben daar nog niks, maar dat gaat vast veranderen!' Honderd jaar later - in deze tijd van mondiale mer ken (denk aan Nike of Adidas als het om schoenen gaat) - weten we achteraf wie des tijds gelijk had. Nu is Zeeland beslist niet te vergelijken met Noord-Afrika en de omstandigheden zijn totaal anders, maar toch. Ondernemers zijn doorgaans rasopti misten, dus hoe vol moet het glas zijn? De tekenen zijn gunstig, juist voor gebieden aan de rand. Kijk maar naar de VS, dat altijd een paar jaar op ons vooruitloopt. Daar is een duidelijke trend waarneembaar die ons wellicht ook gaat bereiken. In de met onze Randstad vergelijkbare business- centra, zoals Silicon Valley en San Fran cisco, New York, Seattle of Chicago, vertrek ken ondernemers en millennials om zich te vestigen in gebieden waar wonen, werken en scholing nog betaalbaar zijn. Het lijkt erop dat dit in Zeeland ook gaande is. Starters Onderzoek van ING laat zien dat het aantal startende ondernemers in Zeeland sterk is gegroeid vergeleken met andere provincies: ruim 6 procent meer dan in 2016. Alleen Zuid-Holland zag meer starters. Een andere indicatie van de groeiende aantrekkings kracht van Zeeland is de stijging van de huizenprijzen, gerekend in de prijs per vier kante meter: Vlissingen en Goes behoorden in augustus tot de top 10 van gemeenten met oplopende meterprijzen, blijkt uit de metingen van HuizenZoeker. In Zeeland blijkt het goed zaken doen, onder meer vanwege de relatief lage kosten voor ondernemers, goede achterlandverbin dingen via filevrije, multimodale verbindin gen, de no-nonsense houding van de be roepsbevolking en het goede woon-werkkli- maat. De Zeeuwse archipel is bovendien strategisch gelegen in een druk bevolkte regio in West-Europa, met havens van wereldformaat. Het is een goede uitvalsbasis om in korte tijd Europa's 500 miljoen consumenten te bedienen. Zeeland biedt ondernemers letterlijk ruimte om te ondernemen, in een persoonlijke, relatief kleinschalige omgeving. Interessant aan Zeeland als vestigingsgebied voor onderne mers is dat er goede initiatieven zijn om bedrijven te helpen met starten of zich in Zeeland te vestigen. ImpulsZeeland biedt ondernemers en startups ondersteuning voor de snelle start en groei van hun bedrijf. De ondersteuning bestaat uit finan ciering, begeleiding, netwerk en huisves ting. Impuls maakt deel uit van een groot netwerk en voorziet in fondsen, coaching, kennis en expertise vanuit een innovatie hotspot. Net als op veel andere plaatsen in de wereld zijn er ook in Zeeland 'broed plaatsen' gecreëerd, bedrijfsverzamelgebou wen met mogelijkheden om te netwerken en ervaringen te delen. In Vlissingen is in een industrieel gebouw Dockwize gevestigd. Een kraamkamer voor ideeën, waar start ups, onderwijs en bedrijfsleven samenko men, innovatief ondernemerschap wordt gestimuleerd en waar bedrijven klaarge stoomd worden voor de toekomst. Een belangrijke katalysator voor economi sche groei is de aanwezigheid van een krachtige universiteit of hogeschool die open samenwerking aangaat met bedrijven in de regio. Veel startups beginnen immers onder de vleugels van de opleidingsinstel ling om vervolgens uit te vliegen. In Zee land speelt de HZ University of Applied Sciences deze rol. Die heeft onderzoeks- en innovatieprogramma's opgezet waar onder nemers hun idee kunnen laten toetsen op haalbaarheid of hun innovatie laten uitwer ken. De HZ faciliteert innovatieprojecten, waarin studenten, onderzoekers, een lector en de ondernemer zelf onderzoek doen naar praktijkvraagstukken. HZ Smart Services Boulevard zorgt voor het project management, relatiebeheer en begeleiding van het proces. HZ Smart Services Boule vard faciliteert ook activiteiten als master- classes, Special Interest Groups en Open Innovatie Sessies om ondernemerschap te stimuleren. De HZ heeft een breed netwerk in de beroepspraktijk. Campus Zeeland is een samenwerkingsverband van bedrijven, kennis- en onderzoeksinstellingen en over heden in Zeeland en daarbuiten. Zo wordt samengewerkt met de Universiteit Gent en Wageningen University. Campus Zeeland richt zich vooral op die sectoren die profi teren van het water dat Zeeland omringt: haven logistiek, energie water, agro food en zorg en toerisme. o jïv m VRIJDAG 20 SEPTEMBER 2019 De Zeeuwen onderscheiden zich in zes 'topsectoren': Landbouw, Chemie, Logistiek, Offshore Wind energie, Circulaire Economie en Maritiem. Daarnaast vormt het toe risme van oudsher een belangrijke sector. Zeeland heeft één van de grootste chemische clusters in Noordwest-Europa en is de groot ste akkerbouwprovincie van Neder land. De Zeeuwse haven is in om vang de derde zeehaven van Neder land en voorloper in offshore ener giewinning gerelateerde activitei ten. De industriesector biedt in Zeeland werk aan bijna 25.000 mensen, waarvan veel in de che mie. Bij die chemische bedrijven zelf en ook bij onderhoudsbedrij ven. De haven en industriegebieden in Vlissingen en de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen tussen Gent en Terneuzen zijn de motor achter de Zeeuwse economie. Wereld spelers zoals Dow, Yara en ICL-IP profiteren van de strategische lig ging, de uitstekende logistieke infrastructuur en van de vele synergieën die hier gecreëerd wor den. De Zeeuwse economie groeit naar verwachting met 1,3 procent in 2019, raamt het Economisch Bureau van ING. Belangrijke secto ren als chemie en transport groeien door buitenlandse onzekerheden minder hard. De werkloosheid daalt tot onder de 3 procent. De krapte op de arbeidsmarkt neemt verder toe en aanhoudende personeelste korten remmen de groei in sectoren als de bouw, horeca en zorg. In Zeeland wonen ongeveer 375.000 mensen, verspreid over de eilanden en Zeeuws-Vlaande ren. Dat is weinig vergeleken met een stad als Rotterdam waar op een kleiner gebied 625.000 men sen wonen. Bedenk wel dat vooral in de vakantiemaanden het aantal consumenten zich sterk uitbreidt. De leegste provincie Tekst Theo Loth Fotografie Cora te Beek Vestigingssubsidies Kennisklimaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59