Handjestekort loopt te hoog op Hart Ziel-bus Radio 4 rijdt door Zeeland Marlies Allewijn schrijft geschenk Batterij 2 WM p" ARBEIDSMARKT KRAPTE Commentaar De Zeeuwse arbeidsmarkt is extreem krap. Sommige be drijven moeten zwaar improviseren om het werk gedaan te krijgen. Vooral in de zorg, de horeca, de schoonmaak en de techniek zijn veel te weinig handjes. Werkgevers zuch ten, werknemers grijpen hun kans. Is dat erg? Uit sociaaleco- nomisch oogpunt is een ruim aanbod van banen in Zeeland goed. Tegelijk is het belangrijk dat bedrijven hier uit de voeten kunnen en dat er voldoende menskracht is in de zorg en in het onderwijs. Deze balans is duidelijk verstoord. Het piept en kraakt als nooit tevoren. Er is maar weinig aan te doen. Een blijvend krappe arbeidsmarkt kan op termijn grote ge volgen hebben. Als in Zeeland steeds te weinig mensen zijn voor het bestaande werk, voor uitbreiding of voor nieuwe acti viteiten, dan zullen sommige bedrijven en instellingen uiteinde lijk vertrekken. Ondertussen is het voor werknemers een goede tijd. Ten minste, als je in bent voor een nieuwe baan. Dan is er wat te kiezen. En meestal ook wat te halen. Want als bedrijven echt krap zitten, willen ze wel iets meer betalen dan de cao voor schrijft. Dat moet je doorgaans wel helemaal zelf bedingen. Uit onderzoek van het UWV blijkt dat in Nederland maar weinig on dernemingen uit eigen beweging de beloning verhogen. Ook blijven bedrijven kritisch in de selectie van mensen en zijn ze zuinig met vaste banen. Dus de werkgevers laten toch nog een paar kansen onbenut. Zeeuwse arbeidsmarkt piept en kraakt als nooit tevoren, maar er is weinig aan te doen De dag begint bij boekhandel De Koperen Tuin in Goes, waar altijd klassieke muziek in de winkel klinkt. Verder doet presentator Beitske de Jong de Geerteskerk in Kloetinge aan, waar Kamerkoor Musica Cordis repeteert. In de middag staat de bus bij Mu seum Goemanszorg in Dreischor. Aanleiding voor het be zoek is dat sinds dit seizoen in het museum klassieke muziek wordt gedraaid om de museumbeleving te verrijken. In verband met het be zoek van Radio 4 is het museum die dag gratis toegankelijk voor bezoe kers. ALMANAK De stemming van de drie Zeeuws-Vlamingen was dins dagavond opperbest. Hun rit naar Amsterdam werd door Ajax beloond met een 3-0-zege. Maar op de terugweg was de euforie snel voorbij. Een flinke file op de A2 en een kilometerslange om leiding over Tholen. Het was In Nieuw- en Sint Joosland stopt de bus bij slagwerker Cora Delle- beke. Ook wordt een bezoek ge bracht aan de Middelburgse stads dichter Anna Debruyckere voor haar klassieke keuze. Mensen kunnen ook stemmen op hun favoriete klassieke muziekstuk De route van de Hart Ziel-bus is te volgen op www.nporadio4.nl/ hartenziel. Daar kunnen mensen ook stemmen op hun favoriete klassieke muziekstuk. De stem- week voor de Hart Ziel Lijst sluit op vrijdagavond 4 oktober 20.00 uur. Van 14 tot en met 18 oktober klinkt de top 300 op NPO Radio 4. rond half twee 's nachts niet echt om vrolijk van te worden. En tot overmaat van ramp bleef ook het poortje bij de Westerschelde- tunnel dicht. De kassamevrouw schoot te hulp. ,,Uw batterij is leeg", zei ze tegen de bestuurder. Dat kon hij alleen maar beamen. ,,Zie ik er echt zó moe uit?" Dronken man vernielt ruit Popaanzee Kickstart in 't Beest Muzikanten van de Beve- landen kunnen vanaf ok tober terecht in 't Beest in Goes voor Popaanzee Kickstart. Iedere laatste woensdag van de maand is daar een jamsessie op oude instrumenten van Racoon. Popaanzee Kickstart is bedoeld om muzikanten kennis te laten maken met andere instrumenten. Samen kunnen ze jam men onder begeleiding van een Zeeuwse band op instrumenten die al voor hen klaar staan. Woensdag 30 oktober om 19.00 uur is de eerste editie in 't Beest. Vlissingen Film over rouw bekoort filmjury Bij Roompot worden zelfs managers af en toe ingeschakeld om de vakantiehuisjes schoon te maken. En dat staat niet op zichzelf. De hele Zeeuwse arbeidsmarkt schreeuwt om personeel. Harder dan ooit. De lijst met vacatures bij Roompot is lang. ,,Alleen al voor het beheer van onze parken in Zeeland zijn we op dit moment op zoek naar 47 mensen", zegt woordvoerder Bap- tiste van Outryve. ,,Tel die op bij de tien vacatures op ons hoofdkantoor, dan praat je over een middelgrote onderneming op zich." De gevol gen blijven niet uit. Twee weken ge leden werden medewerkers van het hoofdkantoor, tot de hoogste eche lons, ingeschakeld om te helpen op de parken. Volgende week vrijdag gebeurt dat opnieuw. ,,Want we hebben te weinig mensen om te ko men poetsen en de huisjes klaar te krijgen voordat onze gasten 's mid dags komen." Het is tekenend voor de krapte op de Zeeuwse arbeidsmarkt, die ex treme hoogten heeft bereikt. Uit cijfers die uitkeringsinstantie UWV gisteren publiceerde, blijkt dat Zeeland als enige provincie in het tweede kwartaal van dit jaar te maken had met een recordkrapte in meer dan de helft van de sectoren. Die doet zich onder meer voor in de zorg, de techniek, de horeca en de schoonmaakbranche. ,,Wij merken dat heel goed", zegt consultant Kim Rijnhout van Werk en Vakmanschap in Terneuzen, dat actief is in de technische sector en momenteel veel leer-werktrajecten verzorgt. ,,Als je betrouwbaar en ge motiveerd bent, dan kun je als kan didaat eigenlijk zo kiezen. En be drijven willen vriendjes met ons zijn, want ze zoeken allemaal kan didaten." Boven cao betaald Leerlingen zijn vaak nog niet in de positie om extra voorwaarden te stellen. ,,Maar vakvolwassen tech nici, die al ervaring hebben, kun nen wel zeggen: ik wil zoveel ver dienen en laat de bedrijven maar komen die dat willen bieden", zegt Rijnhout. ,,Als het niet al te onrede- Allewijn is bekend van de boeken Ze was 16 en De Meid. In M'n liêven beschrijft Allewijn het leven van haar grootmoeder, dat bijna de hele twintigste eeuw bestreek. Als van zelf ontstaat voor de lezer een ver- wevenheid tussen de levens van opoe en kleindochter. Feest De Week van het Zeeuwse boek vindt voor de 25ste keer plaats. Dat is reden voor een feest, vinden Zeeuwse boekhandelaren. Geza menlijk organiseren ze op zaterdag 26 oktober in de Oostkerk in Mid delburg De nacht van het Zeeuwse boek. De auteurs die in de 25 jaar het geschenk hebben geschreven ver zorgen van 20.00 tot 00.00 uur om de beurt een kort optreden. Het programma staat op de Face- bookpagina van De Week van het Zeeuwse boek. vrijdag 20 september 2019 II De Hart Ziel-bus van Radio 4 rijdt op zaterdag 28 september door Zeeland. Luc Oggel Goes Tip? redactie@pzc.nl BIERVLIET Een 52-jarige man is gis termiddag aangehouden wegens vernieling van een ruit van een leeg staande woning in de Gentsestraat in Biervliet. De man, die onder in vloed was van alcohol, werd betrapt bij de wo ning. De eigenaar van het huis belde de politie. Hij vond verschillende goederen in de tuin die niet van hem waren, zoals tassen en zakken met daarin onder meer documenten waarop de naam van de man stond. Twee fietsen die in de tuin stonden, bleken van diefstal af komstig. GOES De Canadese film Ghost Town Anthology heeft gisteravond de Film en Literatuur Award van Film by the Sea in de wacht gesleept. Jury voorzitter Stine Jensen maakte de winnaar be kend. Voor de belang rijkste prijs van het fes tival waren acht litera tuurverfilmingen geno mineerd. Het werd een nek-aan-nekrace tussen Ghost Town Anthology van Denis Cöté en Mouthpiece van Patricia Rozema. „Beide films gaan over verlies, over dood, over rouw, aldus de jury. ZEELAND 13 Bij Roompot Rolf Bosboom en Luc Oggel Kamperland veipkw)fcii>i(l"i" U-W] De Zeeuwse schrijfster Marlies Allewijn schrijft dit jaar het ge schenk van de Week van het Zeeuwse Boek. Iedereen die van zondag 27 oktober tot en met zondag 10 november voor mini maal 15 euro aan boeken koopt, krijgt het geschenk M'n liêven er bij. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30