ffO i ff 'Snel starten met toekomstfonds' ALGEMENE POLITIEKE BESCHOUWINGEN m NIEUWS 13 Analyse mm traks gaan we met zijn allen nog Kum ba ya zin gen'', grapte vice- premier Hugo de Jonge tegen zijn collega's. Daar mee verwijzend naar het lied dat vaak ter verbroedering op scou- tingkamps wordt gezongen. Inder daad waren de Algemene Politieke Beschouwingen dit jaar anders dan anders. Er werd minder dan anders gesneerd. Er werd meer ge zocht naar samenwerking. Daar zijn twee logische oorza ken voor. Ten eerste is het kabinet zijn meerderheid kwijt in de Eer ste Kamer waardoor het de oppo sitie moet paaien om voor de be grotingsplannen te stemmen. En het komende jaar staan er geen verkiezingen op stapel, waardoor de noodzaak ontbreekt om jezelf te profileren. Maar er is nog iets veranderd: sinds een klein jaar is de grootste partij van ons land bezig aan een kleine metamorfose. Premier Rut- tes VVD heeft de conclusie getrok ken dat de achterban niet meer louter geïnteresseerd is in nog har der rijden op de snelweg of weer nieuwe plannen over integratie en lagere uitkeringen, iets waarmee fractievoorzitter Klaas Dijkhoff vorig jaar nog tegen schenen schopte. Rechterflank Na jaren van elkaar overschreeu wende politici bleek uit onderzoe ken dat de enorme groep kiezers uit het redelijke midden zich slechter vertegenwoordigd voelt door politiek en in de media. Winst voor de partij is niet meer j Geen scheldpartijen, nauwelijks botsingen. Het debat over de Miljoenennota was bijzonder dit jaar. De metamorfose van de VVD is een van de oorzaken. op de uiterste rechterflank van het electoraat te vinden, maar juist in het midden. Al in de aanloop naar de afgelo pen Statenverkiezingen was er een andere toon te horen bij partijlei der Rutte. Ineens zette hij zich af tegen 'de schreeuwers aan de flan ken'. Presenteerde de VVD zich als de partij van de doeners, van de gewone mensen die wat willen maken van dit land. Het was Dijk- hoff die daarna de koers van de VVD ter discussie stelde in een rondgang langs de afdelingen. Een koers die dichter tegen andere middenpartijen aan ligt, zoals die van regeringspartner CDA. Dat vertaalde zich dinsdag in de troonrede. De koning zei dat 'Ne derland een land blijft van ver standige compromissen in het brede midden'. Woorden die Rutte gisteren aan het einde van het debat over zijn begroting nog eens herhaalde. Hoeder Vorig jaar wierp de partij zich nog op als hoeder van multinationals die we koste wat kost voor Neder land moesten behouden, desnoods door de dividendbelasting af te schaffen. Dit jaar wees Dijkhoff bedrijven op hun maatschappe lijke verantwoordelijkheid. Hij gaf het voorbeeld van het oude Philips, waar zijn opa werkte en dat goed voor zijn werknemers zorgde. Gemeenschapszin is het nieuwe toverwoord. Dijkhoff sloot zelfs niet uit dat de vennootschapsbe lasting voor bedrijven ook in de toekomst niet wordt verlaagd voor bedrijven die hun personeel te weinig loonsverhoging geven. Het leidde ertoe dat zelfs de linkse partijen GroenLinks en SP zich een beetje in de visie van de VVD konden vinden. Nu de (met afstand) grootste partij van Neder land haar neoliberale, economi sche koers heeft verlegd naar een meer gematigde, is het ook niet zo gek dat de scherpe randjes van het debat bij voorbaat waren afge schuurd. Rutte was lyrisch. Dit is Neder land, zei hij. „Een land van com promissen, waarin we er altijd met elkaar uitkomen." Rutte stelde daarbij wel als voor waarde dat er 'goede projecten' worden gevonden, die daadwer kelijk iets opleveren. Oppositie partijen trachtten de premier te verleiden om óók extra miljarden te investeren in onderwijs en koopkracht. Maar volgens Rutte gebeurt dat al via de reguliere be groting en is het fonds daar niet voor bedoeld. Toch stond de oppositie niet he lemaal met lege handen. Zo zegde Rutte eenmalig extra geld toe om het lerarentekort in 2020 tegen te gaan, zonder daarbij overigens een concreet bedrag te noemen. Ook komt er op voorspraak van Groen Links 15 miljoen euro om de ze denpolitie meer armslag te geven en 26 miljoen om gespecialiseerde jeugdzorgklinieken op te richten. Daarmee hield de goedgeefs heid van Rutte overigens op. Plei dooien om gepensioneerden extra koopkrachtwinst te geven, legde de premier naast zich neer. Ook wil hij geen pensioenkortingen voorkomen door rekenrenteregels aan te passen, zoals PVV, SP en 50Plus hadden gevraagd. Wel her haalde Rutte de belofte dat het ka binet kijkt of het kortingen op een andere manier kan voorkomen. Hoe blijft echter de vraag. Buigzaam Weinig buigzaam was Rutte ook in de richting van regeringspartij D66. Fractieleider Rob Jetten wil dat de verlaging van de winstbe lasting ook volgend jaar uitgesteld kan worden, als blijkt dat bedrij ven de lonen niet met '4 tot 5 pro cent' verhogen. Regeringspartijen CDA en VVD hielden een dag eer der de mogelijkheid van zo'n stok achter de deur nog nadrukkelijk open. Maar Rutte waarschuwde 'voorzichtig' te zijn met een der gelijk 'drukmiddel', dat dit jaar nota bene op zijn initiatief werd ingezet. ,,De lasten van bedrijven stijgen al flink'', benadrukte Rutte. Rutte gooide ook de deur dicht naar partijen die hoopten tijdens deze kabinetsperiode het leenstel sel te wijzigen. ,,Het kabinet houdt vast aan het leenstelsel", benadrukte hij. Plannen om de basisbeurs (of een vorm daarvan) opnieuw in te voeren zijn volgens hem voorbehouden aan de vol gende verkiezingscampagne. vrijdag 20 september 2019 -v. V v-SSBSg -; V* -/ V- V Premier Mark Rutte haalde bij de Algemene Beschouwingen ook de troonrede aan: ,,We zijn een land van compromissen, waarin we er altijd met elkaar uitkomen.'' foto anp VVD zet de toon in 'vriendelijk' debat D66-fractieleider Rob Jetten wil verder uitstel van de verlaging van de winstbelasting, maar kreeg die niet van Rutte. foto anp Hans van Soest HH Kijk op de site bij /video naar premier Rutte bij de APB in de Tweede Kamer Het kabinet wil als het lukt nog dit jaar 'enkele miljarden' gaan lenen om die te investeren in de Nederlandse economie. Premier Mark Rutte maakte op de tweede dag van de Alge mene Politieke Beschouwin gen duidelijk dat hij 'zo snel mogelijk wil starten' met het veelbesproken toekomstfonds. Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13