Onderzoek naar falende diensten Veluwse Bronhotel Veel fractieleiders lieten zich op de eerste dag van de algemene politieke beschouwingen gisteren van hun meest lieve kant zien. Behalve PvdA-leider Lodewijk Asscher: hij lijkt meer geld voor onderwijs los te wrikken. Het is echt de bedoeling dat we naar onszelf kijken als Tweede Kamer 79 Het zoeken naar de zwakke plek is niet de manier waarop we Nederland verder krijgen Op Prinsjesdag kaartte koning Wil- lem-Alexander in zijn troonrede: aan dat het kabinet zich stoort aan haperende uitvoeringsorganisaties als de Belastingdienst en het UWV. ,,De oorzaken zijn divers: verou derde ict, personeelstekorten en te veel gedetailleerd beleid waardoor de uitvoering te ingewikkeld wordt.'' Het parlementair onderzoek moet alle grote uitvoeringsorgani saties van de overheid omvatten. Niet alleen de Belastingdienst en het UWV, maar ook het CBR en de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). CDA-fractievoorzitter Pie- ter Heerma: ,,Nu lopen mensen te vaak op tegen een bureaucratische muur. Ze voelen zich machteloos en niet gehoord.'' Volgens Heerma en Christen Unie-fractievoorzitter Gert-Jan Se- gers ligt de verantwoordelijkheid voor die fouten bij de politiek. ,,Het is echt de bedoeling dat we naar onszelf kijken als Tweede Kamer en er lessen uit trekken voor de toe komst'', aldus Heerma. ,,Wij maken te ingewikkelde wetten waarin we vanuit Den Haag elke mogelijke uitzondering op de regel willen on dervangen met een nieuwe regel. Dat maakt de uitvoering nodeloos ingewikkeld. Uitvoeringsinstanties zitten zelf ook met de handen in het haar.'' Volgens Segers is de overheid 'soms een gesloten bastion'. „Regels lijken belangrijker dan mensen, systemen falen, wachttijden zijn te lang en burgers worden van het kastje naar de muur gestuurd.'' Rijbewijs De problemen bij uitvoeringsin stanties stapelen zich al jaren op. Zo krijg het CBR het maar niet voor el kaar 75-plussers bij het verlengen van hun rijbewijs tijdig een nieuwe te geven. Ze moeten vaak maanden wachten op een medische keuring, en kunnen dan niet autorijden. Het kabinet verwacht dat die proble men nog zeker een jaar aanhouden. Bij de Belastingdienst zijn de pro blemen ook nijpend. Zo slaagde de fiscus er lange tijd niet in erfbelas- ting te heffen. Ook waren er grote problemen met de kinderopvang- toeslag. Ouders werden onterecht beschuldigd van fraude. En zelfs toen bleek dat dat niet klopte, kre gen ze nog naheffingen. éii 3 dgn Valkenburg 3 dgn Munsterland HP www.Zoweg.nl/dagbjad of 0900-9693 70cpg inister-presi- dent Mark Rutte wacht vandaag bij de negende keer dat hij vanuit een afgeladen vak K de Miljoenennota verdedigt ogenschijnlijk een makkie. Behalve de bijna traditionele tirade van PVV- leider Geert Wilders opereerde de Tweede Kamer tijdens de eerste dag van de algemene beschouwingen op vallend behoedzaam. Grote woorden bleven uit, geen enkele keer werden de coalitiepartijen met procenten en puntenwolken om de oren geslagen en Kamervoorzitter Khadija Arib hoefde amper aan de bak om het de bat in goede banen te leiden. Vrijwel de hele oppositie had kri tiek dat het kabinet miljarden over houdt op de begroting, maar er toch tekorten zijn in de samenleving. ,,Leg het maar eens uit dat leerlingen geen leraar voor de klas hebben'', daagde GroenLinks-leider Jesse Klaver het kabinet uit. PvdA-leider Lodewijk Asscher: ,,Er is een overschot op Fi nanciën maar een tekort op de men sen.'' Wilders noemde het schanda lig dat ondanks de overschotten er toch kortingen op de pensioenuitke ringen dreigen. Maar in vergelijking met voor gaande jaren hadden de partijen op vallend weinig te mopperen. Dat is ook lastig als het kabinet met een be groting komt waarin tal van zaken staan die de oppositie óók graag wil: lastenverlichting en extra geld voor de publieke sector stond bij bijna alle partijen boven aan het verlanglijstje. Dat bedrijven een deel van de reke ning betalen, daar maalt niemand om: de werkgeverspartijen VVD en CDA zitten immers in de coalitie. Opvallend betoog Het was mede daarom dat Klaver uit een ander vaatje tapte. Hij zette zich in een opvallend betoog af tegen de 'scorebordpolitiek', waarbij het vooral draait om het 'winnen' van een debat. ,,Het zoeken naar de zwakke plek is niet de manier waarop we Nederland verder krij gen.'' Hij gaf aan constructief te wil len meedenken met het kabinet over hun plannen. Klaver vindt dat er vaker een debat over hoofdlijnen gevoerd moet wor den, zonder dat partijen zich al heb ben ingegraven via uitonderhan delde compromissen die geen milli meter speelruimte dulden. Daarmee raakte hij een gevoelige snaar. Ook D66-fractieleider Rob Jetten stelde dat 'de politiek de grote vraagstuk ken niet uit de weg moet gaan'. Het was in zekere zin een triomf voor die andere millennial, Thierry Baudet. De leider van Forum voor Democratie beklaagde zich vorig jaar Er komt een parlementair onder zoek naar jarenlang slecht func tionerende overheidsdiensten. Een Kamermeerderheid steunt een voorstel van CDA en Chris tenUnie daartoe. Jan Hoedeman Den Haag -Pieter Heerma, CDA-fractievoorzitter Sfeervol hotel midden in de prachtige natuur incl. ontspannende wellnessdag! 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Epe-Zwolle (8,0) r O 1 dagkaart voor de Veluwse Bron t.w.v. 34,50 p.p. Vfr/fi I Incl. binnenzwembad hotel, wifi en parkeren Aankomsten t/m (eb. 2020. Betaal pas bij aankomst! B&B De Heren Van Valkenburg (8,2) 3* dS Hotel Gronau (8,4) incl. fietshuur Incl. welkomstbiertje Kerstmarkt v.a. 15 nov. 2x een 3-gangen diner Incl. koffie/thee met gebak Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservering ïgskosten en toeristenbelasting De oppositie Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag PvdA-fractieleider Lodewijk Asscher maakt zijn punt tij dens de algemene po litieke beschouwin gen. FOTO ANP - Jesse Klaver, fractievoorzitter GroenLinks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8