(met winstwaarschuwing) Champions League Plan D66 en CU moet beleid eerlijker maken voor jongeren JOL Walcheren PRINSJESDAG 2019 De troonrede is optimistisch van toon, maar de regering voorziet zwaar weer. Rutte kleurt mee 'Belover' is nu realist i Hoera voor de baard! 'Koning mannelijker'» P4 Miljoenen voor JSF's Leraar grijpt mis »P6 Hoekstra belooft niets 'Economie grillig'» P8 Troonrede toegelicht Vijf opvallende thema's pio Ajax verslaat Lille: 3-0 Regeringspartijen Christenunie en D66 eisen dat vandaag in het debat over de Miljoenennota. Hun plan kan op een Kamermeerder heid rekenen. Met deze toets moet worden be keken wat de impact is van groot nieuw beleid, politieke en sociale akkoorden voor verschillende ge neraties. D66-leider Rob Jetten wijst erop dat jongeren minder zijn vertegenwoordigd in allerlei overlegorganen. ,,Kijk naar het pensioenakkoord: als jongere wil je over vijftig jaar ook nog een fat soenlijke oude dag hebben. Zo'n generatietoets dwingt ons om te kijken: is beleid van vandaag wel eerlijk voor alle generaties?" Dwingende ogen Volgens ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers helpt het als 'een extra paar dwingende ogen van buitenaf' meekijkt bij nieuw be leid. Daarvoor zien hij en Jetten een rol weggelegd voor het Cen traal Planbureau, het Sociaal Cul tureel Planbureau en de Raad van State. Segers: ,,Zo'n onafhankelijke toets kan een kwestie uit de partij politiek trekken." De generatietoets is één van de tien punten uit het manifest van jongerenverbond Coalitie-Y, dat behalve de ChristenUnie ook GroenLinks, SP, PvdA, Denk, 50Plus, Partij voor de Dieren en SGP hebben ondertekend. D66 te kende niet. Jetten: ,,Ik steun het manifest voor 99 procent. Maar mijn handtekening staat er niet onder, omdat ik geen basisbeurs wil beloven waarbij allen het zelfde bedrag krijgen." Segers be twijfelt of het leenstelsel voor stu denten wel zou zijn ingevoerd als er destijds al een generatietoets was geweest. ,,Een studielening Als jongere wil je over vijftig jaar ook nog een fatsoenlijke oude dag hebben blijkt in de praktijk een belemme ring voor het kopen van een huis. Dat is destijds niet voorzien." De twee coalitiepartijen komen met hun plan voor een generatie- toets op de dag na Prinsjesdag, waarop traditiegetrouw over de nieuwe kabinetsplannen wordt gedebatteerd. Het kabinet schetste daarin een positief beeld, maar wel met fikse kanttekeningen. Zo gaat de gemiddelde Nederlander er volgend jaar in koopkracht op vooruit, maar 'een belofte' is dat niet, omdat de voorspellingen zel den uitkomen. De meeste extra investeringen gaan verder naar het vlottrekken van de woningmarkt. Om dit te bekostigen, gaat de belasting voor bedrijven omhoog, ook om bij voorbeeld maatregelen tegen kli maatverandering op te kunnen brengen. Nieuwsmedia FOTO PIM RAS Positieve Prins j esdag P3 P30 Elke nieuwe wet langs de generatiemeetlat Nieuwe wetten moeten voort aan worden gecheckt op de ge volgen die ze hebben voor ver schillende generaties. Zo wil de Tweede Kamer voorkomen dat jongeren de dupe worden van een stapeling van nieuwe maatregelen. Hanneke Keultjes Den Haag -D66-leider Rob Jetten Af en toe wat zon woensdag 18 september 2019 16°C pzc.nl Ook voor het laatste JA regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1