Expo voor 100 jaar Machinefabriek IN DE REGIO 6 Subsidie stopgezet MIJN DORP, MIJN STAD TANKAUTOSPUIT IN LEGOBLOKJES De Stichting Repair Café trekt daarom aan de bel bij de gemeente raad. Zonder subsidie lukt het niet om verder te gaan, zegt De Bruijn. De brandbrief komt op een bijzonder moment. De stichting zet uitgerekend deze maanden een on derwijsproject op voor scholen, het Repair Café Kids. En juist deze week opent in Koudekerke een nieuw Repair Café. Koffie ,,Wij kregen drieduizend euro van de gemeente uit het project Vitale Revolutie Dauwendaele. Dat geld is voor vervanging van gereed schappen, briefpapier, postzegels en vooral voor koffie voor onze vele vrijwilligers tijdens de repair cafés die we twee keer in de maand hou den", vertelt De Bruijn. ,,We mo gen twee keer per maand gratis ge bruik maken van een ruimte in De Kruitmolen en in ruil daarvoor los sen we technische probleempjes op die daar bijvoorbeeld zijn met de bowlingbaan. Maar voor de kof fie moeten we natuurlijk gewoon betalen." En dat bedrag loopt flink op, juist omdat Repair Café veel (38) vrijwil- ligers heeft en veel mensen helpt met kapotte apparaten, van compu ters en smartphones tot huishou delijke apparaten, speelgoed en kle ding. Volgens de stichting komen sinds het begin in 2016 negenhon derd bezoekers per jaar naar de re paratiebijeenkomsten en worden twee van de drie meegebrachte ap paraten gerepareerd. Klanten die afhankelijk zijn van een uitkering of een minimum inkomen hoeven alleen de prijs van de materialen te betalen. Sociale samenhang ,,We zetten ons in voor duurzaam heid en het verminderen van de af valberg, maar ook voor sociale con tacten en bestrijding van armoede", stelt De Bruijn. Terwijl bezoekers op hun beurt moeten wachten, kunnen ze met een kop koffie of thee contact leggen met elkaar en zo groeit de sociale samenhang." Dat was ook één van de redenen waarom Repair Café subsidie kreeg uit het project Vitale Revolutie Dauwendaele. Volgens De Bruijn was vanaf het begin bekend dat de subsidie na twee jaar zou stoppen. ,,Dat zou per 1 januari 2020 zijn, maar het is al in juli stopgezet. Een aanvraag om structureel subsidie te krijgen voor de komende jaren is door geldgebrek afgewezen." Gereedschappen De stichting krijgt wel geld van sponsors voor losse projecten, zoals Repair Café Kids. ,,Maar geld voor projecten mag alleen aan projecten worden besteed", benadrukt De Bruijn. ,,Voor koffie en vervanging van versleten gereedschappen is nu geen geld meer." Claudia Sondervan Vlissingen In feite is alleen de derde hal, met het jaartal op de gevel, honderd. De middelste en eerste hallen zijn uit respectievelijk 1913 en 1912. Het enorme gebouw wacht al jaren tot eigenaar gemeente Vlissingen en ontwikkelaars klaar zijn met bere kenen hoe de hallen parkeerdek ken, misschien een Brede school of een evenementenhal kunnen ber gen. Intussen kijken er geregeld creatieve mensen rond, geïnspi reerd door de imposante afmetin gen en de afbladderende historie. Agnes den Hartogh, die zich sinds De gelaagdheid van verledens zie je in de Machinefabriek terug haar komst in Vlissingen in 2016 zo'n beetje heeft opgeworpen als stadsschilder, is gegrepen door de Machinefabriek en de associaties die ze krijgt met scheepvaart. ,,Als j e een schip ziet varen is het blauw, of groen of rood. Maar kom je dicht bij, in een loodsboot, dan zie je al die lagen verf, de roest, de bulten. Die gelaagdheid van verledens zie je in de Machinefabriek ook." Symbiose Ze ontmoette Jacqueline Mida- vaine die na jaren in Teuge weer naar Zeeland is gekomen. Ze wil den samen wat ondernemen en daar is de expositie Machinefabriek 100 jaar uit gekomen. Een symbiose van visuele rapporten in onderzoek, woord, beeld, reflectie, interpretatie, verslaggeving en objecten, luidt de ondertitel. Midavaine voegt bij de schilderijen en tekeningen en cre atieve technieken van Den Har- togh haar fotografie en teksten, het museum voegt daar objecten aan toe. Panorama Walcheren is gast heer en poort tot de expositie. Die opent vrijdag 27 september om 16.00 uur. Vrijdag 4 oktober is de laatste dag. KOUDEKERKE Repaircafé in De Klimop Maaike Ouboter in de Oostkerk RestoRank met herfstdiner KOUDEKERKE dinsdag 17 september 2019 Repair Café Middelburg in gevaar De toekomst van het Repair Café Middelburg staat op het spel. De jaarlijkse bijdrage van de gemeente Middelburg is ge stopt. ,,En mensen die bij onze vrijwilligers apparaten laten re pareren, hebben weinig geld, dus een donatie zit er dan ook niet in", zegt voorzitter Pieter de Bruijn. Maurits Sep Middelburg De Machinefabriek in Vlissin- gen is dit jaar honderd gewor den. Het is haar aan te zien, maar ze krijgt toch een feestje. Buur Museum Scheldewerf, be woner Panorama Walcheren, de Vlissingse kunstenaar Agnes den Hartogh en fotograaf Jac queline Midavaine vieren het in dustriële erfgoed én het verval met een expositie. -Agnes den Hartogh, kunstenaar Stichting Welzijn Veere begint morgen met een repaircafé in De Klimop. Tijdens het repaircafé proberen vrijwilligers de fecte apparaten, ge reedschap en gebruiks voorwerpen te repare ren. Het repaircafé vindt iedere drie maanden plaats op de derde woensdag van de maand tussen 10.00 en 12.00 uur. Het eerste re- paircafé vindt aan staande woensdag plaats, daarna is er weer een repaircafé op woensdag 18 december. MIDDELBURG Maaike Ouboter begint donderdag met haar nieuwe landelijke tour nee in de Oostkerk in Middelburg. In 2013 brak ze door toen ze met haar nummer Dat ik je mis de voltallige jury van talentenjacht De Beste Singer-Songwriter Van Nederland in tranen bracht. Het optreden begint om 20.30 uur. OOST-SOUBURG Bij de Wijngaard-kerk Maaike Ouboter. foto s kunnen liefhebbers vrij dag van een herfstdiner genieten tijdens Resto Rank. Mensen die alleen zijn of die het financieel moeilijk hebben, kunnen hier gezamenlijk eten. De maaltijd begint om 18.00 uur. Zaal open om 17.00 uur. Opgeven kan via 0118 - 465132 of 06 - 11726790. Er wordt een bijdrage van 2,50 euro gevraagd. BIGGEKERKE Dorpshuis Onderdak, Voorhof 1, 19.30 uur: Herdenking en Expo sitie over het vergis singsbombardement in 1944 GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur: Activiteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kin deren van 7 tot en met 12 jaar De Klimop, 14.00 16.00 uur: Middag voor sociaal contact, waar gehandwerkt wordt MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00 12.00 uur: Tafeltennis voor senioren (50+); Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning 'The Dead Don't Die' OOSTKAPELLE Saronkerk, 18.30 21.00 uur: Kinderkle ding- en speelgoed beurs VLISSINGEN Gymzaal Theo Thijs- sen, Troelstraweg 473, 16.00 uur: Kleutergym; Wijkcentrum Bol werk, Papegaaien burg: 19.00 uur: Isra ëlische dans; 20.00 22.00 uur: Internatio nale dans; Marnixkerk, 19.00 21.00 uur: Kinderkle- dingbeurs WESTKAPELLE Kasteel van Batavia, overdag: Expositie Johan Geerse 'Basalt en 'oofd' ZOUTELANDE Willibrordusplein en Langstraat, vanaf 10.00 uur: Seizoensmarkt. Een huzarenstukje heeft Patrick Pieters, medewerker van werkleerbedrijf Blokpunt in Terneuzen, afgeleverd. Uit zijn blote hoofd, zonder bouwtekeningen, maakte hij helemaal van Lego-blokjes de nieuwe tankautospuit van de brandweerpost Zaamslag in detail na. ,,Dit is onbetaalbaar", stak brandweervrijwilliger Arjan Dekker gistermiddag de loftrompet over het staaltje vakwerk van Patrick. Hij deed dat bij de officiële overdracht van de miniatuur brandweerwagen. Arjan vroeg het werkleer- bedrijf de wagen te maken. ,,Sinds vorig jaar hebben we als eerste post in Zeeuws-Vlaande ren een nieuwe tankautospuit, waarmee je met vier man mag uitrukken. Ik dacht 'daar wil ik een model van' en heb het Blokpunt ge vraagd dat te maken. Het resultaat is fantas tisch." FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38