PRINSJESDAG 2'019 Y m 7. 9 We blijven de taart herverdelen, maar de taart moet groter Met werken maak je de samenleving groter, mooier en rijker waagd idee, zeker voor een VVD'er. Hij moest zelf ook over een drempel: „Sterker, ik heb er nog nooit eerder voor gepleit dat de overheid extra geld moet uit geven.'' Wiebes wist wat hem als eerste te doen stond, zo vertelt hij: de mi nister van Financiën aan boord krijgen. En zo nodigde Wiebes zijn CDA-collega Wopke Hoekstra uit voor een 'haardvuursessie' op zijn ministerie. „Zonder haard vuur", zegt Wiebes. ,,Dat was een lokkertje.'' Het werden meerdere sessies, waarbij de twee bewinds personen het eens werden over een groot investeringsprogramma. In Oisterwijk, bij de jaarlijkse hei dag van alle bewindspersonen, wist Wiebes de rest van zijn colle ga's enthousiast te krijgen. Ommezwaai Het is een grote ommezwaai in het economische beleid: de laatste ja ren loste Nederland juist af op de staatsschuld. „Sinds Rutte II is de staatsschuld met 50 miljard euro afgelost: ruim 10 miljard euro per jaar'', zegt Wiebes. ,,Dat was nut tig, maar er is geen reden om de staatsschuld naar nul te brengen. Als je nu als kind wordt geboren, erf je automatisch een enorme welvaart. Dat daar een schuld te genover staat, is op zich niet raar.'' Hoeveel geld er geïnvesteerd moet worden, is aan minister Hoekstra, benadrukt Wiebes. Maar dat er middelen beschikbaar gemaakt kunnen worden, illus treert hij met een sommetje. ,,Bij een groei en een inflatie van beide 2 procent en een staatsschuld van 50 procent, kan er per jaar 16 mil jard extra geleend worden, terwijl er in de afgelopen jaren juist jaar lijks 10 miljard werd afgelost. Dat geeft 26 miljard euro ruimte. Al met een fractie daarvan kunnen we Nederland verder helpen." Het doel van die extra miljarden: een 'nieuw verdienvermogen' voor Nederland. ,,Ik zit hier geen pleidooi te houden voor ongebrei deld consumentisme", zegt Wie bes. ,,Ik denk dat Nederlanders allemaal redelijke wensen hebben. Mensen willen beter wonen, is dat raar? Ze willen een opleiding vol gen. Neem je ze dat kwalijk? Ze willen iets voor hun kinderen doen. Is dat heel gek? Het zijn legi tieme wensen. En ook op over heidsniveau moeten er dingen ge beuren, we ontkomen er bijvoor beeld niet aan ons defensiebudget fors te verhogen.'' Maar dat geld moet dus wel er gens vandaan komen. ,,Ons recept voor welvaart verandert. We ver dienden altijd veel geld met onge breidelde handel. Maar kan dat nog op deze manier? Andere lan den zijn op onze patenten uit en sommige staten subsidiëren hun bedrijven fors. Wij hebben het grootste petrochemische complex van Europa, de grootste veeteelt van Europa. Maar dat houdt een keer op, omdat de uitstoot van schadelijke stoffen wordt inge perkt.'' Big data Wiebes heeft ideeën waar het extra geld naar toe kan: onderwijs, arbeidsparticipatie, innovatie en infrastructuur. ,,We zakken al ja ren op de internationale lijstjes over onderwijskwaliteit. We heb ben ook al jarenlang discussie over de inhoud van het lesprogramma. Gaan wij door het leren van Frans en Grieks de Chinezen van ons lijf houden? Ik vrees van niet.'' ,,Ook hebben we het al jaren over een geïndividualiseerde leer omgeving, waarbij we kinderen met behulp van big data en game- theorie naar het volgende level brengen. Mijn kinderen maken in hun games gebruik van professio nelere leermiddelen dan ze op school krijgen. Het schoolbord is digitaal geworden en kleien en knutselen is vervangen door CKV. Dat is allemaal geweldig, maar we zullen met oplossingen moeten komen die beter zijn. Het onder wijssysteem moet echt snel wor den gemoderniseerd.'' Wiebes wil dat Nederlanders meer gaan werken. ,,Deeltijdwer- ken is een groot goed in Neder land. Dat is fantastisch. Maar in middels zijn er sectoren, zoals de zorg en het onderwijs, die voor 60 tot 80 procent worden bevolkt door deeltijdwerkers. Het is nu zelfs zo dat hogeropgeleide vrou wen - vaker dan mannen - al aan het begin van hun loopbaan in deeltijd gaan werken, nog voor ze kinderen krijgen. De helft doet dat. Dan vraag ik mij af: wat is er met ons werk aan de hand? Het moet interessanter.'' ,,Een miljoen Nederlanders wil len graag werken of meer wer ken'', zegt Wiebes. ,,Voor sommi gen van hen loont dat echter niet of nauwelijks. Het vorige kabinet heeft stappen gezet, maar we kun nen meer doen. Werken is méér dan een manier om in je levens onderhoud te voorzien. Je bouwt mee aan de samenleving, die wordt er groter, mooier en rijker van. Je ontmoet er nieuwe kennis sen, je ontplooit je en je maakt je zelf trots. Dat moeten we stimu leren.'' De minister stelt dat de overheid zelf miljarden euro's extra in inno vatie moet steken, en niet langer wacht tot bedrijven dat doen. ,,Economische groei komt door nieuwe dingen, door innovaties. Daar verdien je geld mee. In Ne derland zijn we goed in het beden ken van nieuwe dingen. Denk aan gentechnologie, de ontwikkeling van kunstorganen, microchips die op zonlicht werken, kunstmatige intelligentie. Maar daar maken we nu te weinig werk van. Die bedrij ven moeten ook brutaler worden, ze moeten hun slimme ideeën omzetten in geld. We zijn nu heel voorzichtig, bijvoorbeeld als het gaat om privacy. Maar nu besteden we onze privacy uit aan het bui tenland: aan Facebook, aan Google. Is dat dan beter?'' Vies Het stoort Wiebes dat veel men sen negatiever zijn gaan denken over het bedrijfsleven. Zelfs bin nen zijn eigen VVD. ,,De waarde ring voor bedrijven is klein. Het woord 'vestigingsklimaat' vinden we vies. We moeten daar echt weer met meer liefde over spre ken. Want zo'n woord betekent niets anders dan dat bedrijven be reid zijn om in ons land meer waarde te creëren, om onze wel vaart te vergroten.'' In politiek Den Haag wordt nog weleens gedagdroomd van pres tigeprojecten, zoals een luchtha ven in zee. Wiebes kijkt echter uit om concrete projecten te noemen. Wel laat hij doorschemeren dat in vesteringen vooral niet moeten worden gebruikt om politieke hobby's te financieren. ,,Het moet wel aannemelijk zijn dat een in vestering écht bijdraagt aan het vergroten van de taart. Dat zijn ongemakkelijke keuzes. Daarvoor wil het kabinet lef tonen. We moeten nu allemaal lef tonen." maandag 16 c/- ember 2019 i? Eric Wiebes, minister van Eco nomische Zaken en Klimaat. FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9