CDA en VVD: Niets mis met vaderlandsliefde Ouder maakt zich amper druk om lerarentekort 8 Eric Wiebes is het brein achter het kabinetsplan om iets minder zuinig te zijn en meer te investeren. Intussen schopt de minister van Economische Zaken en Klimaat tegen meer heilige huisjes. „Gaan wij door het leren van Frans en Grieks de Chinezen van ons lijf houden? Ik vrees van niet." De fractieleiders van de twee rege ringspartijen willen dat het Plak kaat van Verlatinghe (1581, inzet), de Unie van Utrecht (1579) en de Apologie van Willem van Oranje (1580) gezamenlijk toegan kelijk worden gemaakt voor het publiek, bijvoorbeeld in een per manente tentoonstelling. D66-mi- nister van Onderwijs en Cultuur Ingrid van Engelshoven zou daar toe al eerder zijn opgeroepen, maar er tot dusver te weinig mee hebben gedaan. CDA en VVD storen zich aan de discussie over de Nederlandse ge schiedenis, zoals nu over de Gou den Eeuw. Het Amsterdam Mu seum kondigde onlangs aan de term te schrappen, omdat die geen recht zou doen aan de schaduw kanten van de zeventiende eeuw. Heerma en Dijkhoff vinden dat de historie moet worden benadrukt, niet verstopt of uitgewist. ,,We mo gen trots zijn op onze geschiedenis en dat mogen we best laten zien'', aldus het duo. Volgens Heerma moet minister Van Engelshoven aan de slag. ,,Ik geloof dat maar weinig mensen we- ten dat Nederland überhaupt ge boortepapieren heeft. Er is niets mis met gezonde vaderlandsliefde, die kan juist verbindend werken. De minister moet meer werk ma ken van wat er is afgesproken.'' Heerma en Dijkhoff wijzen erop dat vooral het Plakkaat van Verla- tinghe nationaal en internationaal eeuwenlang als inspiratie heeft ge diend. Sommige historici duiden dit document, waarin een aantal provincies de koning van Spanje af zwoor als heerser over de Neder landen, als de Nederlandse onaf hankelijkheidsverklaring. Er zijn bovendien parallellen tussen de tekst van het Plakkaat en de Ameri kaanse Declaration of Independence uit 1776. Juist vanwege die grote betekenis moeten Nederlanders in staat wor den gesteld kennis te nemen van de geboortepapieren van ons land. ,,Die verdienen een trotse, promi nente plek in het volle daglicht, zichtbaar voor iedereen'', aldus Dijkhoff. Ellen van Gaalen Zaandam Vorig jaar protesteerden ouders en leerlingen van basisschool Tama rinde in Zaandam bij de gemeente toen die vanwege het lerarentekort een vierdaagse schoolweek wilde invoeren. Dat is uitzonderlijk. ,,We vinden het verbazingwekkend dat ouders zich niet roeren'', zegt Jeroen de Glas, een van de initia tiefnemers. Inmiddels staan alle seinen op rood. Uit een enquête onder drie duizend leraren, schooldirecteuren en onderwijsondersteuners blijkt dat vooral in klassen met wisse lende leerkrachten de leerlingen minder goed scoren. De kinderen krijgen niet alle lesstof of hebben te weinig tijd om die goed te leren. Desondanks constateert ook ouder organisatie Ouders Onderwijs dat 'de massale verontwaardiging' onder ouders uitblijft. De organi satie overweegt een meldpunt te openen waar ouders de gevolgen van het lerarentekort kunnen mel den. ,,We weten nog steeds niet precies hoe groot het probleem is en de minister lijkt er niet happig op om dat in kaart te brengen'', zegt directeur Lobke Vlaming. ,,Ik denk dat we ons rot schrikken als we de echte consequenties overzien.'' Het Zaanse protest heeft resul taat. De ouders praten met de ge meente. Die trok 2,5 ton uit voor ex tra ondersteuning van leerlingen. De Glas: ,,Wij hebben onze kinde ren massaal aangifte laten doen bij de leerplichtambtenaar omdat ze niet het onderwijs kregen waar ze recht op hadden. Dan moet de overheid wel iets doen.'' Hij roept ouders op massaal te klagen bij de Onderwijsinspectie. ,,Als de inspecteurs met al die klachten iets moeten gaan doen, raakt dat ook de minister. Ouders kunnen écht iets doen.'' •2019 l een halfjaar loopt minister Eric Wiebes (56) van Eco nomische Za ken en Klimaat rond met een plan. Een plan, zijn idee, om het economische kabinetsbeleid radi caal om te gooien. ,,Morgen, op Prinsjesdag, zal weer blijken dat wij een heel rijk land zijn'', vertelt hij. ,,We zijn rijker dan we ooit zijn geweest. Als je alle landen weglaat die hun geld verdienen met olie of gas, en de kleine lan den, dan zijn wij na de Verenigde Staten het rijkste land op aarde. Dat klinkt geweldig, maar er zit een randje aan.'' Dat randje, zegt Wiebes, is dat de meeste Nederlanders niet in hun portemonnee merken dat de economie sinds 2002 met een kwart is gegroeid. „Daarover is onvrede. Veel mensen zeggen dat alleen de rijken rijker zijn gewor den. Maar dat is niet zo. Anderen zeggen dat al het geld naar bedrij ven is gegaan, maar ook dat klopt niet. Onze welvaartsgroei van de afgelopen vijftien jaar is vrijwel volledig gespendeerd aan pensioe nen, de zorg én aflossing van de staatsschuld.'' Allemaal 'verstandige uitgaven', zegt Wiebes. ,,Maar we hielden er in onze portemonnee heel weinig van over. Dat is een probleem. Ik zie dat het politieke landschap ver splinterd is. Door de onvrede zit ten we nu met dertien politieke partijen in het parlement, als dit zo doorgaat zijn het er straks 26. Dit gaat zo niet.'' Springvorm Wiebes rekent verder. ,,De ko mende twintig jaar verdubbelen de zorgkosten. En de kosten van de vergrijzing - pensioen - verdub belen óók. We moeten ons afvra gen of we op deze voet verder wil len. Want als we dat doen, zullen Nederlanders er de volgende de cennia niet op vooruitgaan. Het blijft met gemiddeld 1,2 procent groei per jaar misschien allemaal betaalbaar, maar we houden er niks extra aan over in de porte monnee. We blijven de taart her verdelen, maar de taart moet gró ter. De springvorm deugt niet.'' Daarom moet er hervormd wor den. Én geïnvesteerd. Nu de over heid bijna gratis geld kan lenen is daarvoor momentum. Een ge- Het kabinet moet de historie van ons land beter uitdragen en ervoor zorgen dat de 'geboorte papieren' op een prominente publieke plek worden tentoon gesteld. Dat gaan fractievoor zitters Pieter Heerma (CDA) en Klaas Dijkhoff (VVD) woensdag voorstellen tijdens de Algemene Beschouwingen. Laurens Kok Den Haag Pieter Heerma (CDA). foto anp Ouderorganisaties zijn verbaasd dat er nauwelijks ouders in het geweer komen tegen het lera rentekort. Zeker nu uit een en quête van CNV Onderwijs en deze krant blijkt dat de leerre sultaten erdoor achteruitgaan. '5se| 'Er is geen reden om de staatsschuld naar nul te brengen' Laurens Kok Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8