NYNKEDEJONG Duitsland bereid geredde migranten optevangen 6 Smaak van wijn verandert door het klimaat Droge en hete voorjaren waren eeuwenlang uitzonderlijk Column Voor veel journalisten is de film All the President's Men dé reden dat ze journalist geworden zijn. U weet wel, de film over het Watergateschandaal, over de journalisten Woodward en Bernstein die ervoor zorgden dat Richard Nixon moest aftreden als president van de Verenigde Staten. Dustin Hoffman en Robert Red- ford die nachtenlang dossiers doorspitten, de ene sigaret met de andere aanstaken en woest op de typemachine rammend de demo cratie redden, met informatie die ze doorgespeeld kregen van Deep Throat. Hun anonieme informant, die hen in zijn regenjas in een par keergarage stond op te wachten. Wit een verhaal. Wit een mannen. deur van een ministerie staan wachten tot een bewindspersoon komt vertellen wat er nou weer aan de hand is. Dat lekken maakt van de parlementaire journalistiek nog iets spannends, iets geheims. Lekken, dat is Robert Redfordje spelen. We noemen het lekken, maar het is gewoon een strategisch marke tingplannetje van het kabinet. Noem alvast een paar positieve punten, geef de mensen alvast wat plannen waardoor ze erop vooruit gaan, en dan zullen de iets minder rooskleurige voornemens minder opvallen. Geef ze alvast iets om op te kauwen, dan hebben ze dinsdag minder honger. En zo spelen we allemaal het toneelstukje mee. Er lekken wat koopkrachtplaatjes, we maken wat grappen over designated survivor Stef Blok die ergens op een zolder kamer met een onklaar gemaakte revolver zit te wachten tot iemand een bom op het Binnenhof gooit, et voitë: dat was dan Prinsjesdag 2019. het. Met Astrid Kersseboom als vertelster en een stiekeme minis ter die voor één keer mag doen alsof hij Deep Throat is, en al die journalisten die zich even Wood ward en Bernstein wanen. Het geeft spanning, het is Robert Redfordje spelen ,,Ik heb altijd gezegd dat ons migratiebeleid humaan is. We wil len niemand laten verdrinken'', zei Seehofer vrijdag in de Süddeutsche Zeitung. ,,De komst van de migran ten zet ons beleid niet op z'n kop.'' Het Duitse besluit valt samen met de aankomst van 82 migranten in Italië. Zij werden na zes dagen op zee aan wal gezet op het eiland Lampedusa. De nieuwe regering in Rome gaf het internationale reddingsschip Ocean Viking toe stemming de migranten over te dragen aan de Italiaanse kust wacht. Het schip dat wordt gerund door SOS Méditerranée en Artsen zonder Grenzen had de migranten opgepikt voor de kust van Libië. Minister van Buitenlandse Zaken Luigi Di Maio zei dat Italië instemt met de komst van de migranten, omdat andere Europese landen gehoor gaven aan 'ons verzoek de meesten van hen op te nemen'. Het gaat om Duitsland, Portugal, Luxemburg en Frankrijk. Italië stelt niet alle havens open, benadrukte Di Maio. ,,We willen erop toezien dat migranten die hier aankomen, worden opgenomen in andere lan den.'' Toch wordt de komst van de 82 migranten gezien als een breuk Regering Italië laat vluchtelingen nu toe in havens met het rigide beleid van de vorige regering. Die weigerde migranten van reddingsschepen op te nemen. De uitlatingen van Seehofer en Di Maio komen aan de vooravond van een Europees beraad op Malta op 23 september. Daar voeren de EU-lidstaten overleg om de im passe te doorbreken over op zee geredde migranten. Wetenschappers doken in de archieven over het werk van druivenplukkers, die teruggingen tot de veertiende eeuw. De cijfers van meer dan zeshonderd jaar druivenoogst koppelden ze aan officiële statistieken over het weer en de temperatuur in diezelfde tijdspanne, en dat was nog nooit gedaan. Uit het onderzoek blijkt dat de druivenpluk eeuwenlang in dezelfde periode gebeurde, tót recent de opwarming van de aarde versnelde. ,,De piek van de druivenpluk lag altijd op 28 sep tember, van 1354 tot 1987. Sinds 1988 ligt die dertien dagen eerder: op 15 september'', schrijven de wetenschappers. ,,Die vervroe ging ging gelijk op met de toe name van het aantal warme voor jaren en zomers sinds 1988.'' De wijnoogst is een spiegel van weersomstandigheden en klimaat. Druiven rijpen onder invloed van temperatuur, zonne schijn en regenval. Als het warm en droog is, zijn ze sneller rijp dan wanneer het kouder en nat is. ,,De veranderde oogstdagen in de wijngaarden tonen perfect de op warming van de aarde aan'', stel len de onderzoekers van universi teiten in Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. ,,We hadden niet verwacht dat de klimaatverande ringen sinds de jaren 80 zo'n grote invloed zouden hebben.'' Wat de onderzoekers vooral opmerkelijk vonden, is dat de omslag zo snel en zo radicaal is gegaan. ,,Droge en hete voorjaren en zomers, weersomstandighe- den die eeuwenlang uitzonderlijk waren, zijn nu normaal'', zegt onderzoeksleider Thomas Labbé van de Universiteit van Leipzig en de Universiteit van Bourgon- dië. ,,Tot halverwege de 20ste eeuw kwam het niet of nauwe lijks voor dat er al vroeg in het jaar druiven geplukt werden, maar in de laatste zestien jaar waren er acht jaren waarin de oogst héél vroeg was vergeleken met de zeshonderd jaar ervoor. Kortom: één keer per twee jaar hebben we nu te maken met ex treme weersomstandigheden.'' Met deze nieuwe cijfers kunnen klimatologen nóg exacter de op warming van de aarde in kaart brengen, denkt Labbé. Andere smaak Voor de wijnboeren verandert er meer dan alleen het tijdstip van de pluk. Hogere temperaturen hebben invloed op het gistings proces van de druiven, wat leidt tot hogere alcoholpercentages en een andere smaak van de wijn. Franse wijnboeren zoeken naar oplossingen. En soms zijn die behoorlijk radicaal: zo wordt het verhuizen naar noordelijker en kouder gebied serieus bestu deerd. Champagnehuis Taittinger kocht al 30 hectare land in het Engelse graafschap Kent waar in 2024 de eerste 'Britse champagne' vandaan moet komen. Ook wordt gezocht naar hitte bestendige druivensoorten. Land- bouwinstituut INRA doet testen met in totaal 52 geïmporteerde druivensoorten uit onder meer Zuid-Europa, om te kijken of die de klimaatveranderingen beter aankunnen dan de traditionele Franse druiven. In nota bene het mekka van de wijnwereld Bor deaux kijken wijnboeren nu of druiven uit Portugal geschikt zijn om Franse wijn mee te maken. door Deep Throat komt dat er nog altijd hardnekkig geroepen wordt dat de Prinsjesdagplannen gelékt worden. Alsof die plannen op mys terieuze wijze in de handen van Frits Wester en alle andere parle mentaire journalisten „at, vallen. De Neder landse journalis tiek wil ook een schimmige transactie. Even wat anders dan urenlang voor de maandag 16 september 2019 GO @nynke Lekken Glorieus amateurtoneel, dat is De Duitse minister van Binnen landse Zaken Horst Seehofer heeft toegezegd dat Duitsland 25 procent van de migranten wil opnemen, die worden gered op de Middellandse Zee en naar Italië worden gebracht. Hans van Zon Rotterdam/Berlijn Vorige week begon de druivenpluk al in de wijngaarden van champagnehuisTaittinger. foto reuters Komt champagne binnenkort uit graafschap Kent? De druivenoogst in Frankrijk is de laatste jaren twee weken vervroegd door de forse kli maatveranderingen. Dat blijkt uit een uniek historisch onder zoek naar de druivenoogst in wijnstreek Bourgogne. Frank Renout Parijs -Thomas Labbé, onderzoeker Ik denk dat het door deze film en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6