Sponsorloop brengt 550 euro op II IN DE REGIO 1 18 BEVELANDEN EN THOLEN 's-Heer Hendrikskinderen MIJN DORP, MIJN STAD Een jaar of tien geleden krijgt his toricus Pim Huijbregsen de vraag of hij wil meewerken aan een dorps krant. Hij stemt in en komt al gauw tot de conclusie dat 28 pagina's vul len met nieuws een heel karwei is. Op zoek naar wetenswaardigheden over de geschiedenis van 's-Heer Hendrikskinderen, duikt hij in de archieven. Daar doet hij allerlei ontdekkin gen. Waaronder over de Hervorm de kerk, middenin het dorp. De bis schop van Utrecht gaf in de der tiende eeuw aan ambachtsheer Heer Hendrik van Schengen de op dracht een zelfstandige parochie te stichten met kerk. Hendrik kreeg het eindresultaat nooit te zien. Hij overleed nog voor inwijding van de kerk. ,,Zijn kinderen zorgen voor de voltooiing", vertelt Huijbregsen za terdagmiddag, voorafgaand aan de onthulling van de kerknaam. In kerkelijke archieven ontdekt hij dat de kerk in 1267 voor het eerst wordt genoemd. Niet veel later duikt in die archieven de naam Ni- colaaskerk op, naar de bescherm heilige van zeelieden. Daarmee krijgt de Hervormde kerk eeuwen later alsnog zijn naam terug. Vol gens Huijbregsen is de naam toe passelijk. ,,'s-Heer Hendrikskinde ren grenst aan een van de oudste zeedijken van Zuid-Beveland. Het lag aan de Schenge, een zeearm." Meermaals verbouwd De Nicolaaskerk zoals die er nu bij staat, is meerdere malen verbouwd. Huijbregsen: ,,In 1440 is de toren met typische achtkantige spits ge bouwd. In 1805 is het schip op nieuw opgebouwd uit baksteen. Tussendoor zijn nog aanpassingen gedaan." Nu de naam en historie van de kerk boven water zijn, ont hulden wethouder Loes Meeuwisse en Pim Huijbregsen zaterdagmid dag het naambordje bij de ingang. Dat bordje is ontworpen door de plaatselijke kunstenaar Jan Jaap van der Peijl. Een oude foto van de kerk diende als basis voor een tekening die onderdeel uitmaakt van het naambordje. Gelijktijdig met de onthulling is voor het eerst tijdens Monumentendag een expositie ge houden met de uiteenlopende wer ken van twintig kunstenaars uit het dorp - van fotografie tot beeld houwkunst en sieraden van glas. ,,Van diverse mensen krijgen we de vraag ofwe dit volgend jaar weer organiseren", zegt Ralph van Her- tum, voorzitter van de werkgroep cultuur in 's-Heer Hendrikskinde ren. ,,Gezien het enthousiasme waarmee het is ontvangen gaan we dat zeker overwegen." Naast de ex positie konden waaghalzen de to ren beklimmen. Met een schitte rend uitzicht van Goes tot aan Wolphaartsdijk. Met een eindstand van 550 euro is de sponsorloop van de 10-jarige Casper Looijen uit Kapelle een succes. De opbrengst is bestemd voor het Wereld Natuur Fonds, dat hulpbehoevende dieren in Nederland helpt. ,,Dit had ik echt niet durven dromen", zegt Casper. Nog voordat Casper het startschot geeft, laat hij weten dat de eerste 150 euro een feit is. ,,Nadat ik in de krant stond, kregen we spontaan envelopjes met geld in de brie venbus. Of mensen belden aan." Een eerder gehouden straatbar becue leverde extra geld op voor de tienjarige Kapellenaar en zijn actie voor dieren in nood. „Geweldig idee", zegt Herman Clement, oud-leerkracht op ba sisschool de Moolhoek. ,,Zelf loop ik niet mee. Maar ik ondersteun Volgend jaar doe ik het weer. Dan voor een ander goed doel het initiatief graag." Ook wethou der Jon Herselman is enthousiast. ,,Kinderen die een actie opzetten zijn er meer. Vaak voor een speel- tuintje. Of iets waar ze zelf wat aan hebben. Zelden zie je ze iets organiseren voor een algemeen goed doel." Herselman opende zaterdag ochtend de sponsorloop. Echt storm liep het toen nog niet. Dat veranderde in de loop van de och tend. Met in totaal 150 mensen, die samen ongeveer 350 rondjes hebben gelopen. Deelnemers lie pen door de Kapellerie en over het Paardeweegje. Rondjes van 260 meter. Goed voor een totaal opbrengst van 550 euro. Deelnemers kwamen vooral uit de buurt. Zoals Sven Vette, die twee rondjes liep. Maar ook de juffen Saskia van Lien en Marcia Koster van buitenschoolse op vang (BSO) Prokino Juultje heb ben meegelopen. ,,Casper is er zo intensief mee bezig geweest. Vandaar dat wij hier vanochtend ook van de partij zijn." Casper is tevreden over het ver loop. ,,Nu weet ik hoe ik zoiets opzet. Volgend jaar weer. Dan voor een ander goed doel." Avond over reuma Een leven lang leren maandag 16 september 2019 Kerk heeft na eeuwen weer naam Eeuwen moest de kerk in 's Heer Hendrikskinderen het zon der naam doen. Vanaf nu gaat het prominente gebouw door het leven als Nicolaaskerk. Ver noemd naar de beschermheilige van de zeevaarders. Dorpshisto ricus Pim Huijbregsen heeft de naam, na een jarenlange zoek tocht, in de kerkelijke archieven achterhaald. Timo van de Kasteele 's-Heer Hendrikskinderen Timo van de Kasteele Kapelle -Caspar Looijen, initiatiefnemer Casper Looijen (10) zette in Biezelinge een succesvolle sponsorloop op. Wethouder Jon Hersel- man (met spijkerbroek en groene polo) liep ook een stukje mee. foto ernesta verburg GOES Reumazorg Zuid West Nederland Goes houdt morgen samen met de Nationale Vereniging ReumaZorg Nederland een Reuma Inspiratie Avond in Goes. Reuma tologen Josien Veris en Ward Vercoutere vertel len wat het laatste nieuws is op het gebied van behandelingen. Ook delen zij inzichten over het belang van samen werken en hoe je dat kunt doen. Verder komt het thema reuma en werk aan bod: hoe kun je aan het werk blijven of juist weer aan het werk komen? Tijdens een workshop krijgen de deelnemers tips om nóg beter te communiceren met de reumatoloog. De avond vindt plaats bij de Eeterij-spelerij Vierlin- den. Het programma duurt van 17.30 tot 20.30 uur. Aanmelden kan via aanmelding@ reumazorgnederland.nl. Meer informatie is te vinden op reumazorgnederland.nl. GOES De bibliotheek in Goes verzorgt morgen een bij eenkomst voor werk- Inloophuis Oase. foto mechteld jansen zoekenden. Het onder werp is 'een leven lang leren', ook is er een cv check. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Ine Dellebeke en Monique van Dijk van het Leer- werk loket zijn de gastsprekers. De ac tiviteit telt als sollicita tieactiviteit. Aanmelden kan via bibliotheekooster- schelde.nl. GOES Stadskantoor 08.30-17.00 uur: Ex positie plantaardige werken van Nicolette de Bruijn-Voogt; In loophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Eras- muspark, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Acti viteiten voor senio ren; Serviceflat de Horst, 13.30-15.30 uur: Digitaal Café; De Spinne, 13.30 uur: Kennismakingsbij eenkomst cursus Spaans voor begin ners; 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten in de be- weegtuin; HANSWEERT Dorps huis Kaj Munk, Schoolstraat 5, 13.00-17.00 uur: Kaarten en Biljarten voor senioren; 'S-HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Digi taal café; KAPELLE FitXpe- rience, 19.30 uur: In door Cycling; KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel- groep 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30, 14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljarten voor senioren; KRUININGEN Hof Cruninghe, Lange- viele 41, 13.30-15.30 uur: Creatieve mid dag; RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor senio ren; WAARDE Dorpshuis Meerwaarde, 09.30 10.30 uur: Allevo Les sen 'Yoga-gym voor 55+'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67