II Fjoertoer Renesse toe aan groter jasje SCHOUWEN-DUIVELAND 19 te veel of te weinig exemplaren en voor beschadigde mosselen. De presentatie was belangrijk en de kleur: geen rode, maar alleen mooie witte mosselen. Gert Kik won uiteindelijk de wedstrijd. De wedstrijd werd belangstel lend gevolgd door het gepensio neerde echtpaar Gerard en Renée van Leeuwen uit Apeldoorn. Hun zeilboot ligt hier in de haven en ze houden van schaal- en schelpdie ren. ,,We komen nu voor het zesde jaar hier met de boot. Gaan vaak naar restaurant Bru17. Het feestje moet nog wat opstarten, maar het ziet er veelbelovend uit", aldus Gerard. Voor kinderen is het festival een Voor het eerst dat ik een mossel zelf opensteek. Ik eet ze liever op stuk minder geschikt. De 3-jarige Lucas Duffener vraagt waar je kunt voetballen of spelen. Of hij mosselen lust? ,,Nee, ik houd van pizza. Ik ga wel vaak in de grote mossel op de foto." Zijn moeder lacht en kijkt nieuwsgierig rond. ,,We wonen dichtbij. Ik dacht: even kieke. Wist niet wat ik ervan kon verwachten. Als Lucas van avond op bed ligt, ga ik wel weer terug. Kan ik wat drinken." Benjamin van Helden (12) en Gi ovanni van Poppel (15) zitten aan de versnaperingen in de lege zit- mossel bij de trap naar de dijk. De plaatselijke jeugd heeft wel wat op te merken. ,,De muntjes zijn hart stikke duur. 2,50 euro per stuk. En ze worden niet goedkoper als je er meer neemt. Maar het sfeertje is wel goed", bromt Benjamin. ,,Ik lust ook geen vis. We hebben 2 jaar een visrestaurant in Kortgene ge had, daarom." Hij eet zijn patatje verder op. ,,Ik zie het graag terug keren volgend jaar, dat wel", is Gi- ovanni optimistisch. Wethouder Cees van den Bos prees in de opening de saamhorig heid in Bruinisse. ,,Dit dorp staat voor zijn zaken. Dat is altijd zo ge weest, al vanaf het Mosseloproer in 1737. We zetten hier samen de schouders er onder. Bij onrecht vaardigheid en rampen. Het pure karakter van Bru is iets om trots op te zijn. Dit nieuwe festival zet het dorp wederom op de kaart. Ga zo door." ZILTE ZALIGHEDEN FESTIVAL Bruinisse is trendsettend op het gebied van schaal- en schelpdieren. Twee jaar geleden werd het Mosselgilde opgericht, vorig jaar de langste mosseltafel neergezet en zaterdag was het eerste Zilte, Zeeuwse zaligheden Festival. ten, drank en dans, daar staat Bruzzz voor. De wedstrijd mosselen opensteken maakt het af. Dit is in tegenstel ling tot oesters opensteken veel onbekender. Eén van de eerste deelnemers aan de wedstrijd op festival Bruzzz is Tonny de Ko ning. Hij werkt in de visserij en gaat met de Bru72 regelmatig kij ken op de mosselpercelen. ,,Dat doen we voor het seizoen begint. Kijken hoe de mosselen eruit zien. Wat de kwaliteit is. Dan leggen we er zo'n tien op een rijtje. Snijden we ze open en beoordelen ze. Mos selen 'van t messie' zijn dat. Ik weet wel hoe ik een mossel open snijdt. Het wedstrijdelement vind ik leuk. Maar meedoen is belang rijker dan winnen." Dat vindt neef Chris Knop (61) ook. Hij deed ook mee aan de wed strijd. ,,Voor het eerst dat ik een mossel zelf opensteek. Ik eet ze lie ver op." Het doel was zo snel mo gelijk 20 mosselen opensteken. Wanneer er een mossel kapot ge stoken werd, konden deelnemers kiezen: of een andere pakken, of de kapotte mossel neerleggen en tijd besparen, maar strafpunten op de koop toe nemen. De jury beoor deelde de prestaties en keek naar aantallen. Strafpunten waren voor RENESSE De zesde Fjoertoer van Renesse zaterdag heeft nog niet de beleving benaderd van Terschelling, maar is daar hard naar op weg. De Fjoertoer van Eg- mond heeft Renesse qua sfeer wel al achter zich gelaten. Lopen in de schemering door de mooiste na tuur van Nederland met licht, beeld en geluid als verrassing on derweg, willen steeds meer men sen. Maar een massa mensen erop uit sturen kent zijn grenzen. Bruno van der Hoek van Fjoer- toer Renesse weet dat. ,,Bij het vaststellen van routes kijken we goed naar de capaciteit van paden die gebruikt worden. Lopers lo pen vaak in een lange sliert. Dat neemt niet weg dat het op een aantal locaties druk is. Een punt van aandacht qua veiligheid én qua beleving, want die moet maximaal zijn." Logistieke uitdaging ,,Op de 9-km is er een bovengrens aan de capaciteit. Om deze aantal len deelnemers al per pendelbus naar de startlocatie(s) te krijgen, is een hele logistiek uitdaging. Een mooie operatie, daar niet van", vindt Van der Hoek. Groeien naar 5000 deelnemers zou in principe wel kunnen. ,,Omdat we in Renesse elk jaar een nieuwe route kunnen ontwer pen." ROMMELROUTE EERSTE EDITIE maandag 16 september 2019 Dingeman de Koning doet mee aan de eerste editie van het WK mosselsteken terwijl de jury met stopwatch toekijkt. foto marieke mandemaker - Chris Knop (61) ®Kijk op de site bij /video Veel publiek en competitiedrift tijdens... Mosselen opensteken bij Bruzzz Gerrit van Loon Bruinisse NIEUWERKERK Koopjesjagers konden zaterdag langs tientallen adressen struinen in Nieuwer- kerk. De eerste officiële rommel- route was mede dankzij het weer een succes. Jojanneke Donse laar verkoopt haar motor nu ze moeder is geworden van haar vierde telg Jade. Dochter Kyra (6) en zoon Levi (3) zitten erop als buurjongen Anis langs stept. Monique Verrijzer van de organi satie: ,,De ene straat werd druk ker bezocht dan de andere. We hebben veel positieve reacties gekregen van verkopers en be zoekers. Sommige adressen waren leuk aangekleed met slin gers en ballonnen." De volgende Nieuwerkerkse rommelroute zal waarschijnlijk in mei of juni zijn. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66