4 GEMEENTEN VERLOEDERING DREIGT Bestuurders van grotestedennetwerk G40 luiden de noodklok. Voorzitter Paul Depla en wethouders Paul de Rook en Willem-Jan Stegeman noemen de bezuinigingen op steden 'niet uit te leggen'. ,,Het kan niet dat er bij het rijk meer dan 10 miljard euro overblijft, terwijl wij misschien zwembaden en bibliotheken moeten sluiten.'' houder van Financiën in Amers foort en voorzitter van de G40- themagroep Financiën: ,,Dit zijn zeker dingen die inwoners gaan raken. En de veiligheidsregio moet ook meebezuinigen. Je kunt niet zeggen: geen benzine meer voor de brandweerauto's. Maar je kunt wel minder evenementen toestaan en als er dan een evene ment is, zorgen we dat het veilig is. Wegenonderhoud is iets wat we mogen uitstellen. Of we kun nen minder bomen planten. En nu komen mensen voor extra's in aanmerking als ze tot 120 procent van de bijstand verdienen, dat minderen of stoppen kan ook on derwerp van gesprek zijn.'' De Rook: ,,Dat kan heel goed. Dit kan leiden tot meer werkloosheid, armoede en ongelijkheid. Wij kunnen minder geld uitgeven aan welzijn in wijken. Als je niet in vesteert in het opgroeien in een gezonde omgeving, leidt dat eer der tot méér maatschappelijke kosten dan tot minder.'' Depla: „Gemeenten gaan qua on derhoud van niveau A naar niveau C, dus we krijgen steeds meer rommel. Op sommige plekken is Waarop moeten steden bezuini gen? PvdA'er Paul Depla, burge meester van Breda en voorzitter van de G40: ,,In elk gemeentehuis wordt op dit moment nagedacht over de noodzakelijke bezuinigin gen. Het gaat echt om vele miljoe nen. Er wordt bijvoorbeeld nage dacht over het schrappen van mu ziekles, het sluiten van sportvoor- zieningen, het beperken van het onderhoud van de openbare ruimte, lastenverhoging. Bezuini gen is niet meer het wegsnijden van het vet op de botten, want dat is de afgelopen jaren al gebeurd.'' De Groningse wethouder van Fi nanciën Paul de Rook (D66) be aamt dat. ,,Bij de discussies in ge meentehuizen ligt echt alles op tafel. Lukt het ons om zwemba den en bibliotheken open te hou den? Kunnen we nieuwe scholen bouwen?'' De Rook: ,,Dat is onvermijdelijk. Wij hebben directe invloed op on geveer 150 miljoen euro van de be groting, daarop moeten we onge- de overheid al helemaal weg uit de buurt. Dat zet door en dat vind ik vanuit het idee 'de overheid staat naast mensen' niet altijd een ver standige keuze.'' Depla: ,,De uitgaven van de rijks overheid zijn gekoppeld aan die van de gemeenten. Omdat het rijk veel minder heeft uitgegeven dan gedacht, worden gemeenten nu geconfronteerd met enorme be zuinigingen. Omdat wij géén rode cijfers mogen schrijven, moet er worden bezuinigd. En het heeft te maken met de decentralisatie: de verantwoordelijkheden van ge meenten zijn sterk toegenomen. Dat is inhoudelijk goed, maar er is enorm bezuinigd. Dit is bijna niet vol te houden. Het zorgt in de jeugdzorg bijvoorbeeld voor enorme financiële problemen.'' De Rook, instemmend: ,,Zo krijgt de decentralisatie een heel wrange nasmaak. Het water komt ons absoluut aan de lippen. Dit zal voor gemeenten een enorme be zuinigingsoperatie zijn.'' Depla: ,,Ja, dat klopt.'' Stegeman: ,,Ook voor steden met reserves wordt het lastig. In Amersfoort hebben we bijvoorbeeld gezegd dat we in 2030 energieneutraal willen zijn. De haalbaarheid daar van komt in gevaar. Zo kunnen er G40 Samenwerkingsverband van 40 grote steden* veer 35 miljoen bezuinigen. Dat is bijna niet te doen. In Groningen hebben we 115 zoekrichtingen uit gezet waar wij nog op zouden kunnen besparen. Begin oktober moet dat duidelijk zijn.'' De Rook: ,,Dit is niet waarom je het openbaar bestuur in bent ge gaan, om als gemeentebestuur maatregelen te nemen waar je ei genlijk niet achter staat.'' Willem-Jan Stegeman (D66), wet- Kras.nï/S*T2föf^$88-0885 88£ maandag 16 september 2019 GO iMK«\HI 160919 BRON:M4N 'Rijk zwemt in het geld, bij ons moet zwembad dicht' Gaan steden verloederen? Marcia Nieuwenhuis Breda Verdwijnen er voorzieningen uit de steden? De biliotheek in Maarn dreigt te verdwijnen door bezuinigingen. FOTO WILLIAM HOOGTEYLING Wat is de oorzaak van die finan ciële tekorten? Lopen de tekorten van de ste den tot en met 2023 op tot een half miljard euro? Amsterdam Rotterdam, Den Haag en Utrecht vormen apart de 'G4'. Ligt u daar wakker van? Wat betekent dit voor stads bewoners? BETOVEREND DUBAI, ABU DHABI EN OMAN Dompel je onder in de magische wereld van 1001 -nacht en vaar mee met de moderne AIDAprima****. Inclusief vlucht per Emirates, transfers én Kras-reisleiding O.b.v. semi All Inclusive, ind. fooien en stadstour Dubai if Nérgens voordeliger!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4