II Man Halsema zet 'nepwapen' in ander licht NIEUWS 3 Oma en vader probeerden kinderen nog uit brandend huis te redden Familie probeerde ze nog uit alle macht te redden, maar dat was tevergeefs. Twee vriendjes van 6 en 9 kwamen dit weekend om bij een felle brand in een houten vakantiehuis. Hoe het vuur in de nacht van zaterdag op zondag in het houten vakantiehuis in het Brabantse Strijbeek zo snel om zich heen heeft kunnen grijpen, moet de politie nog uitzoeken. Maar één ding is zeker: de twee vriendjes van 6 en 9 die op de bovenverdieping lo geerden, konden niet meer aan de vlammen ontsnappen. De oma van een van de slachtoffers was in die recreatiewoning aanwezig. Zij kon een ander kind nog wel uit het vuur redden. De vader van een van de jongens - hij verbleef in de buurt - rende de brandende woning nog in, maar het was te laat. De vader en de oma werden met (brand-)wonden per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Een traumahelikopter bracht hulpverleners ter plekke. Wie de overleden kinderen zijn, kon de politie vanwege de privacy gisteren nog niet zeggen. De jongen die er met zijn vader logeerde, zou uit Rotterdam komen. De familie verblijft volgens buurtgenoten regelmatig in het hou ten huis in het lommerrijke dorpje, onderdeel van de Brabantse gemeente Alphen-Chaam, vlakbij de Belgische grens. Het andere jongetje zou een vriendje uit de omgeving van Strij- beek zijn. De familieleden krijgen medische en psychische hulp om de enorme klap te verwerken. Het vuur brak even vóór midder nacht uit in de recreatiewoning, die aan een onverharde weg ligt en voor de buitenwereld nauwelijks zichtbaar is. Toen de brandweer arriveerde, was er geen redden meer aan. Even was er nog wel de hoop dat de twee jongens Een brand met slachtoffers is erg, maar met kinderen is het ergst. Dat blijft je altijd bij op tijd het huis waren uitgevlucht: de omgeving werd met politiehonden afgezocht. Een politiewoordvoerder: ,,Maar korte tijd later werd de gruwelijke waarheid duidelijk, toen brandweer mannen stoffelijke overschotten op de eerste verdieping aantroffen. De jon gens hadden de brand niet overleefd.'' Na het blussen was er niet veel meer over dan een geraamte van de woning, verkoold meubilair en een zwart ge blakerde rollator. Alleen twee kleurige schommels in de tuin overleefden de brand. Overbuurman Leo van Dongen, die de oma al zijn hele leven kent en een land- en tuinbouwbedrijf runt, besefte zondagochtend pas welk drama zich voltrokken had. Van Don gen was zaterdagavond naar een feestje en zag op de terugweg de brandweer rijden. ,,Op een zeker moment zag ik een rode gloed en besefte dat het dicht bij ons in de buurt moest zijn. Vanochtend hoorde ik pas van de tragedie. Het is een ramp", zegt hij met tranen in de ogen. Praatje De overbuurman heeft regelmatig contact met de oma. ,,Ze komt hier wel eens aardbeien, eieren, aardappelen of asperges halen en dan maken we een praatje. Haar zoons en hun kinde ren ken ik ook wel. Die komen heel regelmatig bij haar over de vloer. De uitgebrande woning staat op landgoed De Goudfazant, al enige jaren de vaste ver blijfplaats van de grootmoe der. ,,Het was vroeger eigendom van haar vader", weet Van Dongen. ,,Later heeft de vrouw het geërfd. Het oude huis is op een zeker moment vervan gen door de houten woning, met een paardenstal ernaast.'' Eerder dit jaar schonk de bewoonster het landgoed via de notaris aan de jongste van haar drie zonen, die met zijn gezin in Rot terdam woont, zo meldt het kadaster. Burgemeester Joerie Minses van de Brabantse gemeente liet dit weekend weten dat hij 'intens meeleeft'. ,,Mijn gedachten gaan uit naar de familie en vrienden van de slachtoffers.'' Ook de politie reageerde zwaar aangedaan. ,,Een brand met slachtoffers is erg, maar met kinderen is het ergst. Dat blijft je altijd bij. Strijbeek is een kleine gemeenschap. Veel mensen zijn aangeslagen", aldus een woord voerder. ,,Dit heeft ook veel meer gevolgen. Maandag blijft op twee scholen een plekje leeg en ook sport clubs of andere clubs van de jongens hebben een verlies te dragen." De 15-jarige zoon van Halsema en Oey werd opgepakt na baldadig heid bij een woonboot in Amster dam. Hij had een wapen bij zich. In een brief aan de gemeenteraad schreef Halsema dat het een 'verbo- den nepwapen' was. In een inter view in NRC Handelsblad, afgelo pen zaterdag, bekent Oey nu dat het wapen van hem was. Bovendien was het een echte - onklaar ge maakte - revolver. Hij had hem naar eigen zeggen in 1999 in Duits land op de kop getikt voor zijn werk als filmmaker. De onthulling plaatst de eerdere uitlegbrief van Halsema, waarin ze de zaak afdeed als een 'privékwes- tie', in een ander licht. De raads fracties van de VVD, Forum voor Democratie en Partij van de Oude ren eisen van Halsema volledige openheid van zaken. ,,Ik was erg verbaasd toen ik het las. Waarom noemde de burgemeester het een nepwapen?'' zegt VVD-fractie- voorzitter Marianne Poot. ,,Het is voor ons geen privékwestie meer, maar een serieuze zaak waarin de burgemeester aan de raad en de Amsterdammers verantwoording moet afleggen.'' 'Verstopt' De fracties willen weten of Hal- sema wist dat haar man het wapen in de woonkamer had 'verstopt'. En hoe was het onklaar gemaakt? Poot: ,,Wanneer wist ze dat het een echt wapen was? Wat heeft ze er vervol gens aan gedaan?'' Annabel Nan- ninga, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, laat weten dat het debat uitdrukkelijk met over de daad van de zoon van de burge meester gaat, maar over het optre- den van Halsema in de nasleep. Het Openbaar Ministerie kan niet zeggen of het werk maakt van het wapen dat in de ambtswoning heeft gelegen. ,,Dat maakt deel uit van het onderzoek naar de zaak Raadslid: dit gaat over het optreden van de burgemeester, niet over haar zoon rond haar zoon'', zegt een woord voerster. Robert Oey wordt deze week door de politie daarover ver hoord. Halsema laat weten dat zij geen weet had van het onklaar gemaakte wapen dat haar echtgenoot mee naar huis had genomen. Ook zegt zij dat er op de zolder van de ambts woning verder geen verboden spul len liggen, iets wat Oey sugge reerde in NRC. ,,Uiteraard zal ik in de raad vra gen beantwoorden. Feit blijft dat zich iets voordeed in mijn privéle- ven. Daar ga ik terughoudend mee om. Mijn huis is geen publieke plek. Het is een privéwoning waar een gezin woont, waar een marktcon forme huur voor wordt betaald. Dat dit appartement zich op de boven ste verdieping bevindt van de ambtswoning, maakt het privéle- ven van de inwoners niet tot onder werp van het publieke en politieke debat. Het is aan de politie en het OM om onderzoek te doen.'' maandag 16 september 2019 Dood jongens grijpt dorp aan Jacques Hendriks Strijbeek Van de houten vakantiewoning in Strijbeek bleef na de brand weinig over. —Woordvoerder politie Met een spraakmakend inter view heeft filmmaker Robert Oey een bom gelegd onder de positie van zijn vrouw Femke Halsema als burgemeester van Amsterdam. Het wapen waar mee hun zoon in juli werd opge pakt was van Oey, het was wel degelijk echt en lag 'verstopt' in de ambtswoning. Ton Voermans Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3