HUGO BORST De evolutie van de midvoor AZ-spits Myron Boadu kan ineens wél koppen Tagliafico 2 EREDIVISIE FEYENOORD - ADO DEN HAAG Feyenoord won gisteren nipt, maar verdiend met 3-2 van ADO Den Haag. Het was oók de wedstrijd van de terugkeer van Nicolai J0rgensen (28) na een slepende knieblessure. ,,De ontvangst maakt me emotioneel.'' maandag 16 september 2019 Column Doffe knallen. Er klonk ge schater. Vrijdagochtend keek ik op die heerlijke Herdgang ineens naar Donyell Malen. Met Dumfries en Berg- wijn stond hij na de training nog even op goal te rammen. Het was speelsheid en beroepsernst in een. Doef. Doef. En dat doelnet maar bollen. Geen mens kon na tuurlijk vermoeden dat Malen er de volgende avond vijf zou ma ken tegen Vitesse. In mijn voetbaljournalistieke leven zag ik veel van deze tafere len. Na de training (die was nog niet geheim) werkten er nog een paar af. De midvoor kreeg een paar voorzetjes. Geen keeper op doel. Dat was lekker voor het zelfvertrouwen van de midvoor. Die gasten heetten Cees van Kooten, Nanninga, Houtman, Van Loen en Kieft. In de wed strijd werden deze oersterke mannen aangespeeld terwijl ze met de rug naar de goal stonden. Ze kaatsten de bal en kozen door een ge brek aan explo siviteit traag positie voor het doel. Daar wachtten ze op de voorzet van de rechtsbenige rechtsbuiten en de linksbenige linksbuiten. Bij hoekschoppen waren ze levens gevaarlijk. Het was de prehistorie van het voetbal. Het hagelde doelpunten in de eredivisie dit weekend en ik moest aan het archetype van de midvoor denken. Hij is volgens mij net zo uitgestorven als de di nosaurus. Zijn belangrijkste rol, scoren met de kop of zweven en dan - bam - bal op de slof, is overgenomen door een links back. Tagliafico gezien tegen Heerenveen? Ja, natuurlijk. Twee kogels vuurde hij af, één met de kop, één met links. Is 'Nico' geen wonder van veelzijdigheid? En dan Malen. Een geëvolu eerde midvoor. Memphis is het ook. Berghuis. Promes. Zo'n type kan voorin overal spelen, ook op 10. Anderhalfbenig. Dribbelko ning. Dynamisch, wendbaar. Grandioze techniek. Heeft een pass, zelfs een steekpass. Onver moeibaar. Ineens denk ik aan Huntelaar. Knap zoals deze relatief statische Diplodocus nog meekomt. Hij is echt de laatste in het wild. Types als Malen, Memphis, Berghuis, Promes; ze kunnen voorin overal spelen AZ-trainer Arne Slot grapte er laatst nog over. Aan de onein dige rij van Myron Boadu's kwaliteiten die hem tot één van de talentvolste spitsen van Ne derland maakt kon 'koppen' nou niet bepaald worden toe gevoegd. ,,Dat kan hij nu een maal niet", zei de trainer. Nik Kok Den Haag Maar zaterdagavond in Den Haag kopte Boadu (18) de 3-1 op het sco rebord tegen Sparta. Het was het begin van een flitsende eerste helft waarin Boadu en zijn aange ver Calvin Stengs excelleerden. Het werd uiteindelijk 5-1. De derde aanvaller Oussama Idrissi scoorde ook twee keer. De rake kopbal van Boadu was toch nog het resultaat van een pit tige koptraining met nestor Ron Vlaar die in principe was mislukt gezien het aantal missers. Boadu mag dan 'niet kunnen koppen', hij probeert er alsnog goed in te wor- den. ,,Het moet je een beetje lig gen", zegt hij. ,,Maar ik denk dat ik het tot op zekere hoogte kan leren. Eerst kon ik het helemaal niet. Ron heeft me laten zien hoe ik moet timen en hoe ik de bal moet raken. Ik ben niet de langste maar ik kan wel hoog springen." Dat het op die bewuste training nog niet best ging krijgt Boadu al snel te horen van zijn maatjes Stengs en Wijndal. ,,Want ik miste tegen Marioepol en Vitesse ook al opgelegde kansen met mijn hoofd." Sowieso is de samenwer king tussen Boadu en Stengs een opvallende. Stengs bereidde ook al de eerste goal van zijn ploegge noot voor. Beiden worden gezien als de groeibriljanten van AZ, bei den hebben ook al op jonge leef tijd een zwaar blessureverleden achter zich. Ze zijn binnen -en buiten het veld onafscheidelijk. ,,Ik weet inmiddels precies wan neer ik de bal moet aan Myron kan geven. Hij is supersnel. Hij zei bij die eerste goal: 'nu.' Ik gaf hem en hij was weg." Daniël Dwarswaard Rotterdam Een uur en een kwartier na de wed strijd verschijnt Nicolai j0rgensen zoals beloofd alsnog in persruimte van de Kuip. Hij heeft na afloop van Feyenoord-ADO Den Haag nog een extra training gedaan en heeft zich daarna in een ijsbad gedom peld. Alles voor het herstel, maar vooral alles om snel weer helemaal de oude te worden. Want Feyen- oord heeft snel weer een échte nummer negen nodig, dat weet J 0r- gensen zelf ook. Hij is geraakt en geëmotioneerd. Je merkt het aan hem als de Deense spits teruggaat naar het moment eerder op de middag. Als j0rgensen warm loopt, galmt zijn naam door de zonovergoten Kuip. Het volume gaat nog een paar tikken harder als hij daadwerkelijk invalt. ,,Dat ge luid, wow, dat ging onder mijn huid zitten. Op een positieve ma nier dan hè'', zegt j0rgensen. ,,This means the world to me." Hij dacht gisteren tegen ADO 'gewoon vijf minuutjes' in te val len. Maar in minuut 62 was het al: 'Nico, er in': ,,Huh, shit, nu al?" Dan gaat alles heel snel. Je hoort het pu bliek en voelt dan snel je longen. Fysiek en emotioneel was het wel heftig. Maar het is heerlijk om na drie maanden weer terug te zijn. En die ontvangst? Ik had er eigenlijk helemaal niet over nagedacht, maar i Feyenoord heeft snel weer een échte nummer negen nodig dit is wel heel speciaal.'' De laatste vier weken trainde de Deen dagelijks twee keer. Pas tien dagen geleden met een bal erbij. ,,Fysiotherapeut Stijn Vanden- broucke heeft echt alles gedaan om me weer fit te krijgen. Dat punt na dert steeds meer. En dat is sneller dan verwacht. Nu is het zaak om conditie op te bouwen. Ik ben nu nog niet van het niveau van mijn teamgenoten.'' Met een lach: ,,En dat is op dit moment maar goed ook.'' Lange lijst J0rgensen heeft een historie met blessures, een veel te lange lijst. ,,De laatste keer dat ik er lang uit was, kwam ik goed terug. Je denkt con tinu: moet ik niet nóg meer doen, moet ik niet nóg harder trainen. Dat is het gevaar, maar ik moet nu Op weg naar het duel van morgenavond met Lille schudde Ajax zaterdag SC Heerenveen af (4-1). Met dank aan de scoringsdrift van linksback Nicolas Tagliafico. Freek Jansen Amsterdam Bij Ajax gaan de herinneringen deze week ongetwijfeld even terug naar de derde week van september vorig jaar. Destijds speelde de club M Nicolas Tagliafico volleert knap raak voor Ajax tegen Hee renveen. FOTO BSR AGENCY GO Rentree raakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30