ZEELAND GEBOEKT Presentatie van de Goese wonderdokter Hofstede en De Coster in Porgy en Bess Siebelink is Freud voor beginners ZEELAND 21 Annemieke de Schepper schreef een Zeeuws-Vlaamse oorlogsroman. Eigenlijk meer dan dat: een roman over de zoektocht naar haar vader, naar zichzelf. u Tm li" J?» Wie de echte veerboten heeft meegemaakt, kan zich vast mistige overtochten herin neren. De tijd dus vóór 2003, want toen werd de Wester- scheldetunnel in gebruik genomen. Het schip dat zachtjes de fuik uit glijdt, de misthoorn die dwingend vraagt de weg vrij te maken. Halverwege de overtocht stopt de motor. Dat is het moment waarop we de roman van Annemieke de Schepper binnenstappen: 'De boot schokt en maakt een raar geluid. Ik grijp de reling. De motoren ronken als een laatste sputtering tegen wat onvermijdelijk lijkt. Dan sterft het geluid weg. We liggen stil. Midden op de Westerschelde. In een niemandsland van wit licht'. Het is het toverachtige begin van De stille oorlog van mijn vader, de debuutroman van Annemieke de Schepper. Het boek sluit naad loos aan bij de herdenking van de bevrijding vijfenzeventig jaar geleden. Met - eindelijk - veel aandacht voor de Slag om de Schelde in de herfst van 1944. Dat is maar goed ook, schrijft Annemieke in haar dankwoord: ,,Zo- wel voor mijn vader, als voor de vele andere getroffen burgers in Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland was het jaren lange gebrek aan bekendheid over wat hier is gebeurd, een pijn die slecht te verdragen was." Biervliet Annemieke de Schepper werd tijdens de koude winter van 1963 in Vlaardingen gebo ren. Daar waren haar ouders vanuit Biervliet in 1955 komen wonen. Haar vader was banket bakker, hij verhuisde omdat hij in Zeeuws- Vlaanderen te weinig werk had. Annemieke heeft twee oudere broers. Ze is getrouwd, heeft drie kinderen en woont in Schiedam. In Leiden studeerde ze Nederlands. Sinds 1997 is ze docent Communicatie en Journalistiek aan de opleiding Communicatiemanagement van de Hogeschool in Utrecht. Ze had ervaring met het schrijven van co lumns en - prijswinnende - korte verhalen. ,,Het idee voor een roman zat al langer in mijn 'iS IfesS* "V. w" m- '%!k A hoofd. Zo rond mijn vijftigste kreeg ik het ge voel: nu moet je het eens gaan doen, De Schepper. In eerdere verhalen had ik mijn va der al als 'grensgeval' beschreven. Een outsi der, hij is altijd Zeeuw gebleven en nooit hele maal Hollander geworden." Dat idee heeft ze in haar roman verder uit gewerkt. Ook door de belevenissen tijdens de bevrijding was vader Piet een buitenstaander. Hij verbleef in het kader van de arbeidsdienst in Noord-Brabant toen zijn ouders en negen broers en zussen in Biervliet hachelijke uren doormaakten in oktober 1944. De schrijfster: ,,Dat is de stille oorlog van mijn vader. Dat in Biervliet het huis met fosforgranaten kapot werd geschoten, dat het gezin moest vluchten, dat hij daar als oudste van de kinderen niet bij wasDat vond hij moeilijk." In de roman zit hoofdpersoon Anna op de veerpont naar Perkpolder. Het is het jaar 2000. Ze heeft de as van haar vader bij zich in een ta baksdoos. Die wil ze uitstrooien op zijn ge boortegrond. Anna is een volwassen vrouw. Haar moeder is dementerend. Annemieke: ,,Ze moet dus zelf op zoek. Wie was mijn va der? En ook: wie ben ik zelf eigenlijk, waar kom ik vandaan? Aan haar ouders kan ze het niet meer vragen, ze is te laat. Ik denk dat dat iets universeels is, je bent vaak te laat met je vragen. Daarmee hoop ik dat mijn roman meer is dan gewoon een oorlogsverhaal." Annemieke de Schepper heeft veel jeugd herinneringen verwerkt. Als kind ging ze met haar ouders en broers eens in de drie weken een weekend naar de grootouders en familie in Kloosterzande en Ter hole: ,,Daar ligt een heel groot stuk van mijn jeugd. Bij tante Zus in Terhole had ik een tweede thuis." Albert Willem van Ren- terghem (1845-1939) is bijna vergeten. Maar hij was de Goese huisarts die de psycho-analyse en de hypno- setherapie in Nederland introdu ceerde. Hoe hij dat deed be schreef hij in 1920 in zijn 'Auto- biographie'. De Zeeuwse auteur Rinus Spruit bewerkte de oor spronkelijke tekst van Van Ren- terghem tot een boek voor de le zer van vandaag: De wonderdokter - Albert Willem van Renterghem (Uitgeverij Cossee, 20,99 euro). Rinus Spruit (1946) schreef tot nu toe drie romans: De rietdekker (2009), Een dag om aan de balk te spijkeren (2013) en Broeder, schrijf Schrijvers Bregje Hofstede en Sas- kia de Coster ne men woensdag de eer ste Prometheus-lezing van het nieuwe seizoen in Porgy en Bess in Ter- neuzen voor hun rekening. Saskia De literaire avond begint Coster. om 20.00 uur. De Vlaamse Humo ty peert Drift, de derde ro- man van Bregje Hof- stede, als een 'prach tige, nietsontziende ro man over de Liefde'. Hofstede (1988) is journa list, columnist en schrij- Bregje ver. Ze is correspondent stede. Nieuw Feminisme bij on line journalistiek platform De Correspondent en ze is lid van de feministi sche actiegroep De Bo vengrondse. De Vlaamse Saskia de de Coster (1976) debuteerde in 2000 met Onder elkaar. Ze is ook actief als beeldend kunstenaar. Naar aanleiding k van haar nieuwste roman Nachtouders zegt ze: „Over mijn onzekerheden en het hobbelige en wonderlijke pad van het ouderschap heb ik openlijk geschre- Hof- ven in mijn nieuwe ro man Nachtouders." Zeeuwse schrijvers Waar slechte schrijvers goed in kunnen zijn: het is allemaal te zien in Os car, de roman met Zeeuwse tint die Jan Siebelink in 2012 publi ceerde. Hij begon zijn literaire loopbaan in een frivool jasje, alsof hij eigenlijk Jean Sibelinque heette. Maar zijn proza werd al snel zwaar en gewild. Gewild diepzinnig vooral, met in Oscar namen die véél willen suggereren. De tegenspelers van de hoofdper soon heten Id en Esmée (Es), Freud voor beginners dus, lust die uitgeleefd moet worden. Het verhaal blijft schematisch, aan de andere kant verliest de schrijver zich in plantkundige de tails. Het is mei 1940, oorlog. Een steekvlam is volgens Siebelink 'een enorme klaproos die op het punt stond uit te komen'. Een neerge haald verkenningsvliegtuig is 'een immens boeket rood-witte bloe men'. Beeldspraak die een roos rode pen verdient. Oscar en Id zijn collega's in het onderwijs, tot de militaire plicht roept. Er is een derde collega, Es- mée, een tijdlang Oscars vriendin. Maar hij is gehuwd en laat haar bungelen, waarop zij kiest voor Id. Wat Oscar weer dwarszit, terwijl andersom Id hém wantrouwt. Os car wordt bevorderd tot eerste lui tenant, Id blijft vaandrig. Ze wor den belast met een Zeeuwse mis sie: vijf miljoen guldens moeten uit de kluizen van de Nederland- sche Bank te Middelburg via Duinkerken naar Londen wor den gebracht. Hun auto is voor zien van een vaantje Commando Zeeland. De missie mislukt en Id laat het leven, door kogels die Os car afvuurt, moord of misver stand, Freud zal het zeggen. Vijfjaar later gaat Oscar met we duwe Esmée naar Zeeland, om de reis vanaf Middelburg te herhalen. Een Middelburg van papier trou wens: het Kanaal door Walcheren wordt tot een 'brede gracht' gede gradeerd. De lust is meteen terug, of in Siebelinks onbeholpen woor den: 'In Oscar ontwaakte zo'n he vige seksuele begeerte dat hij zich niet meer op de weg kon concen treren'. Schrijven over seks, daar hoor je zin van te krijgen. In dit geval krijg je ook wel zin, maar dan in een ijsje, een boterham met fram- bozenjam, en vooral in boeken waar niet de naam op prijkt van Jan Siebelink. De wonderdokter toch eens! (2017). Nu is hij voor het eerst bewerker-samensteller. Komende woensdag wordt het boek in Goes gepresenteerd met een stadswandeling onder lei ding van Rinus Spruit. Start om 19.30 uur bij boek handel De Koperen Tuin, via de Kleine Kade naar de Grote Markt en terug. maandag 16 september 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Vader was een outsider Jan van Damme ,-A, t \-i T Annemieke de Schepper. foto marcel cloo Annemieke de Schep per: De stille oorlog van mijn vader - Uitgeverij Mare, 264 pagina's, 17,95 euro. Mario Molegraaf AlftFW W'IUlM VAN RE,f rEftUIIC." «jJintuiT 1 öJisu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21