II Mee op reis met het St. George Quintet 20 ZEELAND Regisseur ontvangt prijs van Film by the Sea BRAT1S V0DBSHLLIN6Eh| kijk voor meer info op filmbythesea.nl Pijpelink noemde in haar lofrede de vermaarde cineast 'een groot observator van het leven'. Festival directeur Jan Doense prees diens 'jaloersmakende vitaliteit van geest'. ,,De ideeën gaan nooit met pensioen. Hij blijft onvermoeibaar films maken, omdat je nooit ge noeg krijgt van het vertellen van verhalen." Mooiste vak Lelouch - vooral bekend van de films Un homme et unefemme (1966) en Les uns et les autres (1981) - zei 'erg ontroerd' te zijn door het Zeeuwse eerbetoon. ,,Ik heb het geluk gehad dat ik al 60 jaar lang het mooiste vak van de wereld mag beoefenen." De regisseur kreeg de prijs voor afgaand aan de première van zijn jongste film: Les plus belles années d'une vie. Het is het tweede vervolg op Un homme et une femme, met op nieuw Jean-Louis Trintignant (88) en Anouk Aimée (87) in de hoofd rol. De vorige twee delen van het drieluik waren gisteren ook te zien op Film by the Sea. Bijgeloof Zijn sterke bijgeloof fluisterde Le louch in dat hij deze film móest maken, zei hij. ,,Alle technici van de eerste film zijn inmiddels over leden, maar de acteurs zijn er nog. Omdat ik een beetje gek ben, heb ik deze krankzinnige productie opgezet Omdat ik een beetje gek ben, heb ik deze krankzinnige productie opgezet." ,,De dood sluipt al rond Jean- Louis, maar het leven nog rond Anouk", zei Lelouch eerder op de dag, in een boeiend vraaggesprek met Frénk van der Linden. ,,Ze na deren de eindstreep, maar de liefde kan op elk moment plaats- vinden. Ze zijn op een leeftijd dat ze elkaar alles vergeven." Zelf is Lelouch ook in de 'derde helft van het leven' beland, zoals hij het zelf noemde. ,,Dat is een soort genoegdoening. Je bent ner gens meer bang voor en je mag al les zeggen. Ik hou nog steeds veel van het leven, maar ik ben ook niet bang om het mysterie van de dood aan te gaan. Het leven is een reis naar het mysterie." Mirakel ,,Als ik het scenario van mijn leven had gelezen, dan had ik het niet geloofd", zei Lelouch. ,,Alles wat me is overkomen, is een mirakel. Ik heb nog steeds het gevoel dat ik in de puberteit leef, dat ik volgend jaar 19 word. Ik zeg nog dezelfde stommiteiten als vroeger. Maar zo lang ik dat kan doen en zolang ik kan lopen, ga ik door met het ma ken van films." De volgende productie van Le- louch zelfs al klaar. Deze is volledig opgenomen met een mobiele tele foon. ,,Je kunt er camerabewegin gen mee maken die ik nog nooit durfde te maken. En je kunt op plekken komen waar een grote ca mera niet bij kan. Ik denk dat dit een grote revolutie wordt in de filmwereld." Het programma Bohemia Ex press is een muzikale reis door Moravia en Bohe- men. Het St. George Quintet: Lies- beth Baelus en Kaja Nowak (vio len), Diede Verpoest (altviool), Wouter Vercruysse (cello) en Bram Decroix (contrabas) was reisleider en maakte via een edu catieve film (van Lars Koning) de aanwezigen duidelijk hoe de re gionale bevolking vergroeid is met de Tsjechische muziek die compo nisten inspireerde. In de muziek van Janacek en Dvorak zijn dan sen, liederen en deuntjes met een regionale kleur te herkennen. Van de Moraviër Leos Janacek werd de Suite for strings in een en kelvoudige bezetting gebracht. De beelden, opgenomen tijdens de treinreis en een zangfestival, wa ren verrijkend, maar haalden soms de concentratie weg. Dat neemt niet weg dat het kwintet de zes de len bezield speelde. Het weemoe dige en zangerige in de muziek zit in het volkskarakter. Het idioom van Janacek is heel eigen en anders dan dat van Dvorak, die de klas sieke vorm moeilijker loslaat. Bij Janacek stroomt de liefde voor zijn land door zijn muziek. Of het een snelle volksdans is of een gevoe lige klaagzang, de muziek heeft de luisteraar iets te zeggen. De her ontdekking van de essentie van de muziek was voor het St. George Quintet een opdracht die duidelijk hun horizon verbreedde. Hun conclusie na de reis was dat de musicus hard werken moet, maar de beste baan ter wereld heeft. In het Strijkkwintet in G op. 77 ontdeed de Bohemer Antonm Dvorak zich van de invloed van Wagner en de Duitse romantiek; hij keerde terug naar zijn roots en liet zich inspireren door de Tsje chische nationale muziek. Dvorak schreef vaak rapsodisch. Dat bleek uit de hoekdelen die een veelheid aan details bevatten, waardoor je af en toe de vloeiende lijn kwijt was. Dansante muziek, dat wel, met veel accenten en syncopen (nadruk op de tweede zwakke tel). In het Scherzo werd het ritme ob sederend en klonk het trio lyrisch en zangerig. Het poco Andante zat boordevol emotie: vloeiende lij nen, een prachtige cantilene, die expressief gespeeld werd en bege leid met verschillende strijktech- nieken (pizzicato, staccato). Even kwam de sfeer van de Moldau bo vendrijven. De Finale met een vro lijk rondo thema was een aange name afwisseling van vitaliteit en sereniteit. Dvorak's strijkkwintet werd knap vertolkt. maandag 16 september 2019 Zeeuws eerbetoon ontroert Lelouch Claude Lelouch ontving gisteren in Vlissingen de Career Achievement Award van Film by the Sea. FOTO LEX DE MEESTER Film by the Sea heeft Claude Lelouch gisteren uitgebreid ge ëerd. Uit handen van gedepu teerde Anita Pijpelink ontving de bijna 82-jarige Franse regis seur de Career Achievement Award van het festival. Rolf Bosboom Vlissingen -Claude Lelouch, filmregisseur Terwijl vele fietsers rond Goes the Ride of the Roses reden, volgden in de Mythe de muziek liefhebbers de reiservaringen van het St. George Quintet. Zij bewezen dat Tsjechische mu ziek vol emotie is, en met de no dige lef gespeeld moet worden. Jeanette Vergouwen RECENSIE Werken van Dvorak, Janacek en Suk. Door St. George Quintet. Gehoord zondag 15 september in de Mythe in Goes. Het St. George Quintet. foto filip verpoest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20