s mm ®1& Gemeenten snakken naar hulp van rijke rijksoverheid JOL c*™m> Amateurvoe,ba) IÜHHh Vandaag bij deze krant De Zeeuwse toppers Hoek en Goes beleven een rampzalige voetbalzaterdag i :WÊ pr$ De G40, een stedennetwerk van veertig grote en middelgrote ste den in Nederland, slaat alarm. Vol gens Paul Depla, burgemeester van Breda en voorzitter van de G40, zijn bezuinigingen onvermijdelijk. ,,In elk gemeentehuis wordt nage dacht over de noodzakelijke bezui nigingen." Aan de vooravond van Prinsjes- dag doet Depla samen met twee wethouders van Financiën een klemmend beroep op het kabinet om meer geld vrij te maken voor de gemeenten. ,,De verantwoorde lijkheden van gemeenten zijn sterk toegenomen, maar er is enorm bezuinigd. Dit is bijna niet vol te houden.'' Volgens de G40 ligt bij de dis cussies in de gemeentehuizen echt alles op tafel. ,,Er wordt bijvoor beeld nagedacht over het schrap pen van muziekles, het sluiten van sportvoorzieningen, het beperken van het onderhoud van de open bare ruimte en lastenverhoging'', somt Depla op. Gemeenten namen de afgelopen jaren veel verantwoordelijkheden over van het rijk, zoals de jeugd zorg en sociale taken. Maar steden krijgen minder geld van de rijks- overheid dan verwacht. Hierdoor komen de gemeenten volgens de G40 de komende vier jaar 'onge veer een half miljard euro tekort'. Depla: ,,Het rijk mag een begro tingstekort hebben, wij mogen dat niet. Omdat wij géén rode cijfers mogen schrijven, moet er worden bezuinigd.'' Vooral grote steden buiten de Randstad die een belangrijke func- Als het rijk meer dan 10 miljard overhoudt, maak je als overheid een slechte beurt tie voor de regio vervullen, komen er volgens de Groningse wethou der Paul de Rook bekaaid van af. ,,In Leeuwarden, Nijmegen, En schede, Groningen en Breda vallen de hardste klappen.'' De G40 on derzoekt momenteel waarom juist die gemeenten er zo slecht uitko men. De Rook vreest voor Gronin gen het ergste. ,,We hebben het over een jaarlijks tekort van zo'n 35 miljoen euro.'' Het stuit de Groninger tegen de borst dat het Nederland econo misch goed gaat, maar dat lokaal fors moet worden bezuinigd. ,,Het kan niet zo zijn dat op rijksniveau meer dan 10 miljard euro overblijft, terwijl wij moeten nadenken over het sluiten van zwembaden en bi bliotheken. Volgens mij maak je dan als overheid een heel slechte beurt.'' P4 Nieuwsmedia Prijs €2,75 p* Henny Ligthart (l) en Carolien van der Bel voor de start van de 25 kilometer. Minister Sander Dekker maakt een selfie met minister Hugo de Jonge en de KWF-vrijwilligers. Emoties krijgen de overhand bij het lied The Rose. FOTO'S ERNESTA VERBURG mm De Ride for the Roses onderweg op Noord-Beveland. fotojohanVander heijden Henny Ligthart en Carolien van der Bel fietsten gisteren tijdens de Ride for the Roses samen de 25 kilometer. „Daarna gaan we lekker op een terrasje zitten, terwijl onze mannen de 100 kilometer vol maken'', lachte Caro lien. Maar er zat een serieuze ondertoon achter. „Pre cies 48 jaar geleden stierf mijn moeder aan kanker. Ze was pas 38 en liet negen kinderen achter van wie de jongste vier was. Ik was elf en heb het heel bewust mee gemaakt. Ik moet er nog vaak aan denken." Het is typerend voor de sfeer waarin de Ride for the Roses zich afspeelt. Enerzijds genieten van de saamho righeid, de zon, de sfeer, de fietstocht. Anderzijds heeft bijna iedereen wel iemand in zijn omgeving die te maken heeft gekregen met kanker. De ruim 7000 fietsers van de Ride bracht dit jaar dik 850.000 euro bij elkaar.P16 Geld voor zwembaden, minima en de bieb is op Grote en middelgrote steden in Nederland komen de komende vier jaar ongeveer een half mil jard euro tekort. Daardoor moe ten zwembaden, sportvoorzie- ningen en bibliotheken sluiten, dreigt minder onderhoud voor de openbare ruimte en krijgen minima minder steun. Marcia Nieuwenhuis Den Haag —Paul de Rook, wethouder Groningen SPORT 11, 12 en 13 Bewolkt en regenachtig pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1