Klederdracht en dansende kinderen bij Folklorefestival \y WALCHEREN 19 Open dag bij huisbrouwerij Oost-Souburg OPEN MONUMENTENDAG VERGISBOMBARDEMENT Het wrong hier en daar, het thema van Open Monumentendag: plekken van plezier. In het jaar dat 75 jaar bevrijding van Walcheren wordt herdacht, werd het officiële thema op diverse plaatsen maar terzijde gelegd. Bovendien was het strand als plek van plezier zaterdag een te duchten concurrent. De kerktoren van Big gekerke staat in de steigers voor een op knapbeurt. De laatste was immers al 19 jaar geleden. Gekerkt wordt er daarom even niet, maar voor Open Monu mentendag gingen de bouwspul- len opzij. In de kerk zagen enkele tientallen bezoekers een sobere expositie over de gebeurtenis die het dorp 75 jaar geleden keihard trof. Het was een voorproef. Dins dag wordt de expositie geopend in het dorpscentrum Onderdak bij een herdenking van het 'vergis singsbombardement' en de 51 mensen die daarbij om het leven kwamen. Er wordt ook een boek over die fatale dag gepresenteerd. Op de mooie nazomeravond van 17 september zagen de dorpsbe woners vijf geallieerde Mosquito's, 'Pathfinders', 22 ton brandbom men afgooien boven hun dorp. In hun kielzog wierpen 27 Lancaster bommenwerpers 169 ton brisant- granaten af. Doel was Duits 'ge schut' dat in een wei zou staan. Dat was er niet meer, in de plaats was een gecamoufleerde houten stellage gezet. Het dorp werd vol getroffen. Pal naast de kerk werd een gat in de dorpskern geslagen. De tragedie is maar één van de vele in de Slag om de Schelde die woedde, maar een enorme voor Biggekerke. ,,Elke familie hier heeft met het bombardement te maken gehad," weet Manella Lam- pert. Als lid van het college van kerkrentmeesters is ze voor een uur gastvrouw in de kerk, tot ze wordt afgelost door een collega. Druk heeft ze het niet. ,,Ik zag van ochtend misschien twintig men sen." Wat ze gaan doen met de twee lunchpakketjes die de ge meente Veere laat bezorgen voor Open Monumentendag, weten ze nog niet. ,,Maar het is een gebaar van waardering", knikt ze. De medewerkers en vrijwilli gers bij Erfgoed Zeeland in Het Schuitvlot in Middelburg zorgden zelf voor hun twaalfuurtje. De Middelburgse hobbyduiker Leon Joosse vertelde er over zijn vondst op de steenbank voor de Westka- pelse kust, het gestileerde bronzen vrouwenbeeld van beeldhouwer Lambertus Zijl. Hij vond het bij een duik in augustus naar het wrak van de Christiaan Huygens, het passagiersschip dat in 1945 zonk door een zeemijn. Zijl heeft ook in Middelburg werk achterge laten, weet Joosse inmiddels. ,,Een paar beelden op het oude stadhuis zouden van hem zijn." Zijn ver haal boeide, maar de jongsten wa ren gecharmeerd van de zandbak met archeologische vondsten die bezoekers met metaaldetector en zeef mochten bewerken. Koningsheim Ernaast een uitstalling van scher ven en botten die de afgelopen maanden zijn gevonden op Noord-Beveland door een groep amateur-gravers die vlakbij de mysterieuze Wanteskuup 250 kuub grond op een boerenerf uit zeven. Mooiste vondst tot nu: een glis, een oude schaats gemaakt van runderbot. Tenminste, misschien is het een glis. Inkervingen zaaien twijfel, vertelt Marten Klop uit Kamperland. Hij coördineert de kleine groep vrijwilligers. Tien kuub is inmiddels doorgewerkt, ze zijn nog wel even bezig. ,,We zoe ken aanwijzingen voor het ver dwenen dorp Koningsheim. Ik ben gefascineerd door de verhalen rond de Wanteskuup en wat daar gestaan kan hebben." Na een dijk doorbraak in 1900 werden bebou- wingsresten gevonden en opge meten die duiden op een kasteel. Een geglazuurde scherf, mogelijk veertiende-eeuws, lijkt in elk ge val niet uit een eenvoudig huis houden te komen. OOST-SOUBURG Vader Ko en zoon Pjotr Minderhoud bouwen eens per jaar een feestje op hun achterplaats in Oost-Souburg, met bier. Geen sloten uit de thuistap, maar uit flesjes zelf ge brouwen bieren. Huisbrouwerij d'n Heerlickheyd hield gisteren ontvangst bij de opening van het brouwseizoen: hun tweede open dag bij de brouwerij van 10 vier kante meter - de schuur - aan de Henri Dunantstraat. ,,Vorig jaar kwamen vooral vrienden en bekenden, vaak an dere thuisbrouwers en liefheb bers", vertelt Ko. Die komen om een middagje te praten over bier, nippend van de producten die uit de twee automatische brouwketels komen. De bieren van vader en zoon lenen zich niet voor ferm door drinken. Ze zijn zwaar, tussen de 7 en 13 procent alcohol, maar ook complex van smaak. Elke twin tig liter uit een ketel is goed voor bijna drie kratjes. En elke batch is anders, weten ze inmiddels. Pakt een bier prachtig uit, op is toch op. Dierbaar is de herinnering aan 'Pjotr&pa', het tweede bier tje dat ze samen brouwden, een porterbier. ,,Het werd steeds lek kerder, hoe langer we die be waarden. Dan is het wel eens zonde om de laatste fles te ope nen", zegt Pjotr. Inspiratie In de brouwketel zat gisteren het begin van een lentebokbier. Die mag rijpen tot april. De gasten konden de 'Poque Bocq' proe ven, of één van de 22 andere bie ren die het afgelopen seizoen ge maakt zijn. Ko is van de natuur lijke, klassieke bieren; Pjotr ex perimenteert graag, met smaken als chilipeper en karamel en bij zondere hopsoorten. Ze zoeken ook andere huisbrouwers op voor inspiratie, zoals over twee weken op het Bokkeriejersfesti- val van Stadsbrouwerij Middel burg, zaterdag 28 september op de Korte Geere in Middelburg (17.00 tot 23.00 uur). Vader en zoon brouwen niet in opdracht. ,,We doen het uit liefde voor bier." Op verschillende plaatsen lieten de Spierdijker Dansers, volkskunst groep De Boezeroenen en gastver- eniging Medioburgum-Walacra de dansen zien uit hun streek, afge wisseld met dansers van DIOS en muziek van Scharretjoe, fanfare korps Vlijt en Volharding, amuse mentsorkest Humoresqueen en het Bruinisser Visserskoor. Dansgroep Vlissingen Internationaal gaf er met de groepen Isradans en Grad na More een werelds tintje aan. En bij zonder: de acht j eugdleden van Me- dioburgum-Walacra traden op. Voor het eerst in vijf jaar, sinds de fusie tussen de verenigingen, dans ten er kinderen in streekdracht. Taxi Dingeman de Visser, 40 jaar lid waarvan 25 jaar als voorzitter, zag het tevreden aan. Met zijn vrouw, dansleidster Paulie, zette hij voor de 19de keer het festival in elkaar. De 35 verenigingsleden, van wie er 18 dansten, zijn volhouders. Zater dag werden twee 45-jarige leden gehuldigd, Maja Jobse en Mathilde Schals. Lid Annie Wagenaar (40) werd voor de huldiging met de taxi uit het ziekenhuis in Goes naar de Karolingische Burcht gereden, met haar kritisch zieke been. Volgend jaar wordt de laatste edi tie voor hem, zei De Visser. Opvol gers zijn er niet. De Visser ziet het ook bij bevriende verenigingen in het buitenland, in Noorwegen en Italië. ,,Het loopt op zijn laatste be nen. Alleen de Belgen niet, met hun boezeroenenclub. Die hebben 17-, 18-jarigen." Als hij en zijn vrouw ermee stoppen, is het gedaan, vreest De Visser. Gisteren bood het festival nog een concert van Vlijt en Volharding in de feesttent op de Burcht. De fanfare, het jeugdorkest, de samen- speelgroep, het slagwerkensemble, harmonie en brassband en meer ensembles uit de Souburgse mu ziekvereniging presenteerden zich van 13.30 tot 17.30 uur. maandag 16 september 2019 WA 'Elke familie in Biggekerke had met bombardement te maken' Claudia Sondervan Middelburg Jaap Verstraate en Jos van Keulen bij de expositie die zij samenstelden in Biggekerke. foto ruben oreel Fiere Westfriezen uit Noord-Hol land, pronte Zeeuwen en vrolijke Vlamingen uit Belgisch Limburg verlevendigden zaterdag de Ka- rolingenmarkt in Oost-Souburg in hun klederdracht. Het Folklo- refestival, met wedstrijd voor de ringrijders, liet het dorp behoor lijk vol lopen met bezoekers. Oost-Souburg Medioburgum-Walacra met rechts Dingeman de Visser. Medio- burgum-Walacra oefent dinsdagavonden in de kantine van korfbal vereniging Fortis vanaf 20.00 uur. Bezoek is welkom. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19