Wat heb je als je lijdt aan endometriose? Menstruatiepijn kan heviger zijn door ontstekingen rondom de baarmoeder. Heidi Lobato (58) zocht uit waarom we weinig horen van de aandoening endometriose en schreef er een boek over. 'Er bestaat al een endometriosepoli. Daarvan zouden er meer moeten komen' om gewoon door te kunnen gaan. Dat gold ook voor mij. Ik was festivaldi recteur en had helemaal geen tijd om ziek te zijn. Maar als je dubbelklapt van de buikpijn is dat echt niet nor maal.'' „Tijdens mijn onderzoek ontdekte ik dat endometriose weleens te maken zou kunnen hebben met de manier waarop onze maatschappij is inge richt. Als vrouw delven we nog vaak het onderspit, omdat we fysiek net zo worden behandeld als mannen. Maar een mannenlichaam is geen vrou- DE KLACHTEN BIJ ENDOMETRIOSE wenlichaam! De baarmoeder is een ingenieus iets, met een eigen energie. In plaats van dit unieke orgaan dat onmisbaar is voor het voortbestaan van de mensheid te koesteren en serieus te nemen, worden vrouwen met hevige men struatiepijnen 'hysterisch' ge noemd, en met een kluitje in het riet gestuurd. Met mijn boek wil ik vrouwen bewuster maken van hun vrouwe lijke aspecten. Luister naar je lijfin plaats van naar de maatschappij.'' „Endometriose is een ontsteking van het baarmoederslijmvlies dat buiten de baarmoeder in de buikholte is terechtgekomen, waar het woekert en verklevingen veroorzaakt. Dat geeft veel pijn. Het is ongeneeslijk, je komt er nooit helemaal vanaf. Ik ben talloze malen onder het mes geweest; uiteindelijk zijn mijn baarmoeder, eileiders, baarmoederhals en -mond, een stuk darm en mijn blindedarm weggehaald. Er zijn verschillende theorieën die het ontstaan proberen te verklaren. De 'retrograde' menstruatie bijvoor beeld. Dan komt weefsel uit de baar moeder via de eileiders op de orga nen of diep onder in de buik terecht, in plaats van afgevoerd te worden via de menstruatie. Baarmoederweefsel kan ook via bloed en lymfeklieren door het lichaam verspreid raken. Een derde theorie is de invloed van stamcellen, waaruit op andere plaat sen in het lichaam endometriose kan ontstaan.'' ,,Op menstruatiepijn rust nog steeds een enorm taboe. Er wordt nauwe lijks over gesproken, ook niet door vrouwen zelf. Ik dacht dat ik de enige was en een zeldzame aandoening had. Zelfs van vriendinnen wist ik niet dat ze er ook last van hadden, dat vertelden ze pas toen ik met mijn boek bezig was. Bovendien zeggen artsen - vaak mannen - al snel: een beetje buikpijn hoort erbij. Hoe weet je dan als vrouw wanneer het niet meer nor maal is? Je wilt geen aansteller zijn, dus je neemt zwaardere pijnstillers ,,Zeker, hoe eerder je erbij bent, hoe beter endometriose te beheer sen is. Genezen is (nog) niet mo gelijk, maar als je op tijd begint met hormoonbehandelingen is de aandoening vaak goed hanteer baar. Maar dan moet je niet zo lang doorlopen met de klachten dat het baarmoederslijmvlies door je hele buikholte zit en verkleefd is met je organen. Vraag bij pijn altijd om een doorverwijzing van je huisarts. In middels weten gynaecologen en dometriose wel te herkennen. In ziekenhuis HMC Bronovo in Den Haag is al een speciale endome triosepoli, daar zouden er nog veel meer van moeten komen.'' „Endometriose voorkomen is lastig, vaak speelt een erfelijke component mee. Achteraf denk ik dat mijn moeder het ook had, maar over die dingen spraken we niet. Behalve op tijd aan de bel trekken, is het belangrijk dat je lief bent voor jezelf. Je hóéft niet door te gaan als je dubbelklapt van de buikpijn. Je kunt er niets aan doen. Vervloek je baarmoeder niet, en neem de klachten serieus. Negeer je die signalen of ga je de strijd er mee aan, dan kom je in een vici euze cirkel van steeds ergere pijn terecht. En acupunctuur en massa ges kunnen helpen om de scherpe randjes van de pijn af te halen.'' GO ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2019 ILLUSTRATIE HELEN VAN VLIET In uw boek legt u een verband tussen endometrioseklachten en de ontkenning van vrouwelijk be wustzijn. Wat bedoelt u daarmee? Een kwart tot de helft van de vrouwen die moeite hebben om zwanger te worden, blijkt last te hebben van endometriose. Bij deze aandoening komt er weefsel, dat sterk lijkt op baarmoe derslijmvlies, voor in de buikholte, blaas of darmen. Het kan zelfs door de darm heen groeien, waardoor die zijn soepelheid verliest. Endometriose kan extreme menstru- atiekrampen geven, met hevige en lang durige bloedingen. Gemiddeld duurt het tien jaar voor de diagnose wordt gesteld. Veel vrouwen met endometriose voelen zich op den duur chronisch moe. 'Dubbelklappen van de pijn is abnormaal' DOMINIQUE PRINS Uw boek Hysterikos over endome triose als onbegrepen buikpijn is verschenen. Wat is het? Het duurt vaak een hele tijd voor dat vrouwen de juiste diagnose krijgen. Hoe komt dat? Is dat de belangrijkste tip, de klachten serieus nemen? Wat kunnen vrouwen zelf nog meer doen? Hysterikos, de verstikking van de baarmoeder is verschenen bij Uitgeverij AnkhHermes (€22,50)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79