Landbouwsector zwaar onder druk in stikstofdiscussie De veestapel kan wel gehalveerd, opperde D66 deze week. Hoe kan het, dat de veehouders zo in de gevarenzone zijn gekomen? Hoeveel ruimte willen we nog houden voor de boer? k 18 W eze week zal ver moedelijk de eerste ooit zijn geweest dat de naam van Tjeerd de Groot meer dere malen viel in de behandelkamer van psycho logen. De Groot bracht de afgelo pen jaren door als niet al te opval lend Tweede Kamerlid voor D66. Maar begin deze week was hij het die in deze krant een joekel van een knuppel in het hoenderhok gooide. Om Nederland van het acute stikstofprobleem af te hel pen, zou de veestapel - in het bij zonder het aantal varkens en kip pen - gehalveerd moeten worden. Zo kan Nederland weer vooruit, stelde De Groot. ,,Zo'n uitspraak raakt boeren diep'', merkte Maria van Genugten in haar praktijk, die speciaal ge richt is op psychische hulpverle ning aan boeren. ,,Ze denken: 'waar doen we het allemaal voor. Weten mensen wel dat wij voor hun voedsel verantwoordelijk zijn?'" Nu zijn dit uitspraken die boe ren ook wel durven te doen als ze niet op de sofa zitten - de media stonden er bol van. Maar dSt ze steeds vaker bij de psycholoog zit ten, is een teken aan de wand. Van Genugten ziet in Noord-Brabant zowel het aantal boeren dat hulp zoekt als de zwaarte van hun klachten toenemen. Naast getob met eenzaamheid, financiën, bedrijfsbeëindiging of huwelijksproblemen overheerst bij boeren vaak één gevoel, zegt de psycholoog. Dat hun status weg is, dat ze niet meer gezien en gewaar deerd worden. ,,Ze voelen zich met de nek aangekeken.'' Het voorstel van D66 is wat dat betreft een nieuw markerings punt. Wat zegt het dat een seri euze regeringspartij het aandurft om in de zoektocht naar oplossin gen voor het stikstofdilemma de veehouders zo hard af te vallen? Raad van State Om te beginnen zegt het dat de politiek enorm met de uitspraak van de Raad van State in zijn maag zit. De hoogste rechter in ons land bepaalde eind mei dat de Neder landse aanpak om stikstof in be schermde natuurgebieden terug te dringen niet deugt. Economische projecten toestaan met de onze kere belofte dat de milieuschade later wel wordt gecompenseerd, mag niet. De uitspraak zet het land op slot: wegen kunnen niet wor den aangelegd, woningbouwpro jecten moeten worden afgeblazen, veehouderijen kunnen niet uit breiden. Het debacle maakt glashelder dat het Nederland de afgelopen ja ren alleen met kunstgrepen lukte om binnen de Europese stikstof normen te blijven. En dat het kei- hard knokken is om de beschik bare stikstofruimte, voortaan nog meer dan voorheen. Van de uit Nederland afkomstige stikstof (40 procent daalt neer vanuit het bui tenland) is ruim tweederde af komstig van boeren, met name veehouders. En dus zit die sector in de weg nu serieuze economi sche schade - nog meer files? nog meer woningnood? - dreigt. Zo wordt de ruimte die er is voor veeboeren in Nederland bij de volgende Tweede Kamerverkie zingen misschien wel een concrete keuze in het stemhokje. D66 maakt de geesten alvast rijp. Kie zer, wat wil je: een nieuwbouw woning voor je zoon? Of uitbrei ding van de varkenshouder in de polder, die een stal extra nodig heeft om te overleven? De stikstofuitstoot van Neder lands vee is de laatste vijftien jaar vrij stabiel, en ligt enkele tiental len procenten lager dan begin ja ren 90. Ook het aantal varkens, kippen en koeien dat gehouden wordt, blijft al jaren ongeveer het zelfde. Maar het Nederland waarin dat gebeurt, verandert wel. Elke 25 jaar halveert het aantal land- en tuin bouwbedrijven, tot zo'n 50.000 nu. Bedrijven zijn dus groter, en nemen een andere plaats in in de dorpen en de polders. Verder weg, anoniemer. Een melkveehouder in de bebouwde kom, vroeger was het normaal. Je hoorde de koeien loeien, tractormotoren brullen. En nu? Tractors zijn in stads- of dorpskernen zeldzaam geworden. Vroeger paste het in het straat beeld, nu leiden ze tot opstoppin gen, gemor over modder op de weg. Wie boert in de buurt van bewoning, heeft twee zekerheden: omwonenden kijken met argus ogen toe, en de gemeente en/of een projectontwikkelaar zal op een dag aankloppen met de vraag of er over verkoop te praten valt. Voor boeren is het lastig een vuist te maken, ziet psycholoog Van Genugten, zelf boerendoch ter. ,,Omdat ze simpelweg met steeds minder zijn. Één boer kan te maken krijgen met tientallen kritische bewoners, waar hij zich alleen tegen moet zien te verwe ren.'' Links en rechts levert de agrari sche sector grond in. Soms aan na tuur, vaak ook aan huizen en be drijven. Verstening, heet dat laat ste. Tussen 1980 en 2018 nam de ruimte voor boeren met ruim 250.000 hectare af, een gebied dat bijna zo groot is als de provincie ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2019 GO De boeren hebben het CHRIS VAN MERSBERGEN iiiii f- Ruimte voor de boer, of ruimte om te bou wen? Landbouw en verstedelijking zit ten elkaar steeds meer in de weg. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66