Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Als ze nu tegen me zeggen: 'dat kan niet', dan gaat er meteen iets vonken tussen mijn oren Het huis in Zierikzee waar Pieter van der Hulle (73) opgroeide, was misschien niet groot. Maar wel erg fijn. En het had ook nog eens een prachtig uitzicht. wederopbouw na de Ramp. ,,In die kampen werd vertier aangebo den, maar ook bezinning. Kerken boden er gespreksmogelijkheden aan. En ook mijn vader werd door het Humanistisch Verbond ge vraagd of hij gespreksleider wilde worden, voor niet-godsdienstige mensen. Dat is hij naast zijn zie- kenfondswerk gaan doen en daar bleek hij erg goed in." Zo goed zelfs dat hij in 1964 tot landelijk geestelijk raadsman voor het Hu manistisch Verbond werd be noemd. Tot die tijd genoot Pieter van zijn jeugd. In zijn buurtje was volop ruimte om te voetballen, fikkie te stoken of over slootjes te piesen. ,,Dat soort volstrekte non sens, maar het zorgde wel voor een gevoel van vrijheid. Er zit maar één grote gevoeligheid bij mij en die blijf ik altijd meedra gen. In die tijd waren de klassen verschillen nog wezenlijk aanwe zig op het eiland. Dat was een soort niet uitgesproken element van de samenleving." Of het nou ging om een school advies of om de samenstelling van een sportteam: sociale afkomst speelde altijd een rol. ,,Dat heeft me wel een soort prikkel gegeven. Als ze nu tegen me zeggen: 'dat kan niet', dan gaat er meteen iets vonken tussen mijn oren." Een rechtstreekse erfenis van zijn va der, die altijd knokte voor groei en gelijkheid. ,,Er was maar één ding belangrijk voor mijn ouders: dat was de ontwikkeling van hun kinderen naar hun eigen moge lijkheden. Daar werd alles voor opzijgezet. Ik ben op dat punt heel erg verwend geweest in mijn jeugd." NCRV Stedenspel Muziek kleurde zijn leven. Op de hbs richtte Pieter, die piano speelde, Seatown Five op. Pop, blues en dixieland spelend trok het vijftal over het eiland, met als hoogtepunt een optreden tijdens het NCRV Stedenspel. ,,Dan speel je beter dan je ooit gekund hebt." Toen pa Kees landelijk raadsman werd, verhuisde de familie naar het Gooi. Om pas jaren later weer naar Schouwen-Duiveland terug te keren. Die plek waar Pieter een 'leuke, vrije en onbezorgde jeugd' heeft gehad. ,,Ik heb waanzinnig goede herinneringen aan mijn ouders. Het was een heel warm gezin. En ik heb een giga bewon dering voor hoe zij zich ontwik keld hebben en met veranderin gen zijn omgegaan." Dat leidde, in combinatie met zijn vrije geest, ook wel tot bot singen met zijn schoonouders. De Watersnoodramp, toen heel het spulletje van de familie weg spoelde, zorgde voor verandering. ,,Toen we terugkwamen na de evacuatie heeft mijn vader dat als de weerlicht gebruikt om in Zie- rikzee te gaan wonen." Daar kon den ze in de Steiltjesstraat terecht waar, na negen maanden te zijn opgevangen in een Goes gezin, het hebben van een eigen voor deur al genieten was. Verdere voorzieningen ontbraken. Slapen werd, bij gebrek aan slaapkamers, met z'n allen op zolder gedaan. Dat veranderde toen er een huisje vrij kwam in de PD de Vos- straat. ,,Voor ons was dat huis groot. Daar kreeg ik een eigen ka mertje. Een territorium waar je je als kind in terug kunt trekken. We waren daar ontzettend gelukkig." Pieter maakte tekening na teke ning van de Dikke Toren, waar hij vanuit zijn kamer recht op uit keek. Dat tekenen was een voor bode van zijn latere werk als bouwkundige en architect. Maar zijn fascinatie werd vooral ook in gegeven door zijn liefde voor his torie. ,,Die Dikke Toren vond ik zo imposant en majestueus. Aan die toren zit een hele geschiedenis vast. Daar kon ik bij wegdromen." Toen de oude Zierik- zeese stadswijk Plan Buijse de gloedje- nieuwe wijk Buzee werd, ging het ou derlijk huis van Pie- ter van der Hulle aan de PD de Vosstraat 1 tegen de vlakte. Een huisje van niets, maar voor het ge zin Van der Hulle was de woning die in 1954 betrokken werd rijk dom. ,,Het was voor ons een villa. We hadden daar ruimte en pri vacy. Dat gaf een soort vrijheid. We hadden er zelfs een douche." Eentje waar je sprintjes onder moest trekken om een beetje wa ter op te vangen, maar toch. In de maanden daarvoor, toen de Van der Hulle's tijdelijk in een huis aan de Steiltjesstraat woonden, hadden ze die luxe niet. Daar werd gespetterd in een grote teil. En eens per week trokken pa en ma met hun kinderen Pieter en Jannie naar het badhuis aan 't Vrije om te douchen. Pieter werd op 25 augustus 1946 (,,Ik ben een plezierproduct van de bevrijding") geboren als eerste kind van Kees van der Hulle en Corrie Boogerd. Het jonge gezin woonde die eerste jaren in een ar beidershuisje op het erf van opa en oma Boogerd in Ouwerkerk. Ma werkte mee op de boerderij; een klein gemengd bedrijf met wat koeien en her en der plukjes land. Pa, afkomstig uit een groot Oosterlands gezin, was zieken fondsbode. Hij haalde huis-aan- huis de ziekenfondsbonnetjes op die mensen in hun loonzakje kre gen. ,,Hij was slecht in bonnetjes verzamelen, maar hij was heel goed in contacten met mensen. Mijn vader was toegankelijk en erg sociaal bewogen." Arbeiderskampen Zijn vader, die als jochie nauwe lijks scholing had gehad, zette zich met hart en ziel in voor de sa menleving. In Ouwerkerk had hij voor de PvdA in de gemeenteraad gezeten. In Zierikzee werd hij be stuurder van de bestuurdersbond, de latere FNV. Hij bezocht de ar beiderskampen in de buurt, waar doordeweeks de dijk- en rijswer- kers verbleven die hielpen bij de GO ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2019 Dat kleine huisje voelde als een villa ESMESOESMAN Pieter van der Hulle op de plek waar zijn ouderlijk huis heeft ge staan, met uitzicht op de Dikke Toren. De afgelopen paar jaar zijn alle huizen in Plan Buijse gesloopt. De volledig vernieuwde wijk is omgedoopt tot Buzee. foto dirk-jan gjeltema Pieter met zijn zusje Jannie. reproductie dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57