Leren door bewegen, flexibele vakanties 3 Vier basisscholen in een krimpgebied zijn nu één spraakmakende nieuwe school voor kinderen van nul tot twaalf jaar. De Kustschool in Cadzand heeft een manier van lesgeven die nieuw is in Zeeland en wil daarnaast flexibele schoolvakanties aanbieden. ,,We hebben risico's omgezet in een kans." en les geschiedenis, aardrijkskunde of re kenen: op veel basis scholen is dat nog de I normaalste gang van zaken. De Kustschool in Cadzand is daar in Zeeland een uitzonde ring op. De traditionele manier van lesgeven in afgebakende vak ken bestaat daar simpelweg niet meer. Bij een bezoek aan de school valt meteen op dat in een klas niet iedereen hetzelfde doet. Wel zijn leerlingen geconcentreerd bezig. Kinderen werken alleen aan een opdracht, ze zijn bezig in groepjes of ze krijgen hulp van de juf. Groep drie en vier zijn bezig met rekenen, maar dan op het school plein. Met krijt tekent een groepje een getallenlijn op de stoep. In hoepels liggen kaarten met getal lenreeksen erop: 0 tot 20, 20 tot 40 en zo verder. De juf geeft kort uit leg. Ze heeft een grote bak met tennisballen waar ook getallen op staan. Die moeten in de juiste hoepels worden gelegd. De ballen rollen even later over het plein en de leerlingen rennen er achteraan. ,,Dat is bewegend leren", zegt di recteur Barbara Beulens. Op die manier blijft informatie beter hangen, legt ze uit. En het is nog leuker ook. Thematisch onderwijs De Kustschool van scholenkoepel Escalda is bijzonder, om meerdere redenen. De scholen van de West- Zeeuws-Vlaamse dorpen Retran- chement, Cadzand, Zuidzande en Nieuwvliet vormen één nieuwe fusieschool. Daar volgen kinderen van nul tot twaalf jaar een voor Zeeland nieuwe vorm van onder wijs. Dat onderwijs heet Interna tional Primary Curriculum, ofte wel IPC. Er wordt zelfstandig ge werkt rond thema's waar alle vak ken in verweven zijn. Als het GO ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2019 Doe-opdrachten en leren door bewegen zijn onderdeel van het onderwijs op De Kustschool in Cadzand. foto camile schelstraete Kijk op de site bij /video De Kustschool in Cadzand Kustschool doet het anders SOPHIE STOCKMAN LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51