20 WIELRENNEN RONDE VAN SPANJE Marcelino geeft uitleg Ziekenboeg vol bij United Promotie voor Nils Eekhout 165,2 km in 3.43.34 Nog één bergrit en de slotetappe naar Madrid moet hij doorkomen, maar alles wijst erop dat Primoz Roglic (29) de Vuelta gaat winnen. Dat is niet geheel onverwacht, althans voor de Sloveen zelf. Movistar even vol in de aanval Compleet in lijn met de voor gaande achttien etappes ontaardde ook de rit van Avila naar Toledo in chaos. De massale valpartij, met daarbij rodetruidrager Primoz Ro- glic en nagenoeg de complete ploeg van Jumbo-Visma, was de zoveelste onverwachte plotwen ding in deze Vuelta. Alejandro Val- verde en zijn Movistar-gezelschap probeerden te profiteren van het onheil, maar uiteindelijk kwam Roglic in Toledo gewoon met zijn rivalen over de streep en kreeg daarna de felicitaties van niemand minder dan Federico Bahamontes. Ook zijn zoveelste krachtproef heeft Roglic met glans doorstaan. Er resteren nog een loodzware bergetappe en een rit voor de sprinters naar Madrid. Maar komt de kopman van Jumbo-Visma die ongeschonden door, dan schrijft hij geschiedenis als eerste Slo veense winnaar van een grote ronde. Tegelijkertijd onderstreept Roglic daarmee de nieuwe status van zijn ploeg in het peloton. De opkomst van het team (46 zeges dit jaar) en die van Roglic lo pen synchroon en dat terwijl tot vier jaar geleden niemand van hem had gehoord. Na rampjaar 2015, met slechts 6 overwinnin gen, dient Roglic - in 2007 wereld kampioen schansspringen bij de junioren met het Sloveense team - zich aan. Tegelijk met een andere groeibriljant trouwens: Dylan Groenewegen. Nood breekt wet. Zo moet het binnenhalen van Roglic, die ooit zijn motor verkocht om een race fiets te kopen, worden uitgelegd ,,Want wat moet je nou met een voormalige schansspringer uit Slo venië? Maar wij hadden geen geld voor spectaculaire aankopen'', zegt ploegleider Frans Maassen. Het is dankzij Maassen dat Ro glic bij Jumbo rijdt. ,,Tot 2003 deed ik de junioren voor de Rabobank- ploeg en zo ken ik de Sloveense ju nioren bondscoach Bogdan Fink goed'', legt de ploegleider uit. ,,Fink is ook koersdirecteur van de Ronde van Slovenië en betrokken bij de ploeg Adria Mobil, waar Ro- glic reed. In het voorjaar van 2015 belde Fink en zei: ik heb hier een bijzonder geval met een supermo tor erin. Maassen schoof de tip terzijde, maar hield wel de uitslagen van Roglic in de gaten. En die mochten er zijn, al spreken eindwinst in de Ronde van Azerbeidzjan en de Ronde van Slovenië bij het grote publiek niet direct tot de verbeel ding. Op onderzoek Maar toen eind 2015 bleek dat Jumbo voor 2016 simpelweg ren ners tekortkwam, bracht Maassen Roglic onder de aandacht bij spor tief directeur Merijn Zeeman. Die ging op onderzoek uit en belde uit eindelijk zelf met de Sloveen. Zee man: ,,Hij was op vakantie in Grie kenland en lag op het strand.'' Roglic' volgende bestemming was Amsterdam. Direct na aan komst op Schiphol werd hij on derworpen aan een inspannings test. Zeeman: ,,Primoz vertelde weer over zijn vakantie. Om zich zelf in te dekken, dacht ik. Maar hij was inderdaad goed gebruind. Zijn complete bovenlijf en niet alleen de armen vanaf de mouwtjes.'' Al sinds de periode van Rabo bank werden deze testen gedaan en zo konden de uitslagen van Ro- glic naast die van renners als Bauke Mollema, Robert Gesink, Laurens ten Dam en Lars Boom worden gelegd. Zeeman: ,,Ik weet niet meer of Roglic nou eerste, tweede, derde of vierde was, maar hij stond hoog in de lijst aller tij den. We wisten gelijk: we gaan er voor.'' Nog diezelfde dag werd hem een contract aangeboden. Gesink, die deze Vuelta volledig in dienst rijdt van Roglic, herin nert zich het eerste trainingskamp in december 2015 in Spanje. ,,Zes keer zes minuten en de laatste keer volle bak. Elke keer kwam Primoz later boven. Tot de laatste keer. Toen zat hij tot halverwege in mijn wiel en sprintte hij ervantus- sen.'' Een klein halfjaar later, in de UITSLAG VAL ROGLIC zaterdag 14 september 2019 VOETBAL Trainer Marce lino denkt dat eigenaar Peter Lim van Valencia hem heeft ontslagen van wege de winst van de Copa del Rey. Volgens Marcelino wilde de clublei ding dat hij zich met zijn ploeg zou richten op kwali ficatie voor de Champions League en niet op het win nen van de Spaanse beker. „Tijdens het seizoen kre gen we berichten 'van boven' en van anderen dat we ons maar beter konden laten uitschakelen in de Copa'', zei Marcelino giste ren. VOETBAL Manchester Uni ted (foto) kan vandaag in de thuiswedstrijd tegen Leicester City niet beschik ken over Paul Pogba (foto). De Fransman liep voor de interlandperiode een enkel blessure op en is nog niet hersteld. Ook Anthony Martial en Luke Shaw zijn geblesseerd. ,,De behan delkamer is erg druk ge weest de afgelopen tijd en blijft dat. Ik weet eigenlijk niet wie er wel beschikbaar zijn'', zei United-trainer Ole Gunnar Solskjaer, die van daag ook Diogo Dalot en verdediger Eric Bailly moet missen. WIELRENNEN Team Sun web heeft de Nederlandse renner Nils Eekhoff (21) overgeheveld van het oplei dingsprogramma naar de WorldTourploeg. Ook de Duitser Martin Salmon en Felix Gall uit Oostenrijk kregen promotie. ,,Dit is een geweldige omgeving om me door te ontwikkelen en mijn volgende doelen te halen'', zei Eekhoff, die nog tot 2021 vastligt. ,,Ik heb Parijs-Roubaix al gewon nen bij de beloften en het is mijn droom om datzelfde te doen bij de professio nals''. Eekhoff maakte drie jaar deel uit van de oplei- dingsploeg van Sunweb, waar Tom Dumoulin de ploeg verlaat voor Jumbo- Visma. Joker Roglic blijkt Daan Hakkenberg Toledo RONDEVAN SPANJE Etappe 19: Avila - T oledo 1. Rémi Cavagna (Fra/Dec) 2. Sam Bennett (Ier/Bor) +0.05 3. Zdenek Stybar (Tsj/Dec) z.t. 10. Primoz Roglic (Slv/Jum) z.t. 12. Wilco Kelderman (Ned/Sun) z.t. Algemeen klassement 1. Primoz Roglic (Slv/Jum) 75.00.36 2. Alejandro Valverde (Spa/Mov) +2.50 3. Nairo Quintana (Col/Mov) +3.31 7. Wilco Kelderman (Ned/Sun) +9.46 TOLEDO De aanval van Mo vistar, de ploeg van de Spaanse nummer 2 Alejan dro Valverde, na de val van Roglic liep uiteindelijk op niets uit. Al had de Sloveense klassementsleider wel even een minuut achterstand. De druk van andere teams om de aanval op te geven was groot. Het werd niet sportief gevon den dat werd geprofiteerd van pech van de grootste favoriet voor de eindzege. Roglic in een vorig sportleven, als schansspringer. (teceuniiicli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20