II Lamb Weston verhuist Brandend afval expres gedumpt 7 NATUURLES WEEGHUISJE 'I-ieeuw!' Thomas Moerland uit groep 5 van de Ds. J. Bogermanschool in Oosterland slaakt een kreet in het Weeghuisje bij Flaauwershaven aan de Oosterschelde. In een vitrine ligt het eikapsel van een stekelrog. optiek de |onge DITA In de Oosterscheldeweek van Nationaal Park Oosterschelde mochten de kinderen van groep 5 en 6 van de Boger manschool een kijkje nemen in het voormalige Weeghuisje aan de dijk bij De Heerenkeet. Ze kre gen informatie over het haventje, de dijk en de Oosterschelde. Aan de hand van zeven opdrachten leerden kinderen van alles over de omgeving. Het centrum voor natuur- en milieueducatie (NME) Schouwen- Duiveland organiseerde de afgelo pen drie dagen nog meer leuke, educatieve activiteiten voor scho len. In totaal gingen ruim 180 leer lingen van 9 basisschoolklassen van het eiland op ontdekkings tocht langs de Oosterschelde tij dens de Oosterscheldeweek. Zwaluw Thomas vormt vrijdagochtend een groepje met Jan van der Have (8), Luca-Jan IJzelenberg (7) en Twan de Bruine (8). Nieuwsgierig betre den ze het Weeghuisje, waar een zwaluw een nestje heeft ge bouwd aan het plafond. De jon gens vinden het prima om zo in de frisse buitenlucht bezig te zijn, in plaats van in een klaslo kaal te zitten. ,,Leuk hoor", vindt Jan. Ze kennen de Oosterschelde al wel. Van het zwemmen en krab ben vangen. Kinderen op Schou- wen-Duiveland groeien op met water. De jongens hebben bijna allemaal de zwemdiploma's A, B én C. Alleen de iets jongere Luca- Jan nog geen C. ,,Wij gaan ook We gaan ook vaak bij de Punt zwemmen, maar een eikapsel zien we daar niet vaak bij De Punt zwemmen", ver telt Twan, wijzend op Luca-Jan, zijn neefje. Maar een eikapsel van een stekelrog zien ze daar niet vaak. De rog zet haar eikapsel - een 7 bij 5 centimeter groot zakje waarin het embryo zit - met hoorntjes vast aan schelpen, wier of steentjes. Dat doet de zeevis om wegdrijven te voorkomen. Als het leeg is, spoelt zo'n kapsel re gelmatig aan op het strand. De jongens kijken al weer ver der. Naar de kleine zeeappel, een zee-egel die voorkomt in de on- diepe gebieden van de Noordzee. ,,Het lijkt wel een soort kastanje", vinden de jongens. Ze bewonde ren de kleurrijke landschapskaar- ten aan de wanden van het Wee ghuisje en herkennen de Plompe Toren, verderop aan de Ooster- schelde. Jan zegt later boswachter te willen worden. Thomas gaat voor dierenarts, Twan voor vrachtwagenchauffeur en Luca- Jan voor architect. Hij kan goed tekenen. Wat hij vindt van het Weeghuisje aan de dijk? „Beetje aan de kleine kant." KRUININGEN Het kantoorperso neel van Lamb Weston/Meijer ver huist in januari van Kruiningen naar Breda. De internationale friet fabrikant trekt in het voormalige hoofdkantoor van Opel Nederland. Dat bevestigt woordvoerster Janet Verhoeven van het concern. Afgelopen januari werd al bekend dat de Amerikaans-Nederlandse producent van aardappelproducten zijn kantoorlocaties in Nederland gaat herindelen en dat het hoofd kantoor van Kruiningen naar Breda gaat. Na de herindeling blijven circa honderd mensen in Kruiningen werken, onder meer bij de klanten service. Wie heeft daar die troep gedumpt, vroegen passanten en omwonenden zich gisterochtend af. Op de hoek Stolpweg en Velddamseweg in de polder van Nieu- werkerk lag een hoop vuilnis. Het ging om een lading uit een vuilniswagen, die uit voorzorg voor een gro tere fik was leeg gegooid. Om de week op vrijdag worden in Nieuwerkerk de zwarte containers met restafval opgehaald. Dat liep deze dag iets anders. Het afval in de wagen vatte om nog onverklaarbare redenen vlam. Besloten werd om de lading 'leeg te draaien' om te voorkomen dat de vuilniswagen helemaal zou uitbranden. Dat gebeurde op het terrein van akkerbouwer Robbert van de Zande, die zag dat de brandweer er snel bij was. Er ontstond verder geen schade. De vuilniswagen kon zijn ronde na de brand gewoon vervolgen om de ove rige zwarte containers in het dorp en polder te legen. De troep in de polder is inmiddels opgeruimd door de afdeling Openbare Reinigingen van de gemeente. zaterdag 14 september 2019 Zeeappel? Het lijkt wel 'n kastanje! Gerrit van Loon Kerkwerve Thomas Moerland, Luca-Jan IJzelenberg, Twan de Bruine en Jan van der Have (vlnr) uit Oosterland bezoeken met hun klas het Weeg huisje in Kerkwerve. foto marieke mandemaker -Twan de Bruine Gerrit van Loon Nieuwerkerk Uit voorzorg dumpte de vuilniswagen het vuil nis in Nieuwerkerk. foto jolanda van de zande Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes Tel.: (0113) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138