'De woningmarkt was in het regeerakkoord thema; egt is het nu wel' komt niet vaak voor. Er is koffie, en iets te eten.'' ,,Dat is veel gezegd, maar we houden wel rekening met elkaar. We zijn twee vrou wen, dan krijg je toch een ander effect. We letten erop dat het geen gekke combinatie wordt. De zus van mijn vrouw en een goede vriendin helpen ons een beetje, die hebben daar een goed gevoel voor.'' Kajsa Ollongren groeide op in Oegstgeest, in wat ze zelf 'een heel normaal gezin' noemt. Muziek speelde een belangrijke rol; ze speelde piano, later saxofoon en nog weer later speelde ze in bandjes, 'zelfs in een bigband'. Nu niet meer, want weinig tijd. ,,Maar een instrument spelen verleer je niet, dus ik wil dat later weer oppakken.'' Vader Alexander, van Finse, adellijke afkomst, was hoogleraar informatica en astronomie aan de universiteit in Leiden en gemeenteraadslid namens Leefbaar Oegst- geest. Hij werd geboren in Nederlands- Indië en kwam na de oorlog naar Neder land. Ollongrens moeder, fysiotherapeute, kwam vanwege de liefde vanuit Zweden naar Nederland. De familie heeft in Zweden nog altijd een vakantiehuis. De afgelopen zomervakantie verliep voor Ollongren zoals zo'n beetje alle zomer vakanties in haar leven: met haar vrouw en zoons (19 en 16 jaar) trok ze naar dat vakan tiehuis. ,,Het is daar 's zomers een komen en gaan van familieleden, we zijn er in telkens wisselende samenstellingen. We zwemmen in de natuur, hakken hout. Er zijn altijd wel wat bomen in het bos omge waaid, die slepen we naar het schuurtje. We zagen en hakken nog ouderwets, met een handzaag en een bijl. Dan is het ook nog een lekkere work-out. Dat samen doen, is een van onze rituelen.'' ,,Ik vond dat ik een genuanceerde tweet verstuurde. Ik wilde iets doen, ook als minister. Want je moet je goed realiseren: alle mensen die een publiek ambt bekle den, hebben ook een privéleven. Ze hebben soms kinderen en die hebben recht op privacy. Hier kon je je afvragen of we ons dat realiseerden. Dat niet alles in je privé- leven vertaald kan worden naar je publieke functie. Dat punt wilde ik graag maken.'' U heeft een vergelijkbare functie, kinde ren van ongeveer dezelfde leeftijd, die in dezelfde stad opgroeien. Is dat een reden tegen uw zoons te zeggen: 'als jullie iets flikken, krijg ik daar last van?' ,,Ik heb toen ik wethouder was al met mijn kinderen gesproken over het werk dat ik doe. Ik heb gezegd: dat heeft voor jullie ook gevolgen. Niet zoals u het nu stelt, dat klinkt wat dreigend. Maar we hebben het bijvoorbeeld gehad over hoe ze omgaan met sociale media. Ze zijn ongewild kwetsbaar der door wie hun moeder is.'' ,,Ja, dat vonden ze goed. We hadden twee rugtassen aan de vlag bij ons huis hangen, ik was supertrots op ze en dan mag de wereld dat best weten. Normaal gesproken zijn we spaarzaam met foto's, maar als je beide kinderen tegelijk slagen voor hun eindexamen, dan is dat een mooi moment.'' Haar jongste zoon kiest voor een tussenjaar, de oudste gaat studeren. Op zo'n afstand van Amsterdam dat heen en weer reizen geen optie is; specifieker wordt zijn moeder niet. Hij zoekt nu een kamer, zoals duizen den andere studenten. ,,Ik ben erg geïnteresseerd in de problemen die mensen ervaren, dus ik nodig daar ook erg toe uit, om dat met mij te delen. Dat neem ik dan weer mee in mijn werk.'' ,,Heel veel mensen hebben ermee te maken, dus het is zeker een zorgpunt. Het is erg snel gegaan. Kijk naar het regeerakkoord, daar staat het nog niet als een groot thema in, maar dat is het inmiddels wel. Maar er is natuurlijk meer dan dat. Ik ben ook bezig met de veiligheid van Nederland, de demo cratie en ons parlementaire stelsel.'' ,,Neem vooral geen financiële risico's en doe onderzoek. Kijk bijvoorbeeld welke gemeenten bouwplannen hebben.'' ,,Ontzettend fijn, ja. Ik ben in Leiden gebo ren, in Oegstgeest opgegroeid en ik ben in Amsterdam gaan studeren. Vanaf het mo ment dat ik daar kwam, dacht ik: ik zou niet weten waarom ik hier ooit weg zou willen.'' ,,Heel fijn. Maar het is toch een dorp. Welis waar dicht tegen Leiden aan, dus ik kende een stad van die omvang. Voor mijn gevoel was Amsterdam echt een wereldstad. En dat is het nog steeds.'' Stemt u uw kleding die dag af op die van uw partner? U nam ook vakantie van een medium als Twitter, maar doorbrak die digitale stilte op het moment dat de affaire rond de zoon van de Amsterdamse burgemees ter Femke Halsema losbrak. Nadat De Telegraaf uitpakte met zijn aanhouding, twitterde u: 'Politici en bestuurders moeten altijd kritisch worden gevolgd door de pers, maar laten we daarbij wel de privésfeer van hun naasten en kinde ren respecteren en beschermen. Dat maakt de democratie uiteindelijk ster ker.' De kwestie stoorde u? Op Instagram staat een foto van uw kinderen die werd gemaakt na het halen van hun middelbareschooldiploma. Had u dat vooraf besproken? Ik stel me zo voor dat u op verjaardagen vaak wordt geconfronteerd met de crisis op de woningmarkt. Is de crisis op de woningmarkt het grootste pijnpunt op uw werkterrein? Wat zou u adviseren aan generatie genoten met volwassen kinderen die geen woonruimte kunnen vinden? U woont zelf naar tevredenheid in Amsterdam? Terug naar Oegstgeest. Hoe was het om daar op te groeien? 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 110