'Naar GOD reizen kan niet, althans niet per vliegtuig. Vliegen naar HEL (Helsinki) kan wel' 1 Antwoord: D 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het wel kan', die uitspraak was toch van Pippi Langkous? Maar in welk boek schreef Astrid Lindgren de bewuste zin? Wie alle Pippi-verhalen erop naleest, kan maar één conclusie trekken: die zin staat nergens. In het tweede boek (Pippi Langkous gaat aan boord) staat een passage die eraan doet denken. In het hoofdstuk 'Pippi gaat boodschappen doen' zegt ze dat ze een piano wil kopen. Dan zegt Tommy: 'Ja maar Pippi, je kunt toch niet piano spelen?' Waarop Pippi antwoordt: 'Hoe kan ik dat nou weten, als ik het nog nooit geprobeerd heb?' Het komt in de buurt, maar het telt niet. Op astridlindgren.com - bij de Frequently Asked Questions onder het kopje Popular misquotes - staat het klip en klaar: het citaat 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het wel kan' wordt vaak aan Pippi Langkous toegeschreven, maar het is nooit geschreven door Astrid Lindgren. 2 Antwoord: C Dat je vader een gedicht voor je schrijft is al een hele eer, dat het ook nog eens gaat om het langste gedicht ter wereld is ronduit uniek. Het overkwam Ari, dochter van de Rotterdamse dichter en nachtburgemeester Jules Deelder. De woorden die hij voor haar op papier zette, kregen een plek op de betegelde wand van de fietsersbuis van de Beneluxtunnel. De tunnel is 900 meter lang en het gedicht daarmee ook. Wie op stapt in Pernis leest bij het binnenrijden de woorden 'Lieve Ari, wees niet bang' en ein digt in Vlaardingen met 'De wereld draait rond en dat doettie nog lang.' Overigens tekende Joost van den Vondel al in 1620 voor het kortste gedicht ter wereld. Het luidt: 'U, nu!' Hij won er een gedichten wedstrijd mee. 3 Antwoord: A In de categorie 'dieren met bijzondere eigenschappen' verdient het Filipijns spookdier zeker een vermelding. Deze aap achtige beestjes komen maar op één plek voor; inderdaad, op de Filipijnen. Ze zijn ongeveer zo groot als een mensenhand, leven vooral 's nachts en zijn erg schuw. Bijzonder aan deze spookdiertjes is dat ze gigantische ogen hebben, wat ze het uiter lijk geeft van buitenaardse wezentjes. Elk oog meet ruim 1,5 centimeter en daarmee is dit het zoogdier met relatief gezien de grootste ogen. Als wij mensen verhou- dingsgewijs net zulke ogen zouden hebben, dan liepen we met twee grapefruits in ons hoofd. De ogen van het Filipijns spookdier zit ten overigens vast in de schedel, ze kunnen dus niet heen en weer bewegen. Dat is nogal onhandig, zeker in het dierenrijk, maar daar heeft de evolutie wat moois op gevonden: de nek van dit beestje kan 180 graden draaien. Zo kan het Filipijns spook dier toch over zijn schouder kijken als er een hongerige uil komt aangevlogen. 4 Antwoord: A Vaticaanstad is met een oppervlakte van 44 hectare het kleinste land ter wereld. Om een idee te geven: dat is een fractie kleiner dan het Amsterdamse Vondelpark, ongeveer de helft van de Efteling of zo'n 65 voetbalvelden. Voetbal lijkt wellicht een van de laatste zaken waar ze zich in dit dwergstaatje mee bezighouden, maar dat valt mee. Tijdens het pontificaat van Johan nes Paulus II (1978-2005) werd in Vaticaan stad een heus nationaal voetbalelftal opge richt. Dat de zittende paus tijdens zijn jonge jaren een verdienstelijk keeper was, zal er ongetwijfeld mee te maken hebben gehad. Het eerste potje vond in 1985 plaats, tegen een gezelschap Oostenrijkse journa listen, en leverde meteen een klinkende overwinning op: 3-0. De eerste internatio nale wedstrijd was in 1994 tegen de reser ves van San Marino (volgens de boeken 0-0, al zijn er bronnen die beweren dat het 1-1 werd) en de eerste echte- interland was in™ 2002 tegen Monaco (0-0), het op een na kleinste land ter wereld (202 hectare). 5 Antwoord: D Een bruinvis is niet bruin, en ook geen vis, maar verder valt er op de naam van dit dier weinig af te dingen. D e bruinvis, de wetenschappelijke naam is Phocoena pho- 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106