i 1 9 Zijn politieke systeem is echt heel erg slecht voor de verliezer Waarom mogen we niet trots zijn op onze taal en onze tradities? kijkt een beetje zuur. ,,Het is wat Or ban twintig jaar geleden al zei: we moeten één keer dik de verkiezingen winnen en dan kunnen we alles ver anderen. Het politieke systeem dat hij heeft gevormd, is goed voor de winnaar, maar echt heel erg slecht voor de verliezer.'' Voor de socialis ten, bijvoorbeeld. Maar eigenlijk ook voor bijna elke andere partij in Hon garije. Oppositie In Szeged zien we wat dat in de prak tijk betekent. Tijdens de gemeente raadsverkiezingen van volgende maand staat Fidesz tegenover een wanhopige coalitie van vijf partijen, waaronder (en nu komt het) de linkse socialisten en de extreem- rechtsen van Jobbik. Die zijn wel enigszins opgeschoven naar het mid den, omdat de achterban massaal is overgestapt naar Fidesz, maar toch. De oppositie weet het ook niet meer. Bij de gelovigen zit de sfeer er dus goed in, al jaren. En in weerwil van wat tegenstanders en critici beweren (,,Die mensen durven niet te praten, ze zijn bang om hun baan, hun sala ris, hun pensioen"), niemand ver schuilt zich vanwege zijn stem op Fi- desz. Katalin en Pal Hanko al helemaal niet. Ze zijn hoogopgeleid (advocate en architect), opgegroeid in het com munistische Hongarije en daarna een decennium heen en weer geslingerd in de wildwaterbaan van de post communistische maatschappij. En let op, want dat verleden is bijzonder van belang. Thuis op de bank, in een rustige wijk van Szeged, vertellen ze gepassioneerd over hun liefde voor Viktor OrbSn en voor Hongarije, want dat gaat voor hen hand in hand. ,,Ortón heeft ons een totaal ander perspectief gegeven", zegt Pal. ,,Toen hij in 1998 voor het eerst premier werd, veranderde hij alles. Ineens was het gezin belangrijk. Ineens was er steun voor kleine ondernemingen. Voor die tijd waren er alleen maar belastingen, belastingen, belastingen, en we zagen er niks voor terug.'' Zijn vrouw: ,,Nu is er kinderbijslag en hoeven ouders met drie of meer kinderen geen persoonlijke belasting meer te betalen. Als je veel kinderen hebt, krijg je subsidie voor een grote gezinsauto. Toen onze zoon en doch ters klein waren, konden we niet eens luiers kopen!'' Stabiel leven Orban heeft niet alleen de economie weer op gang gebracht, zeggen ze, maar ook de mensen geleerd zich te gedragen. Katalin: ,,Onder de com munisten hoefde je niks te doen, het systeem zorgde wel voor je. Nu moe ten we hard werken voor ons geld, maar kunnen we ook goed leven. Dat is een fundamentele verandering. Ons leven is nu stabiel. Dat is ons al les waard.'' Ze weten dat Orban zijn carrière begon als een liberaal, maar nu vooral de trom roert over Hongaarse nor men en waarden, het gevaar van mi gratie en het gevaar in Brussel. Het deert ze niet, ze denken er precies hetzelfde over. „Waarom mogen we niet trots zijn op onze taal en onze tradities? Onze godsdienst? Wij staan pal voor ons land en onze geschiede nis. Waarom is dat zo slecht? Dat zouden andere landen ook eens moe ten doen.'' Migranten? Liever niet. Het hek dat de regering in 2015 liet optrekken, staat er nog steeds, niet zo ver van hun huis. Je kunt er op de fiets naar toe, mocht je dat willen. ,,Het be- schermt ons tegen deze mensen, die onze wetten en godsdienst niet res pecteren. De verschillen zijn te groot. Ze komen uit een andere cultuur.'' Het is een echo van de argumenten die Orban destijds op veel kritiek kwamen te staan. Ook hier horen we dat 'vluchtelingen', het woord wordt in Hongarije vaak tussen aanhalings tekens uitgesproken, niet willen wer ken of crimineel zijn. ,,Ik snap niet waarom die mensen naar hier ko men'', zegt Pal, ,,in plaats van thuis de boel op te lossen of op te bouwen. Wij willen ze best helpen, maar niet hier. Daar.'' Ze willen geen kwaad woord horen over Orban. Hoe kan hier geen vrij heid van meningsuiting zijn als ie dereen mag zeggen wat hij wil, zélfs dat scheldende meisje in Boedapest dat de premier vergeleek met Hitler? Hoezo is de rechtspraak niet onaf hankelijk als de regering zelf ook za ken verliest? ,,Weet je", zegt Pal, ,,de minder heid is altijd luider dan de meerder heid.'' Volgende maand gaan ze dus weer stemmen. Misschien krijgt Szeged een Fidesz-burgemeester, misschien ook niet. Maar wie naar de gezichten heeft gekeken van Pal en Katalin Hanko en Karoly Tóth weet wel wat de verwachtingen zijn. vrijdag 13 september 2019 GO —Karoly Tóth, raadslid voor de MSZP De Hongaarse pre mier Viktor Orban spreekt zijn aanhan gers toe tijdens een verkiezingsbijeen komst. FOTO EPA Katalin en Pal Hanko met hun zoon. Ze zijn groot aanhan ger van premier Orban. Onder: Hekken aan de Hongaarse grens moeten asielzoekers afschrikken. foto getty images —Katalin en Pal Hanko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9