De VS, Canada en... Nederland. Waarom Disney+ bij ons begint Stint toch de weg nog niet op 8 NIEUWS REPORTAGE VERKIEZINGEN Het was opmerkelijk nieuws, afge lopen 19 augustus. Niet zozeer de komst van Disney's eigen strea- mingdienst zelf- dat was al lang en breed bekend - maar wel wat daarna kwam: ,,Disney+ zal starten in Canada en Nederland, samen met de VS, op 12 november.'' Een week later volgen Australië en Nieuw Zeeland. Op het oog logi sche Engelstalige startlanden als Groot-Brittannië en Ierland moe ten wachten. Waarom Nederland wel en de anderen niet? Sanne de Bruyckere, expert bij onderzoeksbureau Tele- compaper, heeft wel een vermoe den: ,,De internetsnelheden liggen hoog hier, Nederlanders zijn ge wend te streamen, bezitten veel de vices en spreken uitstekend Engels. Niet voor niets wordt Nederland vaker gebruikt als testland.'' De Ne derlandse 4G-netten van KPN, T- Mobile en Vodafone behoren ook tot de beste en snelste op de wereld. Gratis Sinds gisteren kunnen Nederlan ders Disney+ twee maanden gratis uitproberen en meteen een abon nement nemen. De Bruyckere vindt de proef lo gisch. „Nederland telt 17 miljoen mensen en 7,5 miljoen huishou dens. Je weet hoeveel mensen je maximaal tegelijk op je platform kunt krijgen. In de VS of Canada zijn dat er een stuk meer. Disney kan zo op een relatiefveilige manier eventuele fouten eruit halen.'' Disney bevestigt de woorden van De Bruyckere en wijst op de goede digitale infrastructuur. ,,Mensen zijn gewend te streamen en vinden het leuk'', zegt Marike Sterk, woordvoerder van Disney. Het con cern heeft uiteraard gezien dat Net- flix in vijf jaar tijd 3 miljoen abon nees wist te winnen. Sterk stelt dat de timing verder exact juist was. ,,Doordat distributiedeals afliepen, kwam er meer content beschik baar.'' Duidelijk is dat veel Neder landers zich gisteren meteen aan meldden bij Disney+. Deze krant belde de klantenservice en besloot na een half uur in de wacht op te geven. Disney geeft geen aantallen, maar stelt 'zeer tevreden' te zijn. Echt een proef Disney beklemtoont dat de ko mende twee maanden een proefpe riode is. Sterk: ,,We streven naar de allerhoogste kwaliteit en we willen alles op orde krijgen.'' Volgens de eerste liefhebbers die zich opgaven, is er het nodige te be kijken, alleen lang niet zoveel als op Netflix. Zo zijn achttien Marvel-ti- tels te zien, net als alle Star Wars- films en diverse Disney-animatie- films. Op 12 november gaat Disney+ officieel van start. Dan kost een maandabonnement 6,99 euro en een jaarabonnement 69,99 euro. Mede door die lage prijs verwach ten alle telecomexperts dat Disney+ een groot succes wordt. DEN HAAG Drie versies van een aangepaste Stint zijn niet bij de RDW door de keuring ge komen. Daarom heeft de rijks dienst een negatief advies afge geven. Minister Van Nieuwenhuizen heeft daarop besloten de Stints niet toe te laten op de weg, liet ze gisteren de Tweede Kamer weten. Van Nieuwenhuizen: ,,Dit besluit is aan de fabrikant bekendgemaakt.'' Stint-direc- teur Edwin Renzen is niet ver rast door het RDW-besluit. ,,Dit wisten we al. We willen zelf ook nog een paar dingen aanpakken, zoals het plaatsen van een rol- beugel.'' Een van de afwijspunten is dat de Stint maximaal 20 kilo meter per uur kan rijden. De RDW adviseert maximaal 17 ki lometer per uur. Szeged iemand heeft erom gevraagd, maar hij wil het toch even kwijt. ,,Viktor Or- ban is de beste poli ticus van Honga rije. Nee, hij is de beste politicus van Europa! Nee, hij is de beste politicus van de wereld!" De opgetogen jongeman is net het kantoor van de politieke partij Fidesz binnengestapt. Hij wil zich aanmel den om mee te helpen bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Hij heeft er zin in, en hij wordt harte lijk ontvangen, hier in de boezem van het volk, want 'Fidesz en Orban, die zj het volk'. We zijn in Szeged, een stad in het zuiden van Hongarije, op zoek naar het antwoord op een paar lastige vra gen. Voor diegenen aan de westkant van Europa die niet altijd goed snap pen wat er zich in het oosten afspeelt. Voor diegenen die premier Viktor Orban zien en hem een populist noe men. Voor diegenen die hem ervan verdenken dat hij verkiezingen ma nipuleert. We horen hem schelden op vluchtelingen en migranten. We zien hem rechters ontslaan en onaf hankelijke media het leven zuur ma ken. We zijn bang dat hij de demo cratie de nek omdraait, nota bene midden in de Europese Unie. Stemrecht Het is een jaar geleden dat het Euro pees parlement na een vernietigend rapport van de Nederlandse Judith Sargentini stemde voor een artikel 7- procedure. Die moet Hongarije dwingen democratische waarden te respecteren. Zo niet, dan kan het land zijn stemrecht in de EU kwijtraken. Dat zou een unicum zijn. Dus: waarom is de man dan toch zo populair? Waarom stemt bijna de helft van de Hongaren op hem? Waarom houdt niemand hem tegen? Zeg je Viktor Orban, dan zeg je 'nationalist', of 'populist', of 'autocraat' en dat bedoel je dan niet positief. Behalve in Hongarije. Daar is zeker de helft van de bevolking dol op zijn premier. ,,Hij heeft alles veranderd. Hij heeft ons een beter leven gegeven. Hij is een held.'' Deze vragen kun je in Szeged grof weg aan drie groepen mensen stel len: de gelovigen, de wanhopigen en de moedelozen. Vooral de laatsten zijn moeilijk te pakken te krijgen. Ze wuiven je weg met je vervelende vra gen, ze zuchten als ze verzeild raken in een politiek gesprek, ze verlaten zelfs de tafel als het gaat over Orban of burgemeester Laszló Botka van Szeged (een socialist, ,,maar het is al lemaal één pot nat'') of welke politi cus dan ook, en gaan het liefst ge woon door met hun leven van alle dag. Ze stemmen niet, ze hebben de moed opgegeven, ze zien wel wat de toekomst brengt en intussen probe ren ze het zo leuk mogelijk te heb ben. De wanhopigen hebben het allang niet leuk meer. Ze heten bijvoorbeeld Karoly Tóth, zijn lid van de sociaalde mocratische MSZP en zitten al bijna vijf termijnen in de gemeenteraad van Szeged. Hoewel zijn partij op dit moment de burgemeester levert, en het ,,enorm goed gaat met de stad'', beziet hij de wereld om zich heen met een zwaar gemoed. Landverrader Hij herinnert zich de tijd nog dat je gewoon met je tegenstander kon de batteren. Maar sinds Orban in 2010 zei dat je je vijand moet doden voor dat hij jou doodt, is alle publieke vriendelijkheid verleden tijd. ,,Nu kunnen we niet eens meer een kop thee of koffie met elkaar drinken. Ie mand die ook maar een beetje tole rant is, wordt een doelwit, een land verrader.'' Dat is wat Orban doet, zegt Tóth: hij manipuleert. Alles. En hij is er goed in. ,,Hij doet net of hij de meer derheid van het volk vertegenwoor digt. Maar dat is niet zo. Hij is hele maal niet populair. Bij zijn eigen kie zers ja, maar dat zijn er niet meer dan zo'n 2,5 miljoen.'' Maar hoe kan het dan dat hij toch al jaren een tweederdemeerderheid heeft in het parlement? Het raadslid vrijdag 13 september 2019 GO Bij Disney+ zijn in de proefperiode bijvoorbeeld achttien Marvel- titels te zien en alle Star Wars-films. foto disney In de aanloop naar de officiële lancering in november mogen liefhebbers de nieuwe strea- mingdienst Disney+ alvast twee maanden gratis uitproberen. Maar waarom begint de Ameri kaanse entertainmentgigant als eerste in het kleine Nederland? David Bremmer Rotterdam Viktor Orban is de held van Hongarije Mark van Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8