Nederlandse expertise zeer welkom op chaos op de Bahama's .-ei 7 HP® r 1^*1 Trein ontspoort: tientallen doden WmiM Nederlandse soldaten zijn begonnen met hulpverlening op de door de orkaan Dorian zwaar getroffen Bahama's. Dat is een gecompliceerde logistieke operatie, die wordt bemoeilijkt door het voortdurende slechte weer. Op de Bahama's heerst nog grote chaos, anderhalve week nadat or kaan Dorian over de Caribische ei landengroep raasde. De elektriciteit is slechts her en der hersteld. Zo'n 2500 personen worden vermist en naar verwachting zal het dodental van vijftig nog flink oplopen. De schade op de eilanden is enorm. Veel woningen zijn verwoest en grote gebieden staan onder water. De Verenigde Naties schatten in dat het natuurgeweld zeker 76.000 mensen dakloos heeft gemaakt. De Nederlandse marineschepen Zr. Ms. Snellius en de Johan de Witt zijn ter plaatse. In totaal zijn 550 Nederlandse militairen van de ma rine, landmacht, luchtmacht en marechaussee aangekomen bij de Bahama's om noodhulp te bieden. Het opruimen van de enorme ra vage en het ondersteunen van hulporganisaties en de lokale be volking; dat zijn volgens de Neder landse commandeur Ad van de Sande de kerntaken van zijn missie Disaster Relief Bahamas. Die taken voeren de militairen uit in slecht weer, want ook voor vandaag zijn regenstormen aangekondigd. Bo vendien wordt het eiland Great Abaco bedreigd met meer ramp spoed: olievervuiling. Een enorme opslagtank heeft het daar begeven. Kapitein Dennis Lourens (39), plaatsvervangend commandant van 103 Constructiecompagnie, heeft gisteren vooral gekeken hoe het materiaal dat aan boord is van de Johan de Witt, is in te zetten voor het herstel van de infrastruc tuur. ,,De sloppenwijk van Marsh Harbour is helemaal verwoest'', vertelt hij. ,,Dat waren houten huis jes die aan elkaar getimmerd wa ren. Dat is allemaal weg, het is één grote hoop. Er liggen boten onder steboven. Dat is heftig.'' Haven Lourens en zijn mannen onder zochten gisteren vooral aan welke hulp de lokale instanties nu echt iets hebben. ,,Daaruit is gekomen dat de haven prioriteit heeft. We gaan de havenkades geschikt ma ken om groter materieel aan land te brengen. Ook gaan we het gemeen tehuis en het ziekenhuis water dicht maken en daar de elektriciteit herstellen. Dat heeft nut voor de rest van de bevolking. Onze elektri ciens en timmermannen gaan er voor zorgen dat die gebouwen weer kunnen functioneren.'' De eerste manschappen van de Johan de Witt zijn inmiddels aan land gekomen en die bouwen nu tenten in de haven en op het vlieg veld. Op het eiland is volgens com mandeur Van de Sande veel be hoefte aan transport. ,,We hebben veertig tot vijftig voertuigen aan boord. Die gaan we daarom zo snel mogelijk aan land brengen." Oefening Het schip Johan de Witt was toe vallig voor een grote noodhulpoe fening naar het Caribisch gebied gevaren. Het bieden van assistentie na orkaanpassages is inmiddels een belangrijke taak van het ministerie van Defensie, vertelt een woord voerder. ,,We doen dat sinds jaar en dag. Sinds orkaan Irma in 2017 hou den we regelmatig grote oefenin gen met militairen. Dat zouden we nu doen met de oefening Caribbean Coast, vandaar dat we er met twee extra schepen waren. Toen Dorian langs de Bahama's kwam, kregen we een noodhulpverzoek. We heb ben de oefening onderbroken en zijn overgeschakeld naar het echte werk, dus vol aan de bak. Neder land heeft zeker expertise op dit ge bied en heeft de middelen om dit goed te kunnen. We hebben nog twee schepen achtergehouden voor de Nederlandse Antillen, waar ook slecht weer heerst." Struikelblok in de operatie blijft het weer. ,,Het regent, onweert en er staat een harde wind. Dat maakt het niet gemakkelijker om materi aal aan land te brengen." Een woordvoerder van het ministerie van Defensie zegt dat de militairen onder meer drinkwater, houdbaar voedsel en medicijnen naar de Ba hama's hebben meegenomen. Ook zijn er specialisten meegekomen die kunnen helpen bij het herstel van de infrastructuur. Door het ontsporen van een trein in het zuidoosten van Congo zijn circa vijftig doden en meer dan twintig gewonden gevallen. De trein liep gisternacht bij het plaatsje Maybaridi uit de rails, meldden de autoriteiten in de hoofdstad Kinshasa. Het ongeluk gebeurde iets meer dan 100 kilo meter ten westen van de stad Ka- lemie. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij ging het om een vrachttrein waarop veel mensen meeliftten. Deze verste kelingen zijn vaker het slachtof fer van ongelukken met de stok- oude treinen die in Congo nog op de rails zijn. Het land mist infra structuur en als er een vracht- trein komt, is dat voor inwoners een uitgelezen kans om zich te verplaatsen. Slechts enkele pro vinciehoofdsteden zijn bereik baar over een geasfalteerde weg. Meteoor boven Waddenzee Bewegende Aletta Jacobs Noodlanding na morsen koffie Bollentelers in de fout met gif vrijdag 13 september 2019 GO Hulpverlening na orkanen is voor Defensie nu vaste prik Bob van Huët Den Haag H| t 5* '«X Abaco-eiland 2 cougar- helicopters 550 militairen 4 landings- hydrografisch vaartuigen vaartuig Zie op de site bij /video hoe de Nederlanders zich prepareren voor de missie KALEMIE - •Y.jsnifej"'»?®. mS De ontspoorde Congolese lo comotief. FOTO JILL SHIH LANGEOOG Boven Nederland is gistermiddag een felle meteoor gezien. Het verschijnsel werd ver oorzaakt door een ruimterots die in de dampkring kwam en daar verbrandde. De steen moet groot zijn geweest, want het lichtspoor in de hemel was zo fel dat het bij zonlicht zichtbaar was. De vuurbol be vond zich boven het Duitse waddeneiland Langeoog, maar werd tot in Brabant gezien. AMSTERDAM Historicus Mark Bergsma heeft bewe gende beelden ont dekt van de legendari sche feministe Aletta Jacobs (1854-1929). Ze is daarop aan het demonstreren voor vrouwenkiesrecht. LONDEN Een passagiersvlieg tuig onderweg van Frankfurt naar Mexico heeft een noodlanding gemaakt in Ierland, nadat een piloot koffie had gemorst over de apparatuur in de cockpit. Het incident veroorzaakte een brandlucht, waarna de bemanning vroeg om te mogen landen, meldden de Britse luchtvaartautoriteiten gisteren. De Airbus had 326 passagier- saan boord. DEN HAAG Een op de tien bloem bollentelers houdt zich niet aan de re gels op het gebied van onkruidbestrij- ding. Onder meer het kankerverwekkende landbouwgif formal dehyde, dat sinds 2013 verboden is, wordt nog steeds ge bruikt. Dat blijkt uit cij fers van de Neder landse Voedsel- en Warenautoriteit. Vier jaar geleden was nog 45 procent van de te lers in overtreding. ki h-tsS -4 Nederlandse militairen onderzoeken het getroffen gebied vanuit de lucht en te voet, onder meer in de haven. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7