Camping mag nog niet uitbreiden II 7 Nergens in Zeeuws- Vlaanderen zijn zoveel bevrijdings activiteiten als in Axel, zeker dit jubileumjaar. Axel voelt zich steeds opnieuw bevrijd. De eerste 'festiviteit' is donderdagmiddag al achter de rug. Op de Tweede Verkorting bij het Gdynia-oor- logsmuseum van Mario Maas staat nog een oude legertruck. Wim Blankers en zijn vrouw Corrie hebben er eerder een grote groep schoolkinderen uit Koewacht mee vervoerd. ,,We doen dit graag", zegt Wim Blankers. ,,Het is goed als ook scholieren leren wat hier 75 jaar geleden is gebeurd." Zaterdagavond zijn Blankers en zijn vrouw weer paraat. Een bij zonder evenement staat dan op het Axelse bevrijdingsprogramma, de nachtelijke wandeling 'In het spoor van de Polen'. De titel zegt het al. De deelnemers, in totaal 125, lopen 26 kilometer in het grensge bied van België en Zeeuws-Vlaan- deren, waar Poolse militairen sep tember 1944 tegen de Duitse be zetters vochten. De wandelaars worden om half tien 's avonds in het Gdynia-mu seum verwacht, vanwaar ze in oude legervoertuigen naar een nog geheime startplek worden ge bracht. Het is niet niks, 26 kilome ter lopen, erkent Mario Maas. ,,Maar onderweg zijn er heel wat stops, waar gidsen vertellen over wat er in 1944 allemaal is ge beurd." Het klinkt helemaal niet ingewik keld: de camping aan de rand van Nieuwvliet-Dorp wil uitbreiden van 6 naar 7,6 hectare. Het eerste plan dateert al van 2008, vertelt Marleen Vermeulen. En de ge meente Sluis gaf daarvoor al jSren geleden toestemming. Toch wacht de eigenaresse nog steeds op groen licht. Hoe kan dat? De vertraging begon toen meer dere omwonenden bij de gemeente Sluis bezwaar maakten tegen de plannen, in een eerste aanzet naar een bestemmingsplan. Dat bleef voortslepen, uiteindelijk tot aan de Raad van State (RvS) toe. De voor naamste redenen van omwonen den: angst voor aantasting van hun privacy en de vrees voor geluids overlast. De RvS concludeerde uit eindelijk in februari 2016 dat het be stemmingsplan voor de uitbreiding 'onzorgvuldig was opgesteld' door de gemeente Sluis. Zo moest een deel van het ge- luidsonderzoek opnieuw, omdat er niet op de juiste plekken was geme ten. Sluis kreeg een halfjaar om het plan bij te stellen. Sluis blunderde en 'repareerde' het plan niet op tijd, Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden waardoor het ongeldig werd ver klaard en de uitbreiding niet door kon gaan. Toen dat euvel was opge- lost, vochten omwonenden het ge- luidsonderzoek in maart 2018 op nieuw aan, met succes. Het inge huurde bureau Vliex had deels met verkeerde gegevens gerekend en het geluidsonderzoek moest op nieuw, vond de RvS. Vorig jaar leken de seinen op groen te springen. Het plan voor uitbreiding, met aangepast geluids- onderzoek, werd in juli 2018 op nieuw goedgekeurd door de Sluise raad. Maar omwonenden maakten wederom succesvol bezwaar tegen bij de RvS. Weer is het akoestisch onderzoek nu de kink in de kabel: het is nog steeds niet duidelijk wat de gevolgen van de uitbreiding zijn voor geluidsoverlast. ,,Er is een aanvullende bereke ning nodig", reageert een woord voerster van de gemeente Sluis. Er is volgens de gemeente geen schuldige aan te wijzen die steken heeft laten vallen. ,,Het is een onge lukkige samenloop van omstandig heden." Het gevolg is wel dat het plan op nieuw de molen in gaat: er wordt wéér een ontwerpbestemmings- plan aan de gemeenteraad voorge legd. Marleen Vermeulen blijft er nuchter onder, maar is teleurge steld. ,,We zijn ondertussen verder gegaan met de kwaliteitsverbete ring van de camping en hebben er nog steeds vertrouwen in dat het goed komt." Verhalen vertellen, dat gebeurt ook vrijdagavond al, tijdens de verhalentocht 'Tussen de linies'. Ook die activiteit is al zo goed als volgeboekt. Het is verzamelen ge blazen om 19.00 uur, het vertrek is om 19.30 uur. In de omgeving van het Gdynia-museum speelde het zich af, 75 jaar geleden. Poolse mi litairen slaagden er in de nacht van 18 op 19 september 1944 in een brug te slaan over het zijkanaal naar Hulst. Dat gebeurde in de mist. ,,En dat is zo belangrijk ge weest voor Axel", vertelt Wim Kooijman, één van de vrijwilligers die de bevrijdingsactiviteiten heb- De vliegtuigen stonden in Engeland al klaar om Axel te bombarderen ben opgezet. ,,De vliegtuigen ston den in Engeland al klaar om Axel te bombarderen. Maar ze konden niet in actie komen vanwege de mist, terwijl Poolse militairen juist van dat weer gebruik konden maken om die brug aan te leggen. Anders was met Axel hetzelfde ge beurd als 11 september 1944 Bres- kens is overkomen. Het was ver woest." Monument Axel is de Polen eeuwig dankbaar, aldus Maas en Kooijman. Dat bleek wel toen hun werkgroep een actie begon voor een bevrijdings monument bij de plek waar de Po len de brug sloegen over het Zijka naal. Vijfduizend euro was ervoor nodig. Dankzij kleine en grotere donaties is het in enkele maanden gelukt het geld bij elkaar te krij gen. Kooijman schat dat achthon derd tot duizend mensen een bij drage hebben geleverd. De onthulling van het bevrij dingsmonument is volgende week vrijdag (20 september). Om 13.30 uur is er een herdenkingsbijeen komst bij Het Pools Kruis aan de Hulsterseweg. Het programma rond de onthulling van het monu ment start om 15.30 uur, de ont hulling is om 16.10 uur. De werkgroep Axelse Bevrij ding 1944 heeft doelbewust voor dit tijdstip gekozen. Mario Maas: ,,We willen een blijvende herin nering aan dit jubileumjaar. Wat is dan mooier dan een monument?" vrijdag 13 september 2019 Axel is de Polen eeuwig dankbaar Harmen van der Werf Axel Al meer dan tien jaar probeert camping International in Nieuw- vliet uit te breiden. Tevergeefs. En nu moet het bestemmings plan wederom door de papier molen. ,,Het is een teleurstel ling", reageert eigenaresse Mar leen Vermeulen. Sophie Stockman Nieuwvliet - Woordvoerster gemeente Sluis '"£h$£ De vrijwilligers van het Gdynia-museum: Corrie (in het voertuig) en Wim Blankers, Wim Kooijman en Mario Maas (boven). foto peter nicolai - Wim Kooijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54