Vuurtoren Haamstede komt tijdelijk in Rotterdam te hangen IN DE REGIO 6 Tegenstanders adresseren raad MIJN DORP, MIJN STAD frweampcrerd De vuurtoren van Haamstede ver huist tijdelijk naar Rotterdam. Niet de echte toren, maar een wanddoek van anderhalve meter dat gebaseerd is op het 250-gul- denbiljet. Dat wanddoek werd in 1986 ge maakt in opdracht van de toen malige gemeente Westenschou- wen, die erg trots was dat haar vuurtoren het biljet sierde. Grafi cus Ootje Oxenaar ontwierp dat biljet, net als de biljetten met De Snip (100 gulden), Michiel de Ruyter (100 gulden) en Frans Hals (10 gulden). Al in één van de eerste raadsver gaderingen na de verschijning van het biljet stelde CDA-raadslid Ge- leijnse voor om een wandkleed te laten maken met de afbeelding van het bankbiljet. Dat idee kon de gemeente wel bekoren, waarop naaldkunstenares Riet van der Wens-van Spanjen werd inge schakeld. De Nederlandsche Bank zegde vier briefjes van 250 gulden toe als bijdrage in de totale kosten van drieduizend gulden en een vergroot exemplaar dat als voor beeld kon dienen. Een half jaar later had Van der Wens-van Spanjen het ruim an derhalve meter hoge kunstwerk af. Tien jaar hing het wandkleed in het gemeentehuis van Wester- schouwen. Na de gemeentelijke herindeling van 1997 kwam het kunstwerk in de collectie van het Stadhuismuseum. Dat heeft het nu uitgeleend aan het Belasting en Douane Museum aan de Rot terdamse Parklaan. Daar is het wandkleed nog tot 8 maart te zien als onderdeel van de tentoonstel ling Geld in de Kunst. Overigens is de Haamsteedse vuurtoren Westerlicht niet de énige op het biljet. Op de achter kant staat, weliswaar veel kleiner, de vuurtoren van Ameland. Deze is daarom niet opgenomen op het wanddoek. Net als het gedicht Een eerlijk zeemansgraf. Dat is zo klein op het bilj et gedrukt, dan het niet weer te geven is in naaldkunst. fietstoerist zal Schouwen-Duive- land echt niet mijden omdat dit kleine stukje pad er niet ligt. Er zijn namelijk al heel veel mooie fiets routes." Meij hoopt dat de gemeenteraad het college 'tot bezinning' kan brengen. Hij daagde daarnaast de leden van de raad uit om nog eens onbevangen te kijken naar hun pro testen en om experts ter plekke te laten kijken naar de situatie. Vol gens Meij levert het namelijk met name gevaarlijke situaties op als fietsers de duinhellingen met stuif zand op moeten fietsen. Voetpad SP'er Anita de Vos kondigde alvast aan met een motie te komen in de volgende raadsvergadering, over twee weken. ,,Want zoals u weet, willen we het een voetpad laten." Het oorspronkelijke plan werd in 1998 gelanceerd door de gemeente en ging nog uit van een apart voet en fietspad. Die opzet werd ge dwarsboomd door een rechterlijke uitspraak, omdat dit ten koste zou gaan van waardevolle bomen. Dus werd een alternatief bedacht in de vorm van een beperkte verbreding van het wandelpad, die ruimte moet bieden aan recreatieve fietsers en mountainbikers. De provincie verleende in 2017 de gevraagde ver gunning. Tegen het plan liep een procedure bij de rechtbank. De bezwaren van omwonenden en de Stichting Na tuurbescherming Kop van Schou wen en Zeeperand werden echter verworpen. De Stichting ging daarop in hoger beroep bij de Raad van State. De gemeente heeft van de provin cie al een vergunning gekregen om het fietspad aan te leggen. Maar omdat er nog een procedure bij de Raad van State loopt, kan daar nog niet mee begonnen worden. Die procedure is aangespannen door Stichting Natuurbehoud Kop van Schouwen en Zeeperand. Deze rekent erop dat de Raad van State de natuurwaarden in het duingebied zwaarder laat wegen dan de argu menten voor aanleg van een fiets pad. De stichting heeft ecologen in de arm genomen om aan te tonen hoe belangrijk behoud van de rust is voor vleermuizen, muizen, uilen, padden en hagedissen. Wanneer de zitting is, is nog niet duidelijk. Een woordvoerder van de Raad van State sluit niet uit dat dat pas begin volgend jaar zal zijn. Krampachtig Tegenstanders van het fietspad grij pen die extra tijd aan om de ge meenteraad onder druk te zetten. Roger Meij verwijt het gemeente bestuur 'krampachtig' te reageren op hun bezwaren, zei hij gister avond. ,,Niemand wint bij de aan leg van dit onveilige fietspad. De Repair Café Koopjesroute door de wijk Malta Orgelconcert in de Nieuwe Kerk Verhage zelf samenge steld en bestaat uit wer ken van onder andere Bach, Handel en De Lange. Het concert be gint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. deiedfc-^'fT s 0 vrijdag 13 september 2019 SD De vuurtoren van Haamstede. foto cor de kock Michiel Bouwman Zierikzee Hoop op afblazen fietspad Tegenstanders van het fietspad dat langs de Zeepeduinen moet komen, blijven hopen dat de Schouwse raad het gemeente bestuur op andere gedachten kan brengen. Dat bleek gister avond bij de raadsvergadering, waarin vier tegenstanders in spraken. Michiel Bouwman Zierikzee ZIERIKZEE Vrijwilligers van het Re pair Café staan zater dag tussen 10.00 en 14.00 uur weer klaar om kapotte spullen te repa reren in Stadsboerderij de Punt (Scheldestraat 3) in Zierikzee. Het repair café vindt ie dere tweede zaterdag van de maand plaats. ZIERIKZEE In de wijk Malta worden zaterdag op verschil lende adressen tweede hands en zelfgemaakte artikelen verkocht vanuit de voortuin. Bij de Ruil- winkel is er een rommel markt. Bij de deelne mende adressen hangt een poster voor het raam. De activiteiten rond de Ruilwinkel duren tot 14.00 uur. De koopjesroute is te vinden op de Facebook- pagina van buurtbewo ners en in de Ruilwinkel. ZIERIKZEE In de Nieuwe Kerk wordt zaterdag de officiële opening van de Open Monumentendag gehou den. De opening gaat Koopjesroute Zierikzee. ARCHIEFFOTO MARIEKE MANDEMAKER gepaard met een con cert op het Kam en van der Meulen orgel van de Nieuwe Kerk. Het con cert wordt gegeven wor den door Rinus Verhage. Het programma is door BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 19.30 uur: Klaverjasvereni- ging; 19.30 uur: Inge laste vergadering Dorpsraad; Excursie- schuur Boswachterij, 09.15 uur: Zineng Qi gong op het strand; DREISCHOR Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Mu seum geopend; ELLEMEET Dorps- huis, 19.00-20.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Maisdoolhof open; SCHARENDIJKE Finca Vrij, 09.00 uur: Ochtendyoga; ZIERIKZEE Eiland- zorg de Wieken, 09.30-10.30 uur: Lan ger fit voor omwo nenden; FiZi, 10.30 uur: Veearts Maaike, 20.00 uur: Spider- Man: Far From Home; Galerie Yewel, 13.00 17.00 uur: Expositie Schilderijen Henrian Selten; Gasthuiskerk, 13.30-16.30 uur: Open kerkdagen; Ge bouw de Driehoek, 08.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Kraanplein, dagelijks: Raamexpo O, kijk Zierik langs de Ee; Scoutinggebouw, 20.00 uur: Voorstel ling Vuurdoop door de Rederijkers Zierik- zee; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30 21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging. anrmterdam 25-Iuii 1385 Secrat OS Het wandkleed dat Riet van der Wens-van Spanjen maakte, hangt tot begin maart in Rot terdam. foto stadhuismuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49