WIM HOFMAN Rook 9 zorgde voor een zwak en haast scha duwloos licht. Niet alleen duizenden hectaren bos stonden in brand, maar ook tientallen huizen en andere hou ten bouwsels. En we zagen nogal wat zwartgebla kerde of uitgebrande autowrakken. Mensen werden geëvacueerd en we gen werden afgesloten. Zeer veel brandweerlieden bestreden het vuur. Helikopters met kabels waaraan zak ken met water hingen, vlogen naar de vuurhaarden en er waren ook grote amfibievliegtuigen, zoals de Canadair CL-215, die meer dan 5000 liter water konden vervoeren om dat later op de brandende bossen uit te kunnen stor ten. Daardoor doven de vlammen wel meteen uit, maar er ontstaat dan ook veel rook. 's Avonds werden de lucht en de ber gen paarsachtig en de zon werd een vuilgele vlek. Toen we een week later weggingen uit Alaska, zagen we ontel bare zwarte staken van sparrenstam- men en de bossen brandden hier en daar nog steeds. Men vertelde dat ze de branden voor zo'n 46 procent onder controle had den. Een paar weken terug waren we in Alaska. Het is een land met rotsgebergten (de be kendste berg is de Denali, 6.194 meter hoog, de hoogste berg van Noord-Amerika met gletsjers, en breed uitstromende rivieren. Met me ren en veel wildernis, uitgestrekte val leien met beren en rendieren, elanden, zwarte eekhoorns, stekelvarkens. Er zijn ook veel dennen- en sparren bossen. Toen wij er waren, woedde er een bosbrand. Eigenlijk waren er vier branden tegelijk. Dit jaar had men er al zeshonderdzesenzestig gehad. Het was een uitzonderlijk warme en droge zomer, veel bomen waren aan getast door de droogte waardoor zij ook het slachtoffer werden van een bepaald soort bruine kever. Wij noemen die een letterzetter, omdat zijn vraatgangen onder de schors opvallende patronen vertonen. Op verschillende plaatsen op de we reld is deze kever een plaag voor spar ren- en of dennenbossen en ook in Alaska heeft men er veel last van. Over de hele streek waar wij waren, hing een dikke sluier van rook die de bergen en de zon wazig maakte en die BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Veerboot Een van de twee fietsvoetveren Vlissingen-Breskens is al weken uit de vaart (krant 31 augustus). Er zal best een geldige reden zijn voor het uit de vaart nemen van de boot. De wezenlijke oorzaak van het debacle is dat bij de door ons gekozen figuren in het pro vinciebestuur niemand schijnt te zijn die logisch kan of wil den ken. Een kind van de basisschool kan vertellen dat, wanneer men een dienst wil continueren met twee vaar- of voertuigen, men er dan minimaal drie nodig heeft. Onderhoud en reparaties zijn dan mogelijk zonder klanten te dupe ren. Het geeft ook inkomsten. Be halve logisch denkwerk hapert het in het provinciehuis ook aan rekenkunde. Tot slot: het boven genoemde voorval is al de zoveel ste herhaling. Over hardleersheid gesproken. Kees Baan Wijdauplantsoen 29 Middelburg RUD Kafka is onder ons. Om de Regio nale Uitvoeringsdienst (RUD, krant 31 augustus) af te splitsen van Zeeland is ongeveer 3 miljoen euro nodig terwijl er, behalve een scheidingswandje, 'niets ver andert'. De zeventien ambtena- ren blijven werken op hun werk plek in Terneuzen. Het schei dingswandje van 10.000 euro doet bellen rinkelen. Ik hoop dat de gedeputeerde het scheidings wandje niet ontgaat als onbelang rijk in het kader van kostenover- schrijdingen die ongetwijfeld ko men. Toen de mensen uit Suri name in de Bijlmer kwamen, ontstond op de afdeling Welzijn snel de behoefte aan eigen ruimte voor de sectie Suriname. Een scheidingswandje moest uit komst brengen. Na oplevering stond het toilettenblok aan de Amsterdamse kant. Het wandje werd vele malen duurder van wege een extra toilettenblok. Onze toenmalige rijksgenoten praten harder dan Nederlanders dus er kwam een ander wandje wat ditmaal ook geluid tegen hield. J. W. Minderhoud Vredehoflaan 326 Vlissingen ZNF Hoe haal je het in je hoofd om een God te vloeken in wie je niet ge looft? Als de auteur van Wie is bang het nodig vindt met grof taalgebruik en vloeken zijn voor stelling aantrekkelijker te maken (krant 31 augustus), dan geeft hij zich tegelijk het brevet van onver mogen. Het kan enkel de bedoe ling zijn ondanks zijn liefde voor Zeeland christenen en de God van de christenen te kwetsen. Een zogenaamde stoerheid uit stralen, gebrek aan woorden en een laag artistiek niveau is hier van de oorzaak. Allah lasteren of Mohammed be spotten zal deze auteur niet doen, bang voor commentaar. De orga nisatoren van het ZNF valt het zelfde verwijt aan te rekenen. Een les voor de SGP. God laat niet met zich spotten. N. Boone Molenstraat 42 Hoedekenskerke Vrijheid Augustus '42, de nazi 's stampten de deuren in en sleepten de joden aan hun haren naar buiten (krant 3 september). Wat daarna met hen gebeurde - ik kom net terug uit een voormalig concentratie kamp: verschrikkelijk. Het is dui delijk dat deze en de andere nazi praktijken nooit meer mogen ge beuren. Heel goed dat nu 75 jaar vrijheid wordt gevierd. Maar om vrijheid/vrede te hou den moet er meer gebeuren en dat kan als de wil er is. Met name een goed leger is nodig. Kunnen wij nu tegen de Russen op? Nee. Het is dat Poetin aardig is, maar wie volgt hem op? Ook Poetin kan een hersenbloeding krijgen en dan is het in één keer met hem gedaan. Wie is baas over het leger? De minister? Een generaal? Of mogen zij elkaar verlammen tot besluiteloosheid. Het is al ja ren onduidelijk of de mariniers kazerne naar Vlissingen komt. Willem Osterman, huisarts De Kempenaerstraat 2 Vlissingen Calvijn College Jezus liep toch in een jurk op aarde? Wat is er kwetsend aan die constatering? Ruud Jobse De Boisotstraat Koudekerke Bruggen Ik heb heimwee naar de brug wachter, zeker als ik de verhalen lees over bruggen die op afstand bediend worden door camera's. Ik lees dat het regelmatig ver keerd gaat, omdat de camera's niet werken of dat sprake is van hitte, kou of sabotage. Is er iets mooier om een man of vrouw zijn werk te zien doen? Met vreugde voor zijn vak? We leven nu eenmaal in het digitale tijd perk en dat heeft voor-en nadelen op heel veel gebied. Ik zou het heel erg leuk vinden als de brug wachter weer terugkomt. Van mij mogen ze. Het liefst morgen al. Elly van der Bliek Zeemanserve 30 Vlissingen Pensioenfonds Via het overkoepelend orgaan Pensioenfederatie hebben de Pensioenfondsen recent boos gereageerd op de nieuwe regels die de Nederlandse Bank heeft uitgevaardigd. Een en ander zou ten koste gaan van de belangen van hun deelnemers? Enige tijd geleden stond in de media een ar tikel (krant 29 augustus) over de salarisverhogingen die de di recteuren van de pensioenfond sen hebben ontvangen variërend van 1,7 tot 4,8 procent. De direc teur van PME kreeg in 2018 een salaris van 252.263 euro, de PGGM-directeur zelfs 522.000 euro. De overheid uit zijn afkeuren, maar doet niet genoeg om deze pensioenfondsbestuur ders te brengen onder de Balke nende-norm van maximaal 187.000 euro. Hoe nu nog de be langen van de deelnemers, ge pensioneerden, waar maken met dit gegeven? Zij kregen al vele ja ren geen verhoging, maar elk jaar zelfs een dreiging met korting van hun pensioen! G. M. de Jonge Goeman Borgesiusstraat 17 Vlissingen 'V". ijl vrijdag 13 september 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Het fietsvoetveer. Wï-H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37