Mosselperspectief moet beleidsmakers informeren 8 ZEELAND FARKINSONISME Ongetraind drie lange afstanden wandelen. Mark Dingemanse uit Wissenkerke doet het. Niet voor zichzelf, maar om meer bekendheid én geld te genereren voor de zeldzame, slopende hersenziekte waaraan zijn vader lijdt. Frank Balkenende Yerseke De gelikte folder Mosselperspectief moet vooral beleidsmakers infor meren over de mosselkweek. Over de vele tonnen die de mosselsector investeert in wetenschappelijk on derzoek, over het verzamelen van mosselzaad in mosselzaadinvan- ginstallaties (mzi's) en over het be lang van de mossel als circulair ge produceerd eiwitrijk voedsel. Uni versitair docent Hannah van Zan ten van de Wageningen University Research mag er een hele kantlijn over uitweiden. Het voorwoord is voor voetbal commentator en oud-speler Jan Boskamp, die tevens ambassadeur van de Zeeuwse mossel is. Want de flamboyante smulpaap is gek op mosselen, bekent hij. ,,Noem het een lichte verslaving. In het seizoen eet ik twee tot drie keer per week mosselen. Mét frieten en natuurlijk dat sausje. Werelds! Je eet de zee!" Boskamp wist lange tijd weinig van de kweek. ,,Ik eet ze heel mijn le- ven, maar had weinig idee van de kweek. Intussen ben ik een keer meegevaren en zeer onder de in druk geraakt." In het seizoen eet ik twee tot drie keer per week mosselen De kennislacune bij de voetbal commentator mag dan zijn gedicht, daarmee houdt het zendingswerk niet op. De Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur stuurt de glossy brochure naar po litici en beleidsmakers met de por tefeuilles visserij, aquacultuur en natuur. Secretaris Addy Risseeuw: ,,De ministers Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit en minister Cora van Nieuwenhuizen van Infrastructuur en Waterstaat krijgen er sowieso één. Ook fractiespecialisten in de Kamer ontvangen de nieuwe bro chure. Daarnaast staan Statenleden van de drie noordelijke provincies op de adressenlijst, want hoewel de Waddenzee een belangrijk kweek- gebied voor mosselen is, kennen ze de mosselsector niet zo goed. Een charme-offensief? We vonden dit nodig. Het is nuttige informatie." De mosselsector wil met de eer- ste 500 brochures misverstanden over de kweek wegnemen, moch ten die nog bestaan. Risseeuw: ,,We willen alle facetten van de bedrijfs tak laten zien. In tien jaar tijd is die fors veranderd. De sector investeert fors in optimale en duurzame kweekmethoden. We hopen dat bestuurders hun exemplaar bewa ren." Soms moet je echter net iets meer doen om mogelijke misvat tingen weg te nemen. Om die re den nam de BRU12 onlangs Staten leden van Groningen, Friesland en Noord-Holland mee de Wadden zee op. Risseeuw: ,,Wij komen er vaak, maar zijn bestuurlijk en maat schappelijk te weinig zichtbaar in het noorden. Daar is nu een eerste stap voor gezet." lk wande! voor PARKINSONISME Vanuit zijn woonkamer aan de Sportlaan in Wissen- kerke kan Mark Dinge- manse zwaaien naar zijn ouders, die een paar huizen verder wonen. „Dat doen we ook wel eens", zegt hij lachend, terwijl hij zijn twee honden liefkozend een aai over hun kop geeft. Het is aan het toeval te wijten dat de Dinge- mansjes zo dicht bij elkaar wonen, maar het komt goed van pas nu va der André door Parkinsonisme steeds een beetje zelfstandigheid moet inleveren. „Als mijn moeder weg is, kan ik makkelijk even bin nenlopen om ergens mee te hel pen", zegt Mark. Moeder Wilma, Mark en zijn zus Marina steunen elkaar en An- dré door dik en dun. Toch voelt de 30-jarige Mark zich vaak machte loos. „Ik vind het heel erg om pa te zien aftakelen. Er is telkens iets wat hij niet goed meer kan: lopen, praten, onthoudenVooral voor het moment waarop hij me niet meer herkent, ben ik bang." Om toch iets te doen, bedacht Mark het plan om een aantal lange af- standen te gaan lopen, gekoppeld aan een inzamelingsactie. „Lo pen was altijd mijn vaders grote hobby. Jarenlang ging hij elk weekend een dag wandelen. Daarom leek het mij mooi om op een soort gelijke manier in actie te komen." Dit jaar loopt Mark drie wandeltochten, bij elkaar opgeteld ongeveer 170 ki lometer. Twee heeft hij er achter de rug: een 'rondje' Oosterschelde van zo'n 60 kilometer en een Veerse Meer- wandeling van 65 ki lometer. De derde en laatste is de Wandel marathon Zeeland op 6 oktober aan staande. „Ik train niet en speciale schoenen of kle ding heb ik ook niet. Ja, het T-shirt waarop staat waar voor ik wandel. Verder niks. Gelukkig heb ik de ge nen van mijn vader: ik heb nog nooit een blaar of verzuurde spie ren gehad." Als het aan Mark ligt, blijft het niet bij drie wandel tochten. Volgend jaar wil hij weer tientallen kilometers af leggen om geld in te zame len. Het geld dat de Wissen- kerkenaar ophaalt, gaat via de Parkinson Vereniging naar Parkinsonisme-on- derzoek. „Voor Parkin son zijn medicijnen, voor het zeldzamere Par kinsonisme niet", zegt hij. „Wij hopen dat er een geneesmiddel komt wat het ziekteproces kan vertragen of stilzet ten." Mark realiseert zich dat zijn vader daar hoogstwaarschijnlijk niets meer aan zal hebben. „Helaas. Maar hopelijk kan ik toekomstige patiën ten helpen. Deze aandoening gun ik niemand." vrijdag 13 september 2019 Glossy folder over mosselkweek Een glossy brochure die alles over de mosselkweek vertelt. In het boekje duiken coryfeeën als oud-speler en voetbalcommen tator Jan Boskamp en oud-poli ticus Hans Alders op. Binnen kort ligt het op het bureau van ministers, Kamer- en Statenle den. Is de mosselsector een charme-offensief begonnen? - Jan Boskamp, ambassadeur van de Zeeuwse mossel Mark wandelt voor zijn zieke vader Parkinsonisme is een verza melnaam voor zes neurologi sche aandoeningen die (in eerste instantie) erg kunnen lijken op de ziekte van Parkin son, maar het niet zijn. De vader van Mark heeft MSA: Multipele Systeem Atrofie, wat inhoudt dat verschillende hersengebieden vroegtijdig afsterven door een tekort aan dopamine in de hersenen. De symptomen verschillen per patiënt. Enkele voorbeelden zijn motorische beperkingen, geheugenverlies, spraakstoor nissen en problemen met plassen en/of ontlasting. MSA komt niet vaak voor (1500 2000 mensen in Nederland) en kent een snelle achteruit gang. Mark Dingemanse loopt drie grote afstanden: „Ik train niet en speciale schoenen of kleding heb ik ook niet. Ja, het T-shirt waarop staat waarvoor ik wandel. Verder niks." foto marcelle davidse Ellen Smaardijk-Jobse Wissenkerke Mensen die willen do neren, kunnen dat doen via doneeractie.nl/ wandel-voor-parkinsonisme/- 35934.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36