Kloveniersgilde Scherpenisse: bier, kostuums en sterke verhalen Vijf kandidaten voor innovatieprijs 5 landelijk evenement in Nieuwe Kerk t'esea I ROCKABILLY AVOND MET THE DEVIL'S CUT COMBO kijk voor meer info op filmliytliesea.nl GILDE De schutters van het nen lid zijn. Waarom? Dat staat zo be schreven in de statuten, luidt het ant woord. En daar wijken ze in Scherpe nisse geen millimeter van af. Dat betekent dat vrouwen niet wel kom zijn. Toch spelen die op de ach tergrond een belangrijke rol. Dames uit het dorp maken voor iedere gilde- broeder die dat wenst, de kleding. Hetzelfde geldt voor het vaandel, een reproductie van het origineel, met de hand gehaakt. Haantje Veel van de attributen waarmee het gilde naar buiten treedt, zijn oud. Zo als tinnen kannen en bekers, het zil veren haantje en zelfs de originele statuten uit 1594, die enkele jaren ge leden plots boven water kwamen. Wie interesse heeft in de geschiede nis van het gilde en die van Scherpe nisse - de twee zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden - kan morgen tijdens Open Monumentendag een kijkje komen nemen in het voorma lige gemeentehuis van Scherpenisse. Daar is van 10.00 tot 17.00 uur een speciale foto-expositie ingericht. Gil- debroeders vertellen over de historie en de rol van het gilde vandaag de dag. ders de Spanjaarden buiten gehou den", vertelt lid Peter Suurland. „Zie het als de buurtpreventie van toen. Opgericht in 1594 door Maria van Nassau, vrouwe van Scherpenisse, de oudste dochter van Willem de Zwij ger." Nu, 425 jaar later, is het gilde vooral een besloten mannenclub. Die één keer per jaar, de week na Pinksteren, samenkomt in de gildekamer van het voormalige gemeentehuis in Scherpenisse. Daar drinken de heren vier dagen lang bier. En ver tellen elkaar, gekleed in rood-witte kostuums, sterke verhalen. Toch gel den er die dagen strikte re gels. „Wie bier morst, of een officier aanspreekt met 'eej', moet 40 cent betalen. Hoe hoger de boete aan het eind van de week, hoe hoger je in achting stijgt", zegt Suurland. Traditie is waar het om draait bij de gildebroeders. Hoewel Scherpenisse nauwelijks nog in inwonertal groeit, staan de mannen in de rij voor een lidmaat schap. „We hebben een wachtlijst", zegt deken Kees Bolier, voorzitter van de club. Maximaal 60 mannen kun- gilde beschermden vroeger het be stuur van Scherpenisse te gen indringers van bui tenaf. „Meerdere malen hebben de gildebroe- De Zeeuwse Innovatieprijs Emergo is een initiatief van Provincie Zee land, in samenwerking met Doc- kwize, HZ University of Applied Sciences, VNO-NCW en Kamer van Koophandel. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan de Zeeuwse ondernemer met de meest aanspre kende innovatie. en de procesindustrie inspecties worden uitgevoerd in kleine, afge sloten ruimtes, bijvoorbeeld opslag tanks en zelfs buisleidingen. Ook op grote hoogte kunnen inspecties worden uitgevoerd. Het bespaart tijd en is veiliger voor werknemers. Nemag (Zierikzee) ontwik kelde een nieuwe grijper waarmee bulkgoederen uit zeeschepen zo'n tien procent sneller kunnen worden gelost. Bovendien zijn de kosten en het energieverbruik lager. De grij per is samen met TU Delft ontwik keld. Wegenbouwer H4A (Sas van Gent) heeft halfgroen asfalt ont wikkeld. Een belangrijk bestand deel van dit duurzame asfalt is een biologische binder, die is gemaakt van reststromen uit duurzame bos bouw. Kingfish Zeeland (Kats) kweekt in een bedrijfsgebouw yellow king fish waarbij gebruik wordt gemaakt van Oosterscheldewater. Het water wordt continu gefilterd, gereinigd en hergebruikt. Volgens de Emergo- jury is de viskweek mede om die re den duurzaam. Environmental Monitoring Sys tems (EMS) uit Sint-Annaland ont wikkelde een ammoniaksensor voor de veehouderij. Op die manier kunnen boeren met betrouwbare gegevens de ammoniakuitstoot vol gen. De landbouw in Nederland is goed voor negentig procent van de ammoniakuitstoot. vrijdag 13 september 2019 GO trapt monumentendag af Pieter van Vollenhove opende in de Nieuwe Kerk van Zierikzee de Open Monu mentendag. FOTO MARIEKE MANDEMAKER M Prinses Mariléne (groene jurk) was een van de prominen ten in de Nieuwe Kerk. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Wout Suurland, Hans Kloet, Peter Suurland en Kees Bolier in de gildekamer, die verboden is voor vrouwen. foto marcelle davidse Het is een besloten clubje man nen, dat één keer in het jaar sa menkomt in de gildekamer van het voormalige gemeen tehuis op de Hoge Markt in Scherpenisse. Vanwege het 425-jarig bestaan geeft het kloveniersgilde daar morgen eenmalig een kijkje achter de schermen. Timo van de Kasteele Scherpenisse Nemag uit Zierikzee, RoNik uit Bruinisse, Kingfish uit Kats, H4A uit Sas van Gent en EMS uit Sint- Annaland maken kans op de prijs voor beste innovatie van Zeeland. Frank Balkenende Vlissingen RoNik Inspectioneering (Brui- nisse) bedacht een drone-inspec- tiedienst. Met drones kunnen bij bedrijven in onder meer de chemie De winnaar wordt woensdag 6 november op de netwerkbeurs Contacta in Goes bekendge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33