Middelburg heeft speciale app voor gasten van binnenstadbewoners Tegenstanders van ontpoldering komen nogmaals in actie Uw persoonlijke keuken w m keller Pieter van Vollenhoven opent 4 ZEVEN VRAGEN OVER PARKEERAPP/^ Terneuzen staat thuiskweek medicinale wiet niet toe Pieter van Vollenhoven verzorgde gisteren in de Nieuwe Kerk in Zierikzee de landelijke opening van de Open Monumentendag. bij SSK keukenstudio TERNEUZEN Een poging van D66 en SP in Terneuzen om de thuis kweek van medicinale wiet in de gemeente toe te staan is voorlopig gestrand. Dat gebeurde gisteravond in de raadscommissie bestuur en midde len. Burgemeester Jan Lonink liet in reactie op raadsleden Peter de Kra ker (D66) en Jean-Paul Casteleijn (SP) weten dat een gemeente geen eigen opiumbeleid kan voeren. De Opiumwet staat immers ook thuis- kweek van medicinale wiet niet toe. Vijf planten voor medicinale wiet worden min of meer gedoogd. Maar, stelde Lonink, ook daartegen kan worden opgetreden door poli tie en justitie. Een besluit van de Terneuzense raad verandert daar volgens hem niets aan. ,,Dat zal en kel schijnzekerheid bieden."Lonink liet weten veel meer te zien in een oproep van de gemeenteraad aan de rijksoverheid om de wettelijke blokkade voor de thuiskweek van medicinale wiet op te heffen. Hij wil zich daar ook sterk voor maken. SP en D66 gaven aan daar later deze maand, in de gemeenteraad van 26 september, op terug te zullen ko men. Wat hij in Zierikzee ging doen, hadden ze thuis gevraagd. 'Naar de huizen van plezier', was het antwoord van professor Pieter van Vollenhoven. Dat was niet helemaal in goede aarde geval len, zo liet hij weten. Dus had hij verder maar niet meer gerept over het thema van de Open Mo numentendag 2019: Plekken van Plezier. Ook niet in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Daar gaf hij met een ferme slag op een voor de gelegenheid neergezette gong het nationale startschot voor de 33ste Open Monumentendag. Die wordt morgen en zondag ge houden. Het was de achttiende keer dat Van Vollenhoven het nationale evenement inluidde. Heel veel rijks-, gemeentelijke en ook par ticuliere monumenten zetten komend weekend hun deuren open. Op V Schouwen-Duiveland zijn dat er circa zeventig, lande lijk zijn het er zo'n vijfdui zend. Afgelopen jaren werden in het monumentenweekend een miljoen bezoekers geteld. „Daarmee is het het grootste cul turele evenement van ons land", aldus Van Vollenhoven. Hij liet ook nog snel even weten dat prinses Marilène - de echtgenote van zijn oudste zoon prins Mau- rits - in de kerk van de partij was. Zij was naar Zierikzee afgereisd namens de BankGiro Loterij, de belangrijkste sponsor van de monumentendag. Van Vollenhoven is 27 jaar voorzitter geweest van het Na tionale Restauratiefonds. Vanuit die ervaring pleitte hij voor het financieel faciliteren van herbe stemmingen. Er zijn zo'n 30.000 Rijksmonumenten, meest grote gebouwen. Zestig tot tachtig per jaar krijgen een nieuwe bestem ming. Vaak nemen de procedu res voor een herbestemming ja ren in beslag. Een financiële overbrugging zou volgens Van Vollenhoven in veel gevallen zeer welkom zijn. Ook gaf hij aan voorstander te zijn van een nieuw op te richten gemeente lijk restauratiefonds. Dat zou een belangrijke rol kunnen spelen voor de 60.000 gemeentelijke monumenten in Nederland. BRESKENS De anti-ontpolder- beweging komt weer in actie. Als de getijdenduiker in Waterdunen officieel wordt geopend, verzame len tegenstanders van ontpolde- ring zich met een Zeeuws- Vlaamse vlag die halfstok hangt. De getijdenduiker in het na tuurgebied wordt op 26 september geopend door minister Cora van Nieuwenhuizen. De komende maanden worden er testen gedaan met zout water dat het gebied in- en uitstroomt. Tegenstanders van ontpoldering grijpen de opening aan om een signaal af te geven. Het is niet de bedoeling om de opening te verstoren, legt Guus Langeraert uit. ,,We willen laten zien dat de anti-ontpolderbewe- ging waakzaam en alert blijft." De actie is een gezamenlijk initiatief van actiecomité Red Onze Polders en Guus Langeraert als mede-ini tiator van Vrienden Van Waterdu- nen. Langeraert hoopt op een flinke opkomst en wil rond half elf verzamelen op een symbolische plaats: de punt van de westelijke arm rondom de spuisluis van 't Killetje. Daar waar het zoute wa ter het gebied binnenkomt. vrijdag 13 september 2019 GO MIDDELBURG Middelburgers die in straten wonen waar voor parkeren betaald moet worden, kunnen via de nieuwe Bezoe- kersApp Middelburg hun visite met korting laten parkeren. j Hoe kom je aan de BezoekersApp Middelburg? I De BezoekersApp is eigenlijk een website die op de computer, tablet en smartphone te gebrui ken is. Die site is te vinden op par- keren.middelburg.nl 2 Wat moet je daar doen? Om de app te kunnen gebrui ken, moet je je daarop aan melden. Daar moet je digitaal een gratis vergunning voor aanvragen. Binnen uiterlijk drie dagen wordt die verwerkt. In de digitale ver gunning vind je de toegangscode tot de app. 3 En als je de app eenmaal hebt? Dan kun je een parkeerte- goed inkopen. Dat kan in bedra gen van steeds tien euro meer (dus 10, 20, 30 euro en zo verder) Voor gasten van bewoners in de betaald-parkeren-zones, heeft de gemeente nu een app. FOTO WILLEM STAAT tot maximaal 95 euro. Dat is zo gedaan, omdat niet iedereen even vaak bezoek krijgt en je dus zelf kunt kiezen hoeveel tegoed je nodig denkt te hebben. 4 Hoe werkt het als ik gasten krijg? Zodra je bezoek parkeert, kun je het kenteken van de auto invullen in de app en dan begint de tijd te lopen. Zodra je bezoek vertrekt, stop je de tijd in de app. Die berekent hoeveel geld van je tegoed wordt afgeschreven. 5 En als er te weinig parkeer- tegoed is? Je kunt elke keer als dat nodig is, tegoed bijkopen. Op het moment dat je dat doet, staat het gekozen bedrag ook meteen in de app en kun je die dus ge bruiken. 6 Hoe wordt de parkeertijd berekend? Betalen voor het parkeren gaat per minuut en niet meer per uur, zoals bij de bezoekerskaarten die achter de voorruit gelegd moeten worden. Die papieren kaarten zijn er nog wel en kunnen ook gebruikt worden. 7 En hoe zit het nu met die korting die je krijgt voor be zoekers? Parkeren voor bezoekers via de app kost vijftig cent per uur. Dat is aanzienlijk goedkoper dan het ge wone tarief van 2 euro of 2,30 euro, afhankelijk van de zone waarin je staat. Die vijftig cent is wel net zo veel als nu wordt be taald met papieren bezoekers- kaarten. Zierikzee Jan van Damme Zierikzee De Open Monumentendag is morgen en zondag. Zie voor het programma per ge meente: openmonumen- tendag.nl. 1 SSK Keukenstudio Een keuken by SSK... v' Unieke eigen service Nederlands fabricaat s Uitstekende garantie Persoonlijk advies Eigen montageafdeling Duidelijke informatie Fotorealistisch ontwerp Heldere afspraken Alles in één hand! Korte lijnen Uitsluitend topkwaliteit A /4 -m jr KLoosterweg 6 A 1V 4421PV Kapelle "v f* Industrieterrein KEUKENSTUDIO 'De Smokkelhoek' SSK-KEUKENSTUDIO.NL 0113 - 33 00 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32